Neemový olej a jeho účinky – na co je dobrý? 4.86/5 (7)

Sponzorováno

Já požívám neemový olej na akné takto lokálně pomocí vatové tyčinky

Já požívám neemový olej na akné takto lokálně pomocí vatové tyčinky

Abychom správně pokryli trendy a praktiky vládnoucí dnešnímu světu péče o pleť, budeme nevyhnutelně muset prozkoumat tajné klenoty v kosmetických rutinách východních kultur. V tomto článku budeme mluvit o výhodách a použití neemového oleje, starověkého indického léku, pro vaši pokožku. Jak nám může neemový olej pomoci? A jak prospěje naší pleti? Jaké má účinky? Vše se dozvíte.

Jak starobylá je tato bylinná přísada, můžeme říci podle skutečnosti, že je zmíněna ve Vedách (jedna z nejstarších knih v historii lidstva) jako „Sarva Roga Nivarini“, což znamená „ta, která léčí všechny neduhy a problémy“.

Dobře, můžeme souhlasit, že toto tvrzení je trochu nadnesená, protože dnes víme, že jedna složka nemůže magicky vyřešit všechny naše problémy, ale rozhodně může pomoci.

Neemový olej, nabitý živinami, je široce používán po celém světě jako lidový lék na zklidnění suché pokožky a zajištění dlouhodobé hydratace, regeneraci mechanického poškození pokožky, odstranění vší hlavy a těla, odpuzování hmyzu, prevenci plešatosti a další léčivé a insekticidní účely.

Najdete ho v různých kosmetických produktech, jako jsou pleťové krémy, tělová mléka, vlasové produkty a další kosmetika.

Pokračujte ve čtení a zjistěte více o tom, proč je neem považován za posvátný strom a symbol dobrého zdraví a ochrany obyvatel Indie.

Co přesně je neemový olej?

Neemový olej je rostlinný olej získaný z plodů a semen stálezeleného stromu neem, který je endemický v Indii. Je to také přírodní pesticid a má hořkou chuť. Neem strom je docela odolný vůči změnám prostředí a pokud není vystaven velkým suchům nebo mrazu, může být používán po celý rok.

Neem je lidový název pro tropický strom Zederah indický, latinsky Azadirachta Indica.

Lidé v Indii neem považovali za posvátný a od pradávna ji užívali nejrůznějšími způsoby, především k posílení zdraví a posílení imunity.

V průběhu historie lidé používali různé deriváty stromu neem k výrobě léků, bylinných kosmetických ošetření, insekticidů a první pomoci při různých kožních onemocněních. Neem se používá k léčbě malomocenství, očních poruch, krvácení z nosu, střevních červů, žaludečních a střevních vředů, malárie, horečky, onemocnění dásní, hemoroidů, vší, plísňových a bakteriálních infekcí kůže, jakož i pro kontrolu porodnosti.

Zmínila jsem, že neemový olej je přirozeně se vyskytující pesticid a jeho čištěné složky se používají ve více než 100 pesticidních produktech.

Mělo by vás to znepokojovat? Spíš ne. Neemový olej je vyroben z mastných kyselin, esenciálních olejů a dalších látek, které se běžně konzumují v typické stravě. Jediná obava pochází z látky azadirachtinu, aktivní složky v oleji, která je extrémně účinná a může dráždit pokožku a žaludek. Tomu se však lze snadno vyhnout a neemový olej lze považovat za bezpečný, pokud se používá správně.

Kromě toho se neemový olej používá v zubních pastách, kosmetice, mýdlech a tradičních medicínách po celém světě, což znamená, že jste se s ním pravděpodobně již setkali.

Neemový olej je docela úžasný a není těžké si ho idealizovat jako magický lék, ale než to uděláte, dovolte mi, abych vám řekla, že (ačkoli některé z nich jsou), jen málo z těchto aplikací je podloženo vědeckými důkazy a neměly by být považovány za samozřejmost.

Níže pokryjeme hlavní použití a výhody neemového oleje, které jsou dobře prozkoumané a bezpečné. Přesto se vždy doporučuje poradit se s lékařem, než se něco rozhodnete použít pro své zdraví.

Složení neemového oleje

Barva neemového oleje se může značně lišit u různých produktů (výrobců), od zlatožluté po hnědou a červenou. Vůně připomíná kombinaci arašídů a česneku. Pokud se však podíváme hlouběji do jeho chemického složení, zjistíme, že se skládá z triglyceridů, triterpenoidních sloučenin, mastných kyselin (kyselina olejová, kyselina linolová, palmitová, stearová) vitamínů C a E a karotenoidů – mimo jiné.

Kyselina olejová (Omega 9)

Kyselina olejová má mnoho výhod pro pokožku. Předpokládá se, že posiluje imunitní systém, má antioxidační vlastnosti, zklidňuje záněty, pomáhá předcházet předčasnému stárnutí pleti, snižuje výskyt vrásek a jemných linek a zlepšuje celkové zdraví pokožky tím, že udržuje její jemnost a zářivost.

Kyselina linolová (Omega 6)

Kyselina linolová poskytuje silné antioxidační vlastnosti, pomáhá snižovat záněty a zklidňuje akné, pomáhá oleji se rychleji vstřebávat a ztenčuje olejovou texturu produktů, což je dobré pro pleť náchylnou k akné. Kyselina linolová navíc pomáhá rychleji se hojit rány, což z ní dělá dobrou volbu pro akné a jizvy.

Kyselina palmitová

Kyselina palmitová je nejběžnější nasycená mastná kyselina. Má silné změkčující vlastnosti, aniž by zanechávala pokožku mastnou.

Kyselina stearová

Kyselina stearová má čistící vlastnosti. Může pomoci uvolnit póry, odstranit odumřelé kožní buňky, nečistoty, pot a přebytečný maz z pokožky, aniž by ji vysušoval, protože také poskytuje emulgační vlastnosti.

Triterpenoidní sloučeniny

Azadirachtin je nejznámější a dobře prozkoumaný triterpenoid v neemovém oleji. Nezůstává pozadu ani Nimbin (další triterpenoid). Tyto složky jsou středními aktivními složkami, které dodávají oleji jeho antiseptické, antifungální, antipyretické a antihistaminické vlastnosti. Azadirachtin je také zodpovědný za insekticidní vlastnosti neemového oleje. Látka inhibuje vývoj larev mnoha druhů hmyzu, ale není škodlivá pro savce.

Vitamíny C, E

Není žádným tajemstvím, že k zářivé a zdravé pleti potřebujete vitamíny. Když mluvíme zejména o zdraví pokožky, existuje několik vitamínů, které hrají velkou roli. Vitamíny ze skupiny B, jako B5 a B12, vitamín D, vitamín A a vitamín C a vitamín E.

Neemový olej je bohatý na vitamín E, který je jedním z nejúčinnějších zvlhčovačů, který může zabránit poškození od akné a jizvám a opravit poškození spálením od slunce.

Dalším vitamínem obsaženým v neemovém oleji je vitamín C, což je silný antioxidant, který pomáhá udržovat elasticitu pokožky regulací produkce kolagenu a také regenerací kožní tkáně.

Účinky a výhody neemového oleje pro pokožku a pleť

Charakteristiky chemických složek neemového oleje dávají tomuto oleji silné výhody pro pokožku.

Snížení zánětu a akné

Nimbin, aktivní složka neemového oleje, zmírňuje otoky a zarudnutí. Antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti neemového oleje mohou také zklidnit podráždění a zánět, což viditelně sníží výskyt akné. Neemový olej může také odstranit bakterie z povrchu pokožky a uvolnit ucpané póry, což zabrání dalšímu akné, stáhne póry a může pomoci vyrovnat tón pleti.

Redukce vrásek a hyperpigmentace

Vzhledem k tomu, že neemový olej stimuluje produkci kolagenu, je to skvělý lék na matnou, vrásčitou a povislou pokožku. Kolagen zachová pružnost pokožky a zpomalí proces stárnutí tím, že zachová mladistvý vzhled pokožky.

Neemový olej je plný karotenoidů a antioxidantů s omlazujícími a imunitními vlastnostmi posilujícími vlastnostmi, které zabraňují poškození vlivem slunce a chrání pokožku před UV zářením. To zase pomůže vyrovnat tón pleti a zabránit hyperpigmentaci.

Zklidňuje suchou pokožku a zmírňuje příznaky ekzému

Neemový olej je kromě jiných prospěšných složek bohatý na EFA (esenciální mastné kyseliny), triglyceridy a vitamín E, které mu dávají schopnost proniknout hluboko do pokožky a zacelit drobné praskliny způsobené silnou suchostí. Neemový olej dokáže omladit kožní buňky a obnovit pružnost. Při pravidelném používání může neemový olej také stimulovat produkci kolagenu, což je skvělé pro stárnoucí pleť a vrásky.

Sponzorováno

Díky těmto vlastnostem je neemový olej dobrým kandidátem na zklidnění příznaků ekzému, jako je suchá, červená a svědivá kůže. Neemový olej však nevyléčí zdroj, který ekzém způsobuje, takže pokud trpíte ekzémem, měli byste stále pracovat na nalezení vhodné léčby.

Vitamin E bude bránit oxidačnímu procesu v kůži tím, že zachytává volné radikály, a podporuje jemnou pokožku bez jizev.

Prevence proti kousnutí hmyzem

EPA (US Environmental Protection Agency) uznala neemový olej jako bezpečný a účinný proti štěnicím doma i v komerčním prostředí a dokonce vydala registrace pro produkty obsahující neemový olej, které mají být použity k zastavení dospělých štěnic, nymf a vajíček.

Ale možná nejlepší přínos pochází ze schopnosti neemového oleje odpuzovat komáry a zabránit jim, aby nás kousali.

Jedna studie ukázala, že dvě procenta neemového oleje smíchaného s kokosovým olejem mohou poskytnout 12hodinovou ochranu před kousnutím všech druhů anofelinů.

K čemu se neemový olej používá?

Podívejme se nyní na možná použití neemového oleje.

Repelent

Kvůli schopnosti azadirachtinu (hlavní aktivní složka neemového oleje) inhibovat vývoj larev se neemový olej používá v mnoha produktech odpuzujících hmyz.

K výrobě přírodního repelentu hmyzu můžete použít i čistý neemový olej. Je to opravdu jednoduché. Stačí smíchat stejné množství neemového oleje a kokosového oleje a nanést na celou pokožku. Nejprve si však udělejte náplastový test na pokožce a ujistěte se, že vaše pokožka na neemový olej dobře reaguje.

Nosný olej

Neemový olej má řadu výhod a použití, kromě toho, že je vysoce účinný, což z něj dělá skvělý nosný olej, který stojí za to přidat do vaší každodenní rutiny.

Neemový olej má také silné arašídově česnekové aroma, což bude pravděpodobně pro mnohé z vás problém, pokud jej použijete samostatně. To znamená, že esenciální oleje s jemnější vůní, jako je levandule, nemusí být vhodné ke kombinaci s tímto olejem. Místo toho jej smíchejte ve stejném množství s kokosovým, jojobovým nebo hroznovým olejem.

Pokud je směs příliš lepkavá a připadá vám mastná, přidejte trochu aloe vera, abyste tento pocit zmírnili. Vzhledem k povaze olejů však lidem s mastnou pletí stále může připadat nepříjemné a nevhodné pro jejich pokožku.

Jak vytvořit směs vlastními silami? Můžete začít smícháním stejného množství neemového a jojobového oleje. Dobře promíchejte a poté přidejte mátu, levanduli, kadidlo, santalové dřevo (esenciální oleje) nebo jinou složku dle vašeho výběru, abyste získali aroma, které se vám líbí.

Bodové ošetření menších kožních problémů

Čistý neemový olej je neuvěřitelně účinný, což může být pro vaši pokožku příliš, ale pokud vás trápí akné, plísňové infekce, bradavice nebo mateřská znaménka, můžete neředěný neemový olej použít jako bodové ošetření pouze na postižená místa.

Pomocí vatového tamponu naneste neemový olej na postiženou oblast pokožky a nechte působit 20 až 30 minut. Poté si umyjte obličej teplou (vlažnou) vodou. Postup můžete opakovat každý den, dokud nedosáhnete požadovaných výsledků.

Výzkum podporuje použití neemového oleje v péči o pleť

Studie z roku 2012 publikovaná v americkém magazínu National Library Of Medicine hodnotila účinnost neemového oleje u ran na hlavě s odhalenou kostí. Výzkumníci provedli retrospektivní analýzu na devíti pacientech a dospěli k závěru, že neemový olej je velmi jednoduchý na použití, bezpečný a je potenciálně účinnou terapií pro léčbu poranění pokožky hlavy s odhalenou kostí.

V roce 2013 v Journal Of Acute Disease vyšla studie, jež byla zaměřena na zkoumání potenciální lokální léčby akné a pupínků a také na zlepšení elasticity pokožky pomocí neemového oleje. Výsledky ukázaly, že SLN (pevné lipidové nanočástice) s obsahem neemového oleje byly úspěšně použity k dlouhodobé léčbě akné.

Kromě toho studie na zvířatech zjistily, že neemový olej může poskytnout slibné výsledky pro stárnoucí pokožku a zabránit suchu a vráskám.

Některé studie dokonce ukázaly, že neemový olej může pomoci snížit nádory způsobené rakovinou kůže. Všechno jsou to však studie na zvířatech a je potřeba další výzkum.

Bezpečnostní opatření při používání neemového oleje na pleť

Neemový olej je považován za relativně bezpečný, ačkoli protože je extrémně silný, může někdy způsobit nežádoucí reakce.

Pokud máte citlivou pokožku nebo kožní onemocnění, jako je ekzém, dávejte před nákupem zvláštní pozor na koncentraci produktu a nejprve se poraďte se svým lékařem.

Alergické reakce jsou opravdu vzácné, i když pokud se u vás objeví kopřivka, silná vyrážka nebo potíže s dýcháním, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Pokud používáte neemový olej poprvé a nejste si jisti, zda jste alergičtí, je nejlepší nejprve provést náplastový test. Naneste malé zředěné množství neemového oleje na malou oblast pokožky a počkejte, jak bude vaše pokožka reagovat v příštích několika hodinách. Pokud se objeví zarudnutí nebo svědění, měli byste se vyhnout použití.

Neemový olej nepoužívejte u malých dětí, protože jeho účinnost by mohla podráždit jejich jemnou a křehčí pokožku.

Nepoužívejte olej, pokud jste těhotná nebo kojíte. V průběhu historie lidé používali neemový olej pro kontrolu porodnosti a pro vyvolání potratů. Ačkoli stále neexistuje žádný výzkum, který by tyto účinky podporoval, rozhodně byste se měli vyhnout během těhotenství.

Jak si vybrat správný produkt s neemovým olejem?

Dobré produkty z neemového oleje mohou podpořit zdravou pokožku a získat bezchybný vzhled. Musíte se však ujistit, že víte, jak vybrat ty správné produkty.

Čistý neemový olej

Pokud se rozhodnete pro čistý neemový olej, vyberte si ten, který je lisovaný za studena, a vždy ho řeďte s jinými uklidňujícími přísadami. Aplikace čistého neemového oleje přímo na pokožku může způsobit podráždění u lidí s citlivou pokožkou.

Ne každý produkt, který obsahuje neem, bude pro vaši pokožku dobrý. Proto byste si vždy měli přečíst štítek se seznamem složek v produktu. Mnoho produktů péče o pleť a kosmetiky obsahuje abrazivní chemikálie, rozpouštědla, vůně a další přísady, které mohou podráždit vaši pokožku a zhoršit situaci.

Dobrý neem produkt by měl sestávat z přírodních složek. Pokud neexistují žádné informace o tom, jak byl neemový olej zpracován, můžete vždy navštívit google. Je dobré si tyto informace najít, protože ovlivňují kvalitu a účinnost produktu. Za studena lisovaný neemový olej je vaše nejlepší volba.

Pozor na koncentraci

Další věcí, kterou byste měli vždy zkontrolovat, je koncentrace neemového oleje v produktu, nebo co je důležitější – koncentrace účinných látek. To ukazuje, jak silný je produkt, a ovlivňuje možnost podráždění pokožky.

Sponzorováno

Zkoušeli jste někdy neemový olej na pleť? Jak u vás fungoval? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva