Kopřivka (urtikarie) – příčiny, projevy, léčba 4.79/5 (24)

Sponzorováno

Kopřivka - příčiny, projevy, léčbaKopřivka je onemocnění časté především v dětském věku. Kopřivka je onemocnění s bohatými klinickými projevy, zapříčiněné širokou paletou příčin. Mechanismus vzniku kopřivky může být alergický ale i nealergenní. Kopřivka může trvat několik hodin, ale i týdnů, měsíců ba i let a to buď permanentně nebo přerušovaně.

Kopřivka a její výskyt

Asi 20% lidí alespoň jednou v životě překoná kopřivku. Kopřivka je častější v dětském věku jak u dospělých. Není rozdíl výskytu mezi chlapci a dívkami.

Jaké jsou příčiny kopřivky?

Kopřivka má řadu příčin. U děti je častější kopřivka akutní, po požití potravin jako jahody, ořechy, při užívání léků např. antibiotik, nebo po bodnutí hmyzem. U dospělých se uplatňují častěji nealergické mechanismy. Vyvolávajícím faktorem může být expozice k chladu, cvičení, opalování, nervové vypětí a stres, infekční příčiny.

Jak se kopřivka projevuje

Níže jsou uvedeny nejčastější projevy kopřivky:

  • Základním projevem kopřivky je drobná vyrážka na pokožce a svědění. Může být různé velikosti.
  • Přítomné může být zarudnutí kůže od malých rozměrů až po velké splývavé plochy.
  • Zarudnutí může být v úrovni kůže ale i nad úroveň kůže. Může mít měnivý charakter a objevit se kdekoli na těle, ale obvykle se vyskytují více na exponovaných místech, častěji na vnějších stranách končetin.
  • Škrábáním se nález zhoršuje, po najetí infekce se kůže může zanítit a mohou vznikat hnisavá ložiska.

Závažným projevem kopřivky je angioedém a Quinckeho edém.

Angioedém

Angioedém je otok obličeje, rtů, očních víček, jazyka, sliznice dýchacích cest. Dítě má pocit pálení.

Quinckeho edém

Angioedém v oblasti hlavy a krku se nazývá Quinckeho edém. Quinckeho edém (otok) je náhle vzniklý otok, který, pokud zasáhne oblast hrtanu a hlasivek, může dítě ohrožovat na životě pro nemožnost dýchání.

Rozdělení kopřivky podle časového trvání

Kopřivku podle doby trvání rozdělujeme na:

  1. Akutní kopřivku
  2. Chronickou přerušovanou (intermitentní) kopřivku.
  3. Chronickou kopřivku.

1. Akutní kopřivka

Je častější u dětí. Vzniká náhle, trvá několik hodin až několik dní. Kromě kožních projevů mohou být přítomny i jiné projevy jako otok hlasivek, hrtanu, křeč průdušek (bronchospasmus), nevolnost, může být při tom zvýšená teplota, zvracení, stav může vyústit do poruch krevního oběhu se šokovým stavem. Obecně nejčastěji akutní kopřivka má původ infekční, pak následují fyzikální příčiny, potravinové alergie, lékové alergie, pseudoalergie.

2. Chronická intermitentní (přerušovaná) kopřivka

O chronické intermitentní kopřivce hovoříme tehdy, pokud projevy kopřivky jsou přítomny, mizí a znovu se objevují v různé časově dlouhých intervalech po dobu nejméně 6 týdnů. Pupínky na kůži mohou být minimální nebo výraznější. Předpokládá se alergická ale i pseudoalergická (alergii podobná) povaha onemocnění. Příčiny jsou podobné jako při akutní kopřivce, to znamená potraviny (ryby, chinin, celer), občasně užívané léky např. při migréně. Vzácně tento typ kopřivky vyvolávají inhalační alergeny (přítomné ve vzduchu).

3. Chronická kopřivka

Jako chronickou kopřivku označujeme každou kopřivku trvající déle než 6 týdnů. Postihuje především dospělé. Zhoršuje kvalitu života, vzhledem k přítomné svědění a vzhledem k své trvání, i několik let. Čím déle kopřivka trvá, tím hůře je léčitelná.

Tato forma kopřivky nemá tak výrazné projevy jako akutní kopřivka, kožní nález je jemnější, pupínky na kůži je drobnější, nebývá doprovázená otokem hltanu, hlasivek, ale více svědí. Většinou není způsobena alergickými mechanismy, asi u 30-50% pacientů se příčina nezjistí.

Rozdělení kopřivky podle mechanismu vzniku

  1. Alergická kopřivka
  2. Nealergické kopřivka
  3. Autoimunitní kopřivka
  4. Infekční kopřivka

1. Alergická kopřivka

U dospělých se tento mechanismus projevuje méně často. U děti, které mají alergickou reakci na potraviny, jsou zvýšené specifické protilátky IgE v krvi.

Které látky nejčastěji vyvolávají kopřivku jsou:

Potraviny: citrusové plody, jahody, ryby, mořské plody, mák, ořechy plísňové sýry, kakao, mák, čokoláda, tvrdé sýry, salámy, rajčata, špenát, kyselé zelí, banány, fíky, rajčata,
Léky: penicilin a jiná antibiotika, některé léky proti bolesti, kyselina salicylová (acylpyrin), očkovací látky, vitamíny např. B1 a B2, projímadla.
Inhalační alergeny: pyl, prach, chemické výpary, dezinfekční výpary, parfémy
Hmyz: štípnutí včelou, vosou

Přísady v potravinách:
* Konzervační látky: E 220-227, E 249-252, E 249-252, E 210-219, kyselina sorbová
* Antioxidační látky: E 321
* Barviva: E 102, E 110, E 122, E 127, E 151
* Příchutě: glutamát, B 550-55

Skutečná alergie na potraviny není tak častou příčinou kopřivky, jak se donedávna předpokládalo. Většinou se jedna o negativní reakci organismu na přísady v potravinách např. salicyláty, kyselina benzoová a její soli, umělá sladidla, kvasinky přítomné např. v pivu, ve víně, v pečivu, konzervační látky, antioxidační látky a jiné. Tato negativní reakce nemá alergický podklad. Např. mořské ryby, i v konzervované formě, obsahují vysoké množství histaminu, který může vyvolat kopřivku s obrazem jako při alergické reakci. Vyšetřením však nezjistíme v krvi parametry, svědčící o alergii. V tomto případě mluvíme o pseudoalergii. To znamená, že příznaky jsou jako při alergii, ale mechanismus vzniku je jiný, ne alergický.

Sponzorováno

2. Nealergická kopřivka

Nejčastější typ u dospělých. Do skupiny nealergických kopřivek patří fyzikální kopřivky, vyprovokované určitým fyzikálním faktorem.

Patří sem:

Dermografická kopřivka
Projevuje se čárkovitými nebo pásovitým zarudnutím s drobným výsevem a kožní reakcí v místě naléhání oděvů. Projevuje se svěděním hlavně ráno a večer, pacienti se škrábou, čímž se nález zhoršuje a vzniká bludný kruh. Probíhá chronicky i několik let. Příčina není jasná.

Tlaková kopřivka
Vzniká při tlaku, úderu nebo nárazu, při nošení těžkého nákladu, při nošení aktovky na zádech nebo bedrech. Příznaky nejsou jako u běžné kopřivky, chybí výsev, přítomné je zarudnutí a otok v místě tlaku. Mohou být přítomny i celkové příznaky jako při začínající chřipce. Vzniká o 6 až 12 hodin po nárazu (tlaku) a přetrvává 1-3 dny.

Chladová kopřivka
Vzniká při vystavení nechráněné části těla chladu. Nejvíce v zimních měsících na obličeji, rukou, krku. Někdy vzniká při náhlém ochlazení (ponoření se do studené vody), ale může vzniknout i po konzumaci studených jídel nebo nápojů. Projevuje se náhle vzniklým svěděním, zarudnutím kůže vystavené chladu. Projevy se zvýrazní po následném ohřátí. V některých rodinách se vyskytuje i vrozená chladová kopřivka a to již v novorozeneckém věku. U některých dětí ji může vyprovokovat kombinace cvičení v chladných prostorách.

Při této kopřivce je třeba zamezit rychlému ochlazení, např. skok v bazénu do studené vody, protože může dojít k náhlému poklesu krevního tlaku a dokonce k úmrtí.

Tepelná kopřivka
Vzniká podobně jako chladová, ale působením tepla, na místech vystavených teplu. Projevuje se jako drobné vyrážky.

Světelná kopřivka
Existuje i světelná kopřivka, která vzniká působením UV záření, u dětí poměrně častá.

Kontaktní kopřivka
Kontaktní kopřivka při dotyku s nevhodnou látkou. Takovou nevhodnou látkou může být např. krém, šampón, tělové mléko, oblečení.

S kopřivkou se hlavně u dospělých můžeme setkat při poruchách trávicího systému (refluxní choroba, poruchy jater a žlučníku). U děti je chronická kopřivka častěji spojena s celiakií. Psychogenní faktory – není jednoznačně prokázán vznik kopřivky na psychickém podkladě, i když stres hraje významnou roli při vzniku mnoha onemocnění.

3. Autoimunitní kopřivka

Autoimunní onemocnění je onemocnění, při kterém se v těle tvoří protilátky proti vlastním tkáním. U 30-40% pacientů s chronickou kopřivkou je příčinou autoimunitní onemocnění. Sem patří hlavně poruchy žláz s vnitřní sekrecí, nejčastěji autoimunitní onemocnění štítné žlázy.

4. Infekční kopřivka

Projevy kopřivky mohou způsobit následující infekce:

  • Virové – běžné viry, virový zánět jater
  • Bakteriální – zánět vedlejších nosních dutin, zánět mandlí, hnisavé zubní ložisko
  • Kvasinkové infekce
  • Parazitární infekce – roupy, škrkavky

Diagnostika kopřivky

Akutní kopřivku u dětí většinou řeší obvodní pediatr. Diagnostika se provádí na základě klinického nálezu, který je typický a anamnézy pacienta.

Chronická kopřivka u dětí není častá. Diagnostika a léčba chronické kopřivky vyžaduje důsledné vyšetření a patří do rukou odborníka – dermatologa (kožní lékař). Vyšetření se zaměřují na zjištění alergie, infekčních onemocnění, je třeba vyšetření krčním lékařem, zubní vyšetření, vyšetření krevních parametrů a další, které zváží odborný lékař. V mnoha případech se však příčina nezjistí.

Léčba kopřivky

  • Vždy závisí na vyvolávající příčině a na reaktivitě pacienta. Léčba chronické nebo opakující se kopřivky patří do rukou kožního lékaře.
  • V první řadě je třeba zjistit příčinu. Pokud je příčina jasná, pak nejdůležitějším bodem léčby a prevence je vyhnout se styku nebo požití dané látky.
  • Většinou se podávají léky proti alergii a proti svědění.
  • V případě rozsáhlého postižení popřípadě přítomnosti otoku obličeje, hrtanu je nutná celková léčba, popřípadě i hospitalizace dítěte, jednak vzhledem pro potřebu sledování pro možnost poruchy krevního oběhu.
  • Chronická kopřivka je často odolná vůči léčbě.
  • U velmi těžkých kožních nálezů je někdy nutná léčba hormonálními přípravky, avšak vzhledem k nežádoucím účinkům hormonální léčby se doporučuje pouze krátkodobá léčba.
  • Dieta. Zjistilo se, že děti s opakovanou kopřivkou měli častěji ve stravě přísady E102, E110, E127, E160b, E211 (benzoát sodný), kyselinu acetyl-salicylovou a aspartam. Předpokládá se, že přísady v potravinách se podílejí na výskytu hlavně opakující se kopřivky u dětí.
  • Při kontaktní kopřivce je třeba vyloučit přípravek (krém, mýdlo, tělové mléko). Kůži mýt neutrálními vodami nebo termální vodou. Vysušit obličej papírovým kapesníkem, ne látkovým.
  • Minimalizovat používání kosmetických přípravků.
  • Vyhýbat se prudké změně teploty, minimalizovat slunění, používat ochranné krémy s vysokým ochranným faktorem.
  • Požívat prací prášky vhodné pro kojence, nepoužívat aviváž, důkladně prádlo vymáchat.

Sponzorováno

Pacient s kopřivkou by měl být vybaven protialergickým balíčkem, obsahujícím kromě běžných léků na alergii i adrenalinové pero.

Kde si o kopřivce přečíst více?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    1 komentář u článku “Kopřivka (urtikarie) – příčiny, projevy, léčba”

    1. Neuberg Štěpán napsal:

      Děkuji za článek který mě dovedl k poznání mé nemoci ,příčin a možnosti léčení

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva