Sporotrichóza – kožní onemocnění způsobené houbou – příznaky, příčiny a léčba 4.86/5 (14)

Sponzorováno

  • Sporotrichóza je kožní onemocnění způsobené houbou nazývaná sporothrix schenckii.
  • Přenos na člověka se děje po poranění.
  • Zasahuje primárně kůži, podkoží a ve vzácnějších formách i plíce.
  • Lidé dostávají sporotrichózu tím, že přicházejí do kontaktu se spory hub v prostředí. Kožní infekce je nejběžnější formou infekce. K tomu dochází, když houba vstoupí do kůže malým řezem nebo škrábancem, obvykle poté, co se někdo dotkne kontaminované rostlinné hmoty. Nejčastěji je postižena kůže na rukou nebo pažích.
  • Příznaky sporotrichózy závisí na tom, kde houba v těle roste. Prvním příznakem kožní (kožní) sporotrichózy je obvykle malá, nebolestivá boule, která se může vyvinout kdykoli od 1 do 12 týdnů po expozici houbě.
  • Plicní (plicní) sporotrichóza je vzácná. Mezi příznaky patří kašel, dušnost, bolest na hrudi a horečka.

Co je sporotrichóza?

Sporotrichóza je vzácný typ houbové infekce, která se může objevit u lidí i zvířat. Houba, přezdívaná také jako „onemocnění pěstitelů růží“, se nachází v určitých rostlinách a jejich okolní půdě. Sporotrichóza většinou postihuje lidi, kteří pracují s těmito rostlinami nebo půdou, jako jsou například:

  • farmáři
  • pracovníci v květinářství
  • zahradníci
  • ti, kteří pracují v rostlinných školkách
  • ti, kteří manipulují s balíky sena
  • tesaři

I když je tento druh houbové infekce vzácný a obvykle není život ohrožující, může vést k vážným komplikacím.

Jaké jsou příznaky sporotrichózy?

Příznaky sporotrichózy často začínají mírné během prvních několika týdnů po expozici. Pacient si najde malou bouli, která může být červená, růžová nebo fialová. Tato boule se objevuje v místě expozice, obvykle na paži nebo ruce, a může, ale nemusí být bolestivá na dotek. Může trvat 1 až 12 týdnů, než sporotrichóza ukáže jakékoli příznaky.

Sporotrichóza - příznaky - boule a vředy

Sporotrichóza – příznaky – boule a vředy

Jak infekce postupuje, boule se může změnit na vřed. Pacient pak může mít těžkou vyrážku obklopující postiženou oblast, stejně jako nové hrboly a boule, které se vytvoří. Někdy může vyrážka postihnout vaše oči a dokonce způsobit zánět spojivek (běžně se nazývá růžové oko).

Příčiny – co způsobuje sporotrichózu?

Sporotrichóza je způsobena houbou sporothrix schenckii. Tento druh houby převládá ve všech částech světa, ale může být běžnější ve Střední a Jižní Americe. Houbu lze nalézt na různých keřích, senu a mechu. Pokud budete s některou z těchto rostlin nebo s okolní půdou pravidelně manipulovat, může vám hrozit vystavení plísním. Přesto expozice automaticky neznamená, že se u vás rozvine houbová infekce.

Typy:

Kožní sporotrichóza

Otevřený řez nebo poranění na kůži vás může vystavit riziku kožní sporotrichózy, což znamená, že se houba dostane do kůže. Někteří lidé se nakazí po pořezání rostlinou obsahující houbu – proto jsou trny růží možnými viníky možné sporotrichózy.

Plicní sporotrichóza

Zřídka se houba může dostat do plic poté, co vdechnete spory ze vzduchu. Tento podtyp se nazývá plicní sporotrichóza. Může způsobit potíže s dýcháním, bolest na hrudi, kašel, horečku, únavu a neúmyslné hubnutí.

Sporotrichóza se může na člověka šířit také z infikovaných zvířat (zejména koček) škrábanci a kousnutím. Není však šířena mezi lidmi. Nejvyšší míra infekce se obvykle vyskytuje u lidí ve věku od 16 do 30 let.

Sponzorováno

Jak je diagnostikována sporotrichóza?

Chcete-li správně diagnostikovat sporotrichózu, budete muset navštívit svého lékaře. Odebere vám vzorek kůže (což je nazýváno kožní biopsie) a poté jej odešle do laboratoře. Pokud má lékař podezření na plicní sporotrichózu, může si objednat krevní test. Krevní testy mohou někdy také pomoci diagnostikovat závažné formy kožní sporotrichózy.

Správná léčba závisí na výsledcích těchto testů.

Léčba sporotrichózy

Domácí léčba sporotrichózy

Plísňové infekce, jako je sporotrichóza, závisí na lékařských procedurách. Některé domácí léčby však mohou pomoci snížit šíření infekce. U kožních infekcí se musíte zejména ujistit, že je rána udržována čistá a ovázaná. To může zabránit zhoršení případných vyrážek. Budete také chtít zajistit, abyste se vyhnuli poškrábání oblasti.

Léčba sporotrichózy u lékaře

Kožní infekce z tohoto druhu houby jsou léčeny antimykotiky, jako je orální itrakonazol (Sporanox) a jodid draselný. Užívají se několik měsíců, dokud se infekce zcela nevyléčí.

Těžká sporotrichóza může vyžadovat intravenózní (IV) léčbu, jako je amfotericin B. Možná budete muset užívat itrakonazol až jeden rok po dokončení IV léčby. To pomáhá zajistit, aby byla houba zcela mimo vaše tělo.

Pokud infekce pochází z vašich plic, možná budete muset podstoupit operaci. Tento proces zahrnuje vyříznutí infikované plicní tkáně.

Může sporotrichóza způsobit komplikace?

Většina případů sporotrichózy není smrtelná. Pokud však infekci neléčíte, můžete mít rány a boláky po mnoho let. Některé případy mohou být i trvalé.

Pokud se tento typ infekce neléčí, může se vyvinout v diseminovanou sporotrichózu. U tohoto stavu se pak houbová infekce šíří do dalších částí těla. Mezi příklady patří vaše kosti nebo váš centrální nervový systém. Může se stát, že pak pacient bude mít:

  • bolesti kloubů
  • silné bolesti hlavy
  • zmatenost
  • záchvaty

Oslabený imunitní systém vás může vystavit riziku tohoto druhu sporotrichózy, zvláště pokud máte HIV.

Pokud jste těhotná, mohou antifungální léky poškodit vaše dítě. Než začnete užívat jakákoli antimykotika, určitě se svým lékařem proberte jakoukoli možnost těhotenství.

Sporotrichóza - vředy na ruce

Sporotrichóza – vředy na ruce

Jaký je výhled pro pacienty s sporotrichózou

Celkově je riziko nákazy sporotrichózou spíše nízké – je to vzácné. Většina případů neohrožuje život. Přesto vzhledem k symptomům a potenciálním komplikacím nestojí za to riskovat při práci venku.

Sponzorováno

Snížení rizika můžete pomoci tím, že při práci s rostlinami a stromy budete vždy používat rukavice. Dlouhé rukávy a kalhoty mohou také nabídnout nějakou tu ochranu. Pokud máte ránu, před manipulací s rostlinnou hmotou se ujistěte, že je řádně obvázaná a pokrytá oděvem.

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva