Esenciální olej Verbena (Verbena officinalis) – účinky, kontraindikace, vlastnosti 4.9/5 (10)

Sponzorováno

Esenciální olej Verbena (Verbena officinalis)

Popis esenciálního oleje Verbena

Verbena neboli Sporýš lékařský patří do rodu sporýšovitých (Verbenaceae). Botanický název je Verbena officinalis. Verben existuje několik druhů. Mimo jiné i verbena modrá (Verbena hastata), která existuje také v růžové verzi anebo verbena vonná (Verbena odorata), verbena citronová (Aloysia citrodora), sporýš klasnatý (Verbena bonariensis).

Verbena je vytrvalá bylina, dorůstající do výšky maximálně 75 cm. Pěstuje se v Evropě, severní Africe, Asii. Nejčastěji ji najdeme podél
cest a na rumištích. Preferuje velmi slunečná místa. Kvete od června do října, světle purpurovými květy. Esenciální olej verbena se získává parovodní destilací a na 10 ml éterického oleje je potřeba čtyři až pět kilogramů listů verbeny.

V kosmetice se esenciální olej verbena používá do výrobků, určených pro péči o problematickou pleť, přísada do koupelových výrobků, tělových mlék. Mírní svědění pokožky a její zarudnutí, zlepšuje cirkulaci krve, podílí se na dobrém zajizvení a stimuluje tvorbu nových kožních buněk. Je velmi vhodná při atopickém ekzému a popraskané kůži. Lze úspěšně využít i jako součást krémů na paty. Působí jako konzervační a parfemační přísada.

Ve sprchových gelech a koupelích má povzbuzující účinky. Má dobré deodorační účinky, bývá zastoupená v repelentech, protože
dobře odpuzuje hmyz.
Přidává se do výrobků ústní hygieny. V DIY kosmetice lze použít buď jako macerát v rostlinném oleji, tinktura anebo ve formě éterického oleje.

Éterický olej verbena se používá hlavně pro zmírnění stresů, emociální únavy a vyčerpání, při burn-outu. Má uklidňující účinek na centrální nervový systém. Je vhodná pro snižování vysokého krevního tlaku, který úzce souvisí se stresovými situacemi. Lze ji použít při nervových poruchách a migrénách stresového původu. Přidává se do směsí při léčbě frigidity a impotence, má pozitivní vliv na hormonální systém, navozuje pocit relaxace, který je potřebný pro kvalitní intimní život, prokrvuje.

I když se verbena objevuje stále znovu na scéně evropské alternativní medicíny, díky tomu, že byla téměř zapomenuta se doporučuje poměrně málo. Pokud, tak pro podporu trávení, při průjmech a žaludečních potížích, k podpoře střevní flóry a celkové imunity.

Co se týče esenciálního oleje, je vhodný při poruchách trávicího systému, na uvolnění křečí. Působí protizánětlivě. Jelikož má diuretické účinky, pročišťuje močopohlavní systém. Verbenu lze použít jako prostředek proti horečce, podporuje pocení a působí močopudně. Mírní závratě. Má silně analgetické účinky, může se aplikovat při bolestech svalů a pohybového aparátu, což ocení hlavně pacienti s dnou a revmatismem nebo bolestmi zad. Účinek verbeny je podobný aspirinu, ale nemá při běžném používání vedlejší účinky, které by ohrožovaly vnitřní orgány. Verbenová tinktura se může kapat do vody a používat jako kloktadlo při bolestech zubů.

Sponzorováno

Botanický název: Verbena officinalis
Čeleď: Sporýšovité (Verbenaceae)
Destilovaná část rostliny: Listy
Země původu: Evropa, Asie, Afrika

Obsah účinných látek v esenciálním oleji verbena

Monoterpenické eldehydy (35-40%): neral, geranial, monoterpeny (6-15%): limonen, seskviterpeny (15-20%): beta-karyofylen, germarcen, alfa-kurkumen (4,5%), monoterpenoly (15%): alfa-terpineol, citronelol, nerol, geraniol, oxidy (3-10%): 1,8 cineol, seskviterpenoly (2-5%): nerolidol, spathulenol, estery (6%): neralyl acetát (4%), geranyl acetát (1,8%).

Další v menším procentuálním zastoupení: monoterpenické ketony, seskvitepenové oxidy, furokumariny.

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje verbena

 • Antiseptikum,
 • stimulant trávicího systému,
 • nervové tonikum a sedativum,
 • ředí krev,
 • adstringent.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná tekutina světle žluté barvy.
Aroma: Má svěží zelenou vůni.

Hlavní účinky esenciálního oleje verbena

Je vhodný při:

 • kožních potížích
 • nervovém vyčerpání
 • onemocnění dýchacích cest
 • potíže při zažívání
 • při celulitidě
 • při zadržování vody a těžkých nohou
 • při křečových žilách
 • při vysokém krevním tlaku
 • při lupénce
 • při bolestech svalů a kloubů
 • při nespavosti, melancholii

Kontraindikace

V těhotenství je kontraindikovaná až do jeho konce, lze použít při porodu ke zlepšení děložních stahů. Nedoporučuje se při kojení a u malých dětí do šesti let. Verbena je silně fotosensitivní, po nanesení na kůži se nesmí pokožka vystavovat přímému slunci po dobu 24-48 hodin.

Některé druhy verbeny mohou způsobovat ve vysokých dávkách žaludeční poruchy. Vždy se musí ředit do nosného oleje, nesmí se užívat vnitřně. Citlivé osoby a alergici by měly před použitím provést test snášenlivosti.

Sponzorováno

Osoby se srdečními problémy anebo astmatici či epileptici by měli použití konzultovat s aromaterapeutem a lékařem. Může snížit účinnost koagulantů. Verbena officinalis zabraňuje působení estrogenu v souvislosti s hormonální terapií. Není vhodná pro onkologické pacientky.

A dále si o esenciálních olejích přečtěte

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Pavlína Klaudová (více o nás)

   

  Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva