Sponzorováno

Eukalyptus globulus esenciální olej (Blahovičník kulatoplodý) – účinky a kontraindikace 4.73/5 (15)

Eukalyptus globulus má značně lečivé účinky na horní cesty dýchací a onemocnění ORL.

Eukalyptus globulus má značně lečivé účinky na horní cesty dýchací a onemocnění ORL.

Popis tohoto esenciálního oleje

Eukalypty jsou stromy, které dorůstají do výšky až 50 cm. Eukalyptus globulus je asi nejznámějším a nejvíce používaným druhem eukalyptu. Pochází z Austrálie, ale najdeme jej také v Číně, Španělsku, Portugalsku, Maroku, Brazílii. Eukalyptus globulus je znám tím, že se používal pro léčbu malárie.

Listy se tradičně používají pro jejich antiseptické vlastnosti, v případě poranění, sezónních onemocněné, nachlazení. Esenciální olej z eukalyptu globulu má své místo ve farmacii i kosmetice, hlavně pro ošetření mastné a smíšené pleti nebo pokožky s plísňovými onemocněními. Obecně se esenciální oleje eukalypty používají pro uvolnění svalů například po namáhavém cvičení, při bolestech kloubů, pro podporu krevní cirkulace, vykazují také výborné protiinfekční vlastnosti.

Nejčastěji se esenciální oleje z eukalyptů aplikují zředěné v nosném oleji nebo rostlinném másle přímo na pokožku, případně se mohou používat v aromalampě nebo difuzéru. Eukalypty uvolňují zanesené dýchací cesty, podporují vykašlávání a odhlenění. Při sezónních onemocněních se může rozmíchaný do nosného oleje (1 kapka na polévkovou lžíci nosiče) namazat dvakrát denně na záda a hrudník nemocného. V kosmetice se používají do tělo uvolňujících gelů a krémů. Esenciální oleje z eukalyptů jsou bohaté na aromatickou molekulu 1,8 cineol, také nazývaný jako eukalyptol, má spasmolytický účinek na hladké svalstvo. Proto mohou být problematické pro epileptiky a malé děti. Podle druhu eukalyptu se uvádí věkové omezení v rozpětí od šesti do deseti let dítěte.

Botanický název: Eucalyptus globulus
Čeleď: Myrtaceae (myrtovité)
Destilovaná část rostliny: Listy
Země původu: Austrálie, Španělsko, Portugalsko, Maroko, Brazílie, Čína
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace listů

Obsah účinných látek:

Oxidy: 1,8 cineol (60-80%) Monoterpeny: α-pinen, limonen, p-cymen

Eukalyptus globulus esenciální olej a jeho hlavní vlastnosti

  • antivirový
  • antibakteriální
  • uvolňuje svaly
  • čistí dýchací systém
  • hojí kožní plísně

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná tekutina až jemně nažloutlé barvy.
Aroma: Svěží, zelené, mentolové.
Vhodný při: Rýmě, nasofaryngitidě, zánět vedlejších nosních dutin, vlhkém kašli, bronchitidě, bolestech svalů a kloubů, pro pročištění vzduchu domácnosti.

Sponzorováno

I jako antibiotikum

Povzbuzující výsledky studií (odkaz pod článkem) naznačují, že éterický olej z listů Eukalyptus globulus může být využíván jako přírodní antibiotikum k léčbě několika infekčních chorob způsobených bakteriemi Escherichia coli a Staphylococcus aureus a může být užitečný pro pochopení vztahů mezi tradičními léky a současnými léky.

Kontraindikace

Při použití v aromalampě nebo difuzéru inhalujte maximálně 30 minut denně, u dětí 15 minut. Na pozoru by se měli mít lidé s astmatem a epilepsií, vysycháním rohovky, není vhodný pro děti do deseti let věku, těhotné a kojící ženy.

Nepoužívejte ve vysokých dávkách ani dlouhodobě, maximálně po dobu deseti dnů. Může způsobit křeče u malých dětí. Může vykazovat interakce s některými léčivy. Při nedodržení terapeutických dávek může způsobit bolest hlavy, nevolnost, zvracení nebo průjem. Při míchání do nosného oleje nakapejte maximálně 5 kapek na 50 ml nosiče.

Neužívejte vnitřně, vždy řeďte do nosného oleje, může způsobit alergickou reakci. Nekapejte do vody, určenou pro celkovou lázeň těla, lze použít pro inhalaci z nádoby s vodou při nachlazení, do nádoby nakapejte maximálně 2 kapky a následně neinhalujte více než po dobu deseti minut.

A co vy? Jak tento olej používáte vy?

Sponzorováno

A co vy? Používáte esenciální oleje pro své zdraví? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále o esenciálních olejích přečíst?

Studie a zdroje o tomto esenciálním oleji

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Pavlína Klaudová (více o nás)

 

Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva