Sponzorováno

Přírodní repelenty – co platí na komáry a na otravný hmyz? 4.88/5 (26)

Přírodní repelenty - co platí na komáry?V letních a někdy i podzimních večerech se sem tam naskytne možnost jít si večer posedět někam na terasu, či zajít s rodinou nebo přáteli někde k vodě. Tyto příjemné chvíle však může zkazit dotěrný bodavý hmyz. Jak ho přechytračit?

Jsou to komáři, nikdo je nemá rád …

Tak zní úvodní část textu známé české písně a nejen to, protože toto tvrzení je zřejmě vlastní pro většinu z vás. Vždyť kdo by je měl rád. Otravný hmyz s nepříjemným bzučením, po jehož štípnutí zůstávají na kůži nepříjemně svědící červené štípance.

Ale i když komáři a jiní hmyz neodmyslitelně patří k letu, to se dá přežít i bez následků, které nastávají po kontaktu s těmito létajícími predátory. Jak? Čtěte dál.

Použijte repelent

Nejúčinnější zbraní, jak se účinně ochránit pro těmito létajícími příšerkami je vyhýbat se místům, kde se přirozeně vyskytují, tj zejména okolí vodních ploch a toků. Ale co z toho, když každá dobrá letní akce, či možnost zábavy, nebo letního relaxu se nachází právě v blízkosti vody?

Pokud se tedy nenecháte komáry odradit a nedáte si kvůli ním ujít nezapomenutelné zážitky, je vhodné se před nimi ochránit účinným repelentem. Zapomeňte však na repelenty z lékárny či obchodu, které jsou plné chemikálií a škodí jednak vašemu zdraví, jakož i okolní přírodě.

Domácí prostředky proti komárům

Pokud si chcete letní pohodu v přírodě vychutnat v klidu a bez otravného bzučení, pomohou vám v tom tyto přírodní zbraně:

Sponzorováno

 • domácí repelent – smíchejte v poměru 1:40 kvalitní olej do aromalampy (na komáry nejlépe účinkuje meduňka, máta, citronela, hřebíček, či levandule) s pleťovou vodou a potřete si jimi tělo před tím, než půjdete do prostředí s výskytem komárů,
 • limetkový odpuzovač – jednoduchý a ještě i efektní způsob, jak zamezit komárům navštívit vaši terasu. Na stůl, kolem kterého budete sedět, dejte překrojenou jednu či dvě limetky (nebo limetkový esenciální olej), do kterých napíchejte hřebíček,
 • zasaďte si bylinky – na terase pěkně ukážou a ještě vám poskytnou i ochranu před hmyzem – bylinky, jako např. meduňka, citronela, levandule, muškáty, ale například i kočičí tráva, účinně odpuzují tento hmyz,
 • i česnek pomůže – pokud nemáte po ruce nic z voňavých variant, postačí i něco, co doma jistě najde každý z vás. Obyčejný česnek stačí nakrájet na talířek a položit do středu stolu.
 • sojový olej – Podle odborného periodika The New England Journal of Medicine relativně levný sojový olej je stejně efektivní jako drahé repelenty DEET. Navíc krásně zvláční pleť a dokonce zpomaluje růst tělesného ochlupení!
 • nimbový olej – esenciální olej z rostliny zederach hladký patří k tradičním léčebným protředkům v Indii. Jeho účinky proti hmyzu a obzvlášť komárům potvrdily americké výzkumy.

Pomáhá i B – komplex a hřebíčková alpa

Proti komárům zabírá i využívání jednoho balení B-komplexu zhruba 2 měsíce před letem. U někoho to zabírá skvěle, u jiného méně. Z dalších účinných rad je to rajče či cibule pokrájené v okně a skvěle se osvědčila i hřebíčková alpa​​.

Do alpy dejte namočit pár hřebíčků, nechte je tam vyluhovat alespoň 24 hodin a potírejte se jí. Hřebíček můžete v alpě nechat i nadále.

Komáři vás mohou nakazit i boreliózou

Komáři nejsou jen otravní a nezpůsobují jen estetické problémy v podobě nepěkných, červených a oteklých hrbolků. Mohou být dokonce zdrojem různých onemocnění, protože přenášejí i viry a bakterie.

Infikovat vás mohou dokonce i vážnou chorobou, tzv. lymskou boreliózou, o které si většina lidí myslí, že ji lze dostat jen po štípnutí klíštětem. Je tedy na místě účinně se před komáry a jiným krev sajícím hmyzem bránit.

Náš tip: Rozmarýnový repelent

Na přípravu potřebujete 1 sáček rozmarýnu, který koupíte v obchodě, jako koření do jídla, 1 litr vody a 1 lžíci bílého vinného octa. Do hrnce nalijte vodu a přiveďte ji do varu. Potom odstavte a vysypte do vody rozmarýn a nechte pořádně vylouhovat. Rozmarýn může být ve vodě, až do vychladnutí odvaru. Potom scedíme rozmarýn a přidáme lžíci vinného octa.

Sponzorováno

Přírodní repelent se přelije do sprejové lahvičky a uloží se do chladničky. Před každým výletem do přírody si nasprejujeme tělo, hlavně nohy od kolen dolů a obuv.

A co si ještě přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Přírodní repelenty – co platí na komáry a na otravný hmyz?”

  1. Pavla Novotná napsal:

   Česnek je výborný, na chatě ho používáme pořád, akorát v bytě máme strach, že jím vše načichne, takže jsme pořídili elektrický odpuzovač a všechno je taky ok. A i když česnek pomáhá, po po elektrickém odpuzovači nesmrdí byt :)

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva