Obsah článku
Co se děje v těle při zvracení?
Zvracení, latinsky vomitus, je reflexní děj řízený z mozku z centra pro zvracení. Zvracení předchází pocit na zvracení zvaný nauzea. Na začátku dochází k hlubokému nádechu a následně dochází k silnému stahu různých svalů. Nejprve se stáhne bránice, čímž se zmenší objem žaludku, a následně dojde k uvolnění dolního jícnového svěrače, což umožní vytlačení žaludečního obsahu do jícnu. Touto svalovou koordinací a tlakem v břiše, je obsah žaludku vytlačen ven z těla dutinou ústní.
Co je vlastně příčinou zvracení?
Zvracení je reflex vyvolaný na podnět z různých částí těla. Existuje několik důvodů, proč může u člověka dojít ke zvracení.
Hlavní příčinami zvracení jsou:
- Onemocnění trávicího ústrojí – zánět žaludku, slinivky břišní, žlučníku, žaludeční vřed a další.
- Nepříjemné chutě či pachy – organismus se brání hrozícímu nebezpečí.
- Narušení rovnovážného aparátu – ústrojí rovnováhy a pohybu se nachází hluboko v lebce ve vnitřním uchu. Podráždění tohoto ústrojí je spojeno s motáním hlavy, nevolností a zvracením, přičemž nejčastěji k němu dochází na pouťových atrakcích a v dopravních prostředcích.
- Úraz hlavy – typicky třeba otřes mozku.
- Těhotenství – hormonální změny v těhotenství mohou vést k ranním nevolnostem a zvracení.
- Migréna – tlak, který v hlavě vzniká, způsobuje bolest hlavy a zvracení.
- Nádorové onemocnění trávicího traktu
- Bulimie – psychické onemocnění, kdy dotyčný po konzumaci velkého množství jídla násilně vyvolá zvracení.
- Určité léky
- Otrava potravinami – je způsobena požitím jídla obsahující viry, bakterie nebo chemikálie. Většinou trvá několik hodin, v nejhorším případě den nebo dva.
- Alergie na potraviny
- Nadměrné množství jídla
- Konzumace velkého množství alkoholu a dalších drog
Příčin a původců zvracení je opravdu mnoho, a proto je důležité umět rozpoznat, kdy se jedná o běžnou sebeobranu organismu a kdy je již potřeba vyhledat lékařskou pomoc.
Rizika zvracení
I přes to, že při zvracení dochází k uzavření dýchacích cest, hrozí riziko vdechnutí zvratků. V takovém případě se kyselý obsah může dostat do plic a způsobit zánět plic a průdušek. Další hrozbou spojenou se zvracením je udušení se zvratky, proto je nutné vždy menší děti a lidi v bezvědomí uvést do stabilizované polohy, vyprázdnit jim dutinu ústní od zvratek a kontrolovat průběžně srdeční a dýchací funkce.
Stejně jako průjem i časté zvracení může vést k dehydrataci, a to především u dětí a lidí důchodového věku. Příznaky dehydratace jsou: suchá ústa, lepkavé sliny, závratě, sytě žlutá moč, a občas extrémní žízeň. Proto je důležité doplňovat tekutiny či užívat rehydratačního roztok, který doplňuje potřebné množství vody, energie a minerálních látek při zvracení.
Sponzorováno
Co při zvracení jíst a pít?
Zvracení většinou samovolně po 1 až 2 dnech vymizí. Postačí k tomu odpočinek na lůžku a dodržování diety, kterou zklidníme žaludek. Dieta při zvracení spočívá ve vynechání dráždivých a těžko stravitelných potravin. Jezte suchary či starší housky a rohlíky, postupně rozšiřujte jídelníček o nemastnou bramborovou nebo ovesnou kaši a libové kuřecí maso. Jídlo jezte pomalu, v malých dávkách a častěji (6 – 7x denně).
A co pít při zvracení? Hlavně dostatek vody. Žaludek zklidní i mátový nebo heřmánkový čaj. Konzumovat můžete i minerální vodu. Pamatujte však na to, že dostatek tekutin je v tomto případě opravdu důležitý.
Léčba a léky proti zvracení
V případě zvracení se snažíme vždy nejprve léčit příčiny. To však občas není možné kvůli nebezpečí rozvratu vnitřního prostředí a dehydratací, či kvůli situaci, která zvracení zapříčinila (chemoterapie či kinetóza v dopravních prostředcích). Jsme tak nuceni přistoupit k léčení samotného zvracení pomocí léků.
Léky proti zvracení se nazývají antiemetika. Fungují na principu tlumení receptorů nutných pro přenos signálů do mozkového centra pro zvracení, a tím tlumí pocity nevolnosti a reflex zvracení. Nejznámější lék proti zvracení je lék Kinderyl, který se užívá při kinetóze v dopravních prostředcích. Pro svůj tlumivý účinek a uspávací efekt však není vhodný pro řidiče. Mezi další léky proti zvracení při cestování silničními dopravními prostředky patří TRAVEL-GUM žvýkačky. V případě zvracení vyvolaným otravou potravinami nebo chemikáliemi se 24 hodiny nedoporučuje užívat volně prodejné prostředky proti zvracení a průjmu, pokud lékař neurčil jinak. V případě potřeby utěšujícího prostředku je možné využít živočišného uhlí.
Zvracení u dětí a kojenců
Zvracení u dětí je často následkem infekčního onemocnění trávicího traktu. Když dítě zvrací, podepírejte mu hlavu, následně opláchněte dutinu ústní, aby nedošlo ke kažení zubní skloviny a uložte do postele. Podávejte heřmánkový nebo fenyklový čaj slazený hroznovým cukrem, vodu nebo vychlazenou kolu (dětem starším tří let). Dítě mějte pod dohledem, aby nedošlo k udušení zvratky nebo dehydrataci.
Sponzorováno
U kojenců je zvracení poměrně časté a pokud miminko přibývá na váze a obecně prospívá, nemusí značit žádné zdravotní potíže. Důvodem zvracení u kojenců může být překrmování, alergická reakce, či hůře vrozená vývojová vada trávicího ústrojí (např. zúžení či neprůchodnost střev). Léky na zvracení se kojencům běžně nepodávají, základem léčby je dieta. Taková dieta spočívá v opakovaném podávání malého množství chladných tekutin (mírně slazeného čaje či kojenecké vody) a hutnější stravy. Při zvracení kontrolujte stav miminka. V případě zhoršení stavu (například dehydratace) se obraťte ihned na lékaře.
A co si dále o zvracení přečíst?
Zdroje článku a studie o zvracení
- Pooperační nevolnost a zvracení Autor: C C Apfel
- Studie nevolnosti a zvracení v těhotenství Autor: Roger Gadsby
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Cestování a zdraví, Zažívací potíže
Přečtěte si také naše další články