Sponzorováno

Esenciální olej Vanilka – Vanilkovník plocholistý (Vanilla Planifolia) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.83/5 (12)

Esenciální olej vanilka je vhodný do aromalampy, difuzéru a s rostlinnými oleji k masáži.

Esenciální olej vanilka je vhodný do aromalampy, difuzéru a s rostlinnými oleji k masáži.

Popis esenciálního oleje Vanilka

Vanilkovník plocholistý (Vanilla Planifolia) pochází původně z Mexika. Je pěstován ale také v tropických pásmech (Indonésie nebo Madagaskar). Je to strom, který dorůstá do výšky až 20 m. Patří do čeledi Orchidaceae (orchidejovité). Kvete v dubnu až červnu žlutými květy, velkými až 5,5 cm. Opylování květů se provádí ručně. Z květů pak osm měsíců po opylení vyrostou dlouhé lusky, dosahující až 20 cm. Zelené lusky se nejprve vaří, to zastaví zrání plodů a spouští reakce, jsou důležité pro aromatizační procesy.

Příprava vanilkových lusků pro výrobu esence je poměrně časově náročná a obsahuje sadu po sobě jdoucích procesů, které trvají několik měsíců. Když je proces přípravy ukončen, extrahuje se z nich alkoholovými rozpouštědly éterický olej ve formě absolue.

Hlavními složkami vanilkového absolue jsou kyseliny octová, kapronová, eugenolová, furfuralová, izobutyrová a vanilin-hydroxybenzaldehyd. Vůně samotného vanilinu je sexuálním feromonem ploštice Euragaster intergriceps. Vůbec nejkvalitnější vanilka na trhu je Vanilla Réunion. Má největší koncentraci vanilinu, dosahující až 90%. Z 200 kg lusků se získá 1 kg éterického oleje.

Vanilkový absolut se používá hlavně jako vonná složka v parfemářství a kosmetice. Protože nejde získat parovodní destilací, je to cenově náročný éterický olej. Vykazuje výborné zvláčňující a vyživující schopnosti v péči o pleť. Kromě toho, že bývá součástí konvenčních parfémů a dalších kosmetických produktů se používá k cílené olfaktoterapeutické parfemářské praxi za účelem odbourávání emočních bloků, depresí a smutku či po prožitých šokových situacích.

Jako součást péče o pleť napomáhá řešit problémy přílišné produkce kožního mazu, snižuje viditelnost jizev a strií.

V aromapsychologii se používá hlavně jako sedativum a nervové tonikum pro mírnění úzkostí, k celkovému uvolnění, navozuje pocit hluboké relaxace, při spánkových deficitech pomáhá dobrému usínání a klidnému spánku.

Sponzorováno

Zároveň působí jako přírodní afrodiziakum, které pomáhá odbourávat intimní bloky. Zlepšuje činnost endokrinního systému, čímž napomáhá vylučování estrogenu a testosteronu.

Využívá se při erektivních dysfunkcích a neplodnosti. Lze ji efektivně využít pro podporu klidné periody. Snižuje emoční citlivost a bolest prsou. Je vhodná při hypertenzi.

Botanický název: Vanilla Planifolia
Čeleď: Orchidaceae (orchidejovité)
Extrahovaná část rostliny: Lusky
Země původu: Indonésie, Madagaskar
Způsob získání esenciálního oleje: Alkoholová extrakce

Obsah účinných látek ve vanilkovém esenciálním oleji

Aromatické aldehydy: vanilin (až 90%)

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje vanilka

  • ❤️ Pomáhá relaxaci,
  • ❤️ je antiseptický.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Tmavě žlutý absolut.
Aroma: Vůně esence je velmi bohatá, teplá, s těžším podtónem, hluboká, sladká, ovocná s karamelovou nótou.

Účinky esenciálního oleje vanilka

Vhodný při:

  • vyhoření a mentální vyčerpání
  • při sexuálních dysfunkcích

Kontraindikace

Mohou ji používat těhotné ženy od ukončeného třetího měsíce gravidity za předpokladu nízkého ředění a ne v dlouhodobém horizontu. Nepoužívat při kojení. Lze použít u dětí od šesti let, ve výjimečných případech od tří let. Vanilka může navíc způsobit bolesti hlavy, je třeba se vyvarovat vysokým dávkám.

Sponzorováno

Nepoužívá se do aromalamp a difuzérů, ale je do parfémů a masážních směsí. Absolut se musí před použitím míchat do jojobového oleje nebo alkoholu. Může způsobit alergickou reakci.

Dále si přečtěte

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva