Sponzorováno

Esenciální olej Saturejka zahradní (Satureja hortensis) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.82/5 (11)

Esenciální olej Saturejka zahradní (Satureja hortensis)

Zdroj obrázku: CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=338859

Popis esenciálního oleje Saturejka zahradní (Satureja hortensis)

Saturejka zahradní (Satureja hortensis je buď jedno anebo víceletá bylina, která je vícedruhová. Patří do čeledi Lamiaceae (hluchavkovité). Roste do výšky 30 cm, kvete v červenci až září malými, bílými až lila květy. Pěstuje se po celé Evropě, hlavně ve Francii, Španělsku, ale také Rusku nebo Turecku. Další neevropskou zemí, která dodává esenciální olej ze saturejky, je Maroko. Nejčastěji se používá saturejka zahradní, botanicky Satureja hortensis.

Dalším velmi častým druhem je saturejka horská Satureja Montana. Někdy se pro ně používají názvy saturejka letní a saturejka zimní. Obě saturejky se používají v aromaterapii a esenciální olej se z nich získává parovodní destilací z lístků rostlin a kvetoucích vrcholků.

Pokud se esenciální olej saturejka zahradní používá v kosmetice, tak funguje jako přírodní konzervant a přidává se do výrobků péče o problematickou pokožku. Má skvělé hojivé vlastnosti, reguluje přílišné maštění pleti, brání rozvoji infekce a zlepšuje zajizvení aknózní pleti.

Hodí se i u dermatitidy a jiných kožních problémů. Saturejka je vhodná k ošetření kožních plísní, do produktů dentální hygieny, jako jsou zubní pasty, anebo ústní vody, případně přírodních kloktadel proti bolestem v krku (tam se používá hydrolát). V šamponech eliminuje vypadávání vlasů.

V aromapsychologii se saturejka zahradní používá hlavně jako tonikum nervového systému. Posiluje tělo i mysl a činí nás odolnějšími vůči stresovým situacím. Protože funguje jako afrodiziakum a stimuluje funkce krevního oběhu, využívá se k odblokování erektivních dysfunkcí u mužů. Esenciální olej saturejka zahradní je vzhledem k vysokému obsahu fenolu silně antiseptický. Uvolňuje dýchací cesty. Vedle oregana je jedním z nejsilnějších přírodních antibiotik.

Odhleňuje a snižuje horečku. Udržuje zdravý trávicí systém, zabraňuje plynatosti, pomáhá při průjmech a střevních infekcích, zlepšuje trávení, lze ji použít při zácpě. Funguje jako stimulant oběhového systému a endokrinního systému.

Sponzorováno

Botanický název: Satureja hortensis
Čeleď: Lamiaceae (hluchavkovité)
Destilovaná část rostliny: Listy, kvetoucí vrcholky.
Země původu: Evropské země, Maroko.
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace.

Obsah účinných látek

Monoterpeny: α-diujen, α- a β-pineny, myrcen, α- a γ-terpineny, paracymen, seskviterpeny: β-karyofylen, bisabolen, monoterpenoly: linalool, terpinen-1-ol-4, fenoly: thymol, karvakrol, eugenol.

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje Saturejka zahradní

 • Analgetikum,
 • tonikum oběhového systému,
 • tonikum trávicího systému,
 • tonikum dýchacího systému.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná tekutina jemně oranžové barvy.
Aroma: Voní silně, bylinně, zeleně.

Účinky esenciálního oleje Saturejka zahradní

Vhodný při:

 • kašli
 • oběhových potížích
 • jako antiseptický prostředek
 • při mastné pleti
 • při poruchách trávení
 • při nachlazení

Kontraindikace

Nesmí se užívat v těhotenství, při kojení hodí se však jako analgetikum k porodu. Není vhodná u dětí do dvanácti, některé zdroje uvádí až hranici patnácti let věku.

Může dráždit pokožku, nesmí se užívat vnitřně a vždy se musí míchat s nosným olejem. Citlivé osoby musí před aplikací provést test kožní snášenlivosti. Není vhodná pro osoby, podstupující hormonální léčbu a onkologické pacienty.

Při použití v aromalampě nebo difuzéru je potřeba dodržovat nízké dávkování, maximálně 2 kapky na dospělou osobu, difúze maximálně 2 x denně po dobu 30 minut, u dětí poloviční doba a poloviční ředění, klidně smíchat s jemnějšími esenciálními oleji (citrusy).

Sponzorováno

A co vy? Máte nějaké zkušenosti s esenciálním olejem ze saturejky zahradní? Napište nám vaše zkušenosti do komentářů.

A dále si o esenciálních olejích přečtěte

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Pavlína Klaudová (více o nás)

   

  Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva