Sponzorováno

Santalové dřevo a santalový olej – uplatňují se nejen v aromaterapii 4.92/5 (12)

Santalový olej je vhodný pro krásu i zdraví

Santalový olej je vhodný pro krásu i zdraví

Santal, santalové dřevo … I Vám to jméno zní tak exoticky? Ve skutečnosti santal opravdu pochází z exotických dalekých zemí jižní Asie. Je to strom, jehož přirozeným domovem je Jáva, Sumatra, Borneo a zejména Indie. Tam se podle písemných zmínek používal už před dvěma tisíci lety. Oblíbený byl zejména díky svému aroma a staří Indové ho proto používali v kadidlo při různých náboženských obřadech. V muslimských zemích prý pálení santalového dřeva pomáhalo duším mrtvých rychleji vystoupit do nebe a Tibeťané jím dodnes léčí nespavost a pocity strachu.

Santalové dřevo pomáhá

Santalové dřevo je mimořádně aromatické. A na rozdíl od jiných aromatických dřevin si svoji vůni dokáže udržet po dlouhá léta. Právě pro tuto výraznou a příjemné aroma, kterou disponuje díky vysokému obsahu vonných silic, je oblíbené při různých druzích aroma terapie a při výrobě kosmetiky. Dalším pozitivem santalového dřeva je jeho schopnost léčit. A to nejen navenek, když léčí různá kožní onemocnění, ale i uvnitř člověka, přesněji v jeho mysli, kde dokáže pomoci při mnohých psychických a nervových poruchách. Ale pěkně po pořádku.

Santalové dřevo v kosmetice

Věnujme se nejprve využití santalu v kosmetice. V této oblasti se využívá převážně santálový olej. S jinými oleji se velmi dobře mísí a proto je přidáván do nejkvalitnějších parfémů. A protože je jeho vůně sladká, exotická a podmanivá, parfémy se z něj dokonce vyrábějí. Má i vlastnosti přírodního UV filtru, není proto divu, že je využíván při výrobě opalovacích krémů. Santal je také považován za mimořádně antiseptický, protibakteriální a protizánětlivý. Tyto své vlastnosti potvrzuje jako přísada různých krémů, mýdel, tělových mlék a dokonce i šamponů. Dokáže totiž zmírnit tvorbu vlasových lupů.

Nezanedbatelné jsou jeho uklidňující účinky na podrážděnou pleť po holení. Při problémech s akné působí santal protizánětlivě a nepříjemné viditelné projevy akné dokáže potlačit. Krémy s přidáním santalové silice působí na všechny typy pleti, a to citlivou, suchou a dehydrovanou, ale i mastnou pleť.

Sponzorováno

I v aromaterapii

Fanoušci aromaterapie nepohrdnou vonnými tyčinkami s vůní santalového dřeva. Do oblíbené aroma lampy se používá i santalová silice. Ve spojení s koupelí s přidáním této silice působí aroma terapie konejšivě, navodí příjemnou atmosféru a tak dokáže zmírnit stres, strach, depresi a jiné negativní projevy psychického vypětí. Santalová vůně dokonce působí jako afrodiziakum.

Pokud si čas od času dopřejete i masáž s použitím santalového masážního oleje, zmírní se nepříjemné příznaky stresu a křečí a zbavíte se i problémů s nespavostí. Již staří Indové věřili v relaxační a dezinfekční účinky santalu a dnes tomu není jinak. Proto je známé i využívání santalových vonných tyčinek v různých zdravotnických střediscích a čekárnách a dokonce i ve střediscích jógy, či věštírně. Dokáže prý navodit silné duchovní vibrace a léčit duši. Pokud Vás však trápí přízemnější a běžnější zdravotní problémy, například obyčejná bolest v krku, pomůže vmasírování santalové silice do oblasti lymfatických uzlin. Při chronické bronchitidě zas účinkuje inhalace santalové silice.

Jak se však jednoduše dostat k tomuto exotickému produktu? V našich zeměpisných šířkách se santálový strom nevyskytuje a vycestovat do Asie by bylo asi trošku nepraktické. A nakonec, ani takový výlet by nemusel být úspěšný, protože v některých zemích je kácení těchto vzácných stromů zakázán nebo podmíněn různými zákony a směrnicemi. Pokud jsou vám však účinky santalu sympatické, je jednoduchá možnost jak je vyzkoušet na sobě. Při různých problémech s pletí, jako například akné, suchá a dehydrovaná pleť, či příliš mastná pleť, je dostupný regenerační santalový obličejový olej. Oblíbený je i u mužů, protože dokáže uklidnit podrážděnou a zarudlou pokožku po holení.

Pokud byste rádi vyzkoušeli účinky santalu na Vaši psychiku, pro tento účel je vhodný éterický olej ze santalového dřeva. Přidejte pár kapek do koupele a užívejte si sladkou a smyslnou vůni, která Vás dokáže uklidnit a navíc působí i jako afrodiziakum. Nebo ho použijte při masáži, která zmírní křeče, navodí příjemnou atmosféru a zbaví Vás tak stresu. Na problémy se suchou vlasovou pokožkou je nejvhodnější květinová santalová pleťová voda. Ta Vás kromě lupů zbaví i suchých a zarudlých míst na pokožce. Vybalte tedy cestovní tašky, zatím nikam cestovat nemusíte.

Pořiďte si tohoto exotického pomocníka jednoduše, ve formě různých bio produktů dostupných i na našem trhu.

A co vy? Používáte nějak santalové dřevo? Budeme rádi za komentáře.

A dále si přečtěte

VIDEO: Sběr santalového dřeva

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva