Sponzorováno

Esenciální olej Polej obecná (máta sv. Vavřince, máta polej, Mentha pulegium) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.78/5 (9)

Polej obecná (Mentha pulegium)

Polej obecná (Mentha pulegium)

Popis esenciálního oleje

Do čeledi Lamiaceae (hluchavkovité) patří i Polej obecná, botanicky Mentha pulegium. Říká se jí také máta sv. Vavřince. Původně pochází z Malé Asie a Evropy, roste v bažinatých oblastech v celé Evropě, západní Asii v Africe od Maroka po Egypt. Je to vytrvalá bylina, její maximální výška je 50 cm. Éterický olej se získává parovodní destilací a je tradičně používán v rostlinné medicíně. Hlavní složky oleje jsou pigregon, menton, piperiton, pinen a limonen.

Pomáhá nastolit trávení a zmírňuje nadýmavou dyspepsii a střevní koliku, akutní záněty plic, sliznic a hypersekreci žláz v zanícené části těla. Používá se při nachlazení, bronchitidě, při poruchách trávení, biliární insuficienci.

Pomáhá při bolestivé periodě a stimuluje funkce endokrinního systému. Zlepšuje sekreci žluči a podporuje dobré trávení, mírní plynatost. Lze ji použít při ischiasu, migrénách. Je sedativní, antiseptická a protikřečová. V kosmetickém průmyslu se éterický olej polej obecná, používá k sjednocení tónu pleti a na pigmentové skvrny a pihy. V minulosti byla vyhledávaná jako prostředek pro odpuzování blech. Funguje také mykolyticky. Reguluje menstruační cyklus.

Botanický název: Mentha pulegium
Čeleď: Lamiaceae (hluchavkovité)
Destilovaná část rostliny: Listy a květy
Země původu: Evropa, Asie, Egypt, Afrika
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace

Sponzorováno

Obsah účinných látek v éterickém oleji z poleje obecné

Ketony: pulegon (43 %), piperiton (12 %), monoterpenoidy: p-menthan-1,2,3-triol (6-7 %), seskviterpeny: γ-elemenen (3.6 %), guaien (cis-β) (3.0 %), monoterpenické fenoly: karvakrol acetát (2-3 %), alkoholy: fenylethyl alkohol (2-3 %)

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje polej obecná

  • Je mykolytický,
  • mírní plynatost a trávicí obtíže,
  • působí jako tonikum dýchacího systému.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Světle žlutá, průhledná tekutina.
Aroma: Zelená, svěží vůně.

Účinky esenciálního oleje polej obecná

Je vhodný při:

  • nepohodlí zažívacího traktu
  • infekcích
  • jako insekticid
  • pro regulaci menstruačního cyklu

Kontraindikace

Vždy se musí ředit do nosného oleje, je potřeba být pozorný u alergiků.

Nesmí se užívat vnitřně, velké dávky mohou způsobit exitus. Nesmí ho používat těhotné ženy, má abortivní účinky, vyvolává menstruaci. Při předávkování může způsobit špatnou činnost jater a nervového systému. Tento éterický olej není vhodný pro začátečníky v aromaterapii, vždy je nutné se o jeho použití poradit se zkušeným aromaterapeutem anebo ho používat přímo pod jeho odborným dohledem.

Je hepatotoxický. Nesmí ho používat také astmatici a epileptici.

Sponzorováno

A jaké zkušenosti s tímto olejem máte vy?

A dále si přečtěte o esenciálních olejích

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva