Sponzorováno

Nadýmání a plynatost (meteorismus) – jak řešit? 4.81/5 (32)

Nadýmání a plynatost (meteorismus)Všichni dobře víme o čem je řeč. Ale i tak jde o značně tabu téma. Ve společnosti se tváříme, že se nás to netýká, ale co si budeme povídat, právě meteorismus je jednou z nejběžnějších trávicích obtíží. Nafouklé břicho, bolesti a křeče vědí znepříjemnit den hned dvojnásobně – zdravotně i společensky. Nejčastější příčinou jsou přitom jen banální chyby při stravování. Stačí se jich vyvarovat a je po problému!

Co stojí za vašim nafouknutým břichem?

Meteorismus, nadýmání nebo zkrátka „větry“ způsobuje nadměrné hromadění plynů uvnitř zažívacího traktu. K tomu dochází při některých metabolických poruchách, při potravinových alergiích a také následkem stresu, nedostatku spánku či špatně zkombinované skladby jídelníčku. K rizikovým potravinám patří jídla s obsahem fermentovatelných cukrů – například banány, mrkev, obilné klíčky, jablka, fazole, zelí, rozinky, ořechy a mnoho dalších.

Plyn do těla přivádíme i pitím mléka, sycených nápojů, žvýkáním žvýkačky či rychlým jedením jídel, při kterém se vám do břicha dostane příliš mnoho vzduchu. Snášenlivost potravin je přirozeně u každého různá, sami pozorováním reakcí svého těla nejlépe vypozorujete, co škodí a co pomáhá.

Trápí vás nadýmání? Hledejte příčinu

Nemusíte jen bezmocně konstatovat, že trpíte nadýmáním, ani ho hned potlačovat nějakými syntetickými léky. Tím se jen potlačí symptom, ale příčina zůstává nezměněna. Zamyslete se nad svým životem a pokuste se objevit skutečnou příčinu vašeho nadýmání. U každého z nás souvisí s něčím jiným, i když se projevuje stejnými příznaky.

Nadýmání může způsobovat

· Konzumace nadýmajících potravin.
· Nesnášenlivost mléčného cukru (laktózy).
· Přejídání.
· Nadměrný přívod jednoduchých cukrů.
· Špatné kombinace potravin.
· Uspěchané jedení.
· Nepravidelné jedení.
· Alkoholické nápoje.
· Nadměrné polykání vzduchu.
· Jedení v napětí a stresu.
· Nedostatečný obsah kyseliny solné v žaludeční šťávě a slabé vylučování žluči.
· Nestrávené potravy, následkem čehož se ve střevě tvoří hnilobné plyny.

TIP: Přečtěte si také článek o důvodech nadýmání

Objevte potraviny, které vás nadýmají

Nejčastěji jsou tyto potraviny:
· Luštěniny (zejména fazole)
· Sojové boby
· Zelí
· Brokolice
· Lilky
· Černý chléb

Jak řešit nadýmání z fazolí?

Namísto vyloučení těchto potravin (jsou totiž velmi zdravé) hledejte nejprve způsoby, jak nadýmání zmírnit či úplně odstranit. Existuje na to několik způsobů.

Luštěniny namáčíme do vody alespoň na 12 hodin. Fazole je vhodné namáčet dokonce 24 hodin dopředu. Vždy po 12 hodinách se voda slije a fazole se uvaří v čerstvé vodě. Je to slupka luštěnin obsahující oligosacharidy – cukry, které při trávení vyvolávají nepříjemnou plynatost. Dostatečným namáčením luštěnin a jejich důkladným uvařením můžeme tento problém zcela odstranit. Do vaření luštěnin přidáváme lžičku bazalky, majoránky, či kopru. Všechny působí proti nadýmání.
Při přetrvávajícím problému s nadýmáním zkuste hotový pokrm promixovat nebo propasírovat a zbavit je slupek, neboť jsou to právě slupky, které v zažívacím traktu tvoří plyny.

Pokud zařazujeme fazole do stravy postupně, ale pravidelně, trávení se na tuto změnu adaptuje a nadýmání se ztratí.

Jak řešit nadýmání ze zelí?

U zelí a jiných nadýmajících druhů zeleniny zmírníme nadýmání tepelnou úpravou. Čím déle je tepelně upravujeme, tím jsou snadněji stravitelné. Zelí zkuste dusit, vařit nebo ho častěji sníst menší množství. Problémy s nadýmáním by měly zmenšovat. Kdo však nemá s nadýmáním problémy, ať raději zelí zpracovává krátce – zachová se v ní více živin a vitamínů.

Nepřejídejte se

Mnozí lidé, kteří ze stravy vypustili škodlivé a těžké potraviny si myslí, že pokud je jejich strava zdravá, mohou si dopřát co hrdlo ráčí. Jedí zbytečně mnoho a často se až přejídají. To je však chyba. Trávicí orgány by se neměly přetěžovat nadbytečným množstvím potravy, které na organismus klade velké nároky. Nadměrný příjem potravy zatěžuje organismus, zažívací orgány jsou vyčerpány a ztrácejí svou životní energii. Svou práci pak nedokážou dělat řádně a dochází ke pomalému a špatnému trávení potravy, následkem čehož v tlustém střevě vznikají hnilobné plyny.

Dobrá rada: Při jídle se nestresujte

Naučte se jíst pomalu a klidně v příjemném prostředí bez stresu. Potravu řádně žvýkejte v malých dávkách, čímž napomáháte jejímu lepšímu strávení. Nezapomeňte – trávení začíná v ústech.

Nadýmání vyvolává:
· Uspěchané jedení
· Nedostatečné přežvýkání potravy
· Zpomalený průchod potravy střevy, zejména při bufetovém stravování
· Žvýkání žvýkačky
· Nápoje s oxidem uhličitým

Jezte ovoce a zeleninu s vysokým obsahem vody

Všechny druhy zeleniny a ovoce s vysokým obsahem vody urychlují průchod potravy střevy a zmírňují či odstraňují nadýmání. Jedná se hlavně o exotické ovoce jako kiwi, melouny, třešně, švestky a rajčata.

Sponzorováno

Co vám řekne lékař?

Pokud vás však tento problém trápí dlouhodobě, je dobré konzultovat ho s lékařem, který vám vedle stravovacích doporučeních může v případě potřeby předepsat léky na úpravu vašeho stavu. Jsou to přípravky s obsahem laktobacilů, látky na povzbuzení pohybu trávicího traktu či enzymatické preparáty.

Nedávejte trávení zabrat!

Nejlepší prevencí je vyhýbat se jídlům, které způsobují nadýmání a místo nich si vybírat snadněji stravitelné pokrmy, které nebudou uvnitř zbytečně dlouho „kvasit“. Důležitá je úprava pitného režimu. Alespoň čtvrt hodiny před jídlem a půl hodinu po jídle byste neměli pít hodně tekutin, aby se nenarušila činnost trávicích šťáv. Nejlepší je vypít pramenitou, nesycenou vodu po malých doušcích (vynechte colu, sprite, fantu a podobně). Tak se pokrm zředí a usnadní se tím jeho trávení.

Vláknina – ani málo, ani hodně

Optimální příjem vlákniny ve stravě reguluje trávení a pomáhá předcházet pocitem nafouknutého břicha a plynatosti. Pořiďte si třeba i potravinovou vlákninu v prášku a rozřeďte ji s vodou, s džusem , případně zamíchejte do snídaňových cereálií. Pozor, dodržujte doporučené dávkování. Mírný nadbytek vlákniny sice není zdravotně nebezpečný, ale problémy s větry jen prohloubí.

Co pomůže, když už je špatně?

Plynatost hrozí obzvlášť v době svátků či rodinných oslav , vždyť je téměř nezdvořilé odmítnout fantasticky vypadající chody. Tehdy může být sotva řeč o nějaké správné kombinací jídel. Sladké překládáme mastným a slaným, všechno chceme ochutnat. Po takové spoušti se hodí jeden z tradičních lidových receptů proti nadýmání. Vyzkoušejte fenyklový, mátový nebo heřmánkový čaj. Akutní úlevu zajistí také bílý jogurt s živými kulturami pro obnovení střevní mikroflóry.

Zjistěte, zda snášíte laktózu – mléčný cukr

Pokud nesnášíte mléčný cukr – laktózu, ve střevech vám chybí dostatek enzymu laktázy. V tom případě se mléčný cukr neštěpí na glukózu a galaktózu, jak by to mělo být normální, ale místo toho bakterie v tlustém střevě produkují z laktózy látky, které vyvolávají nadýmání a způsobují průjmy.

Jezte ve stravě dostatek vlákniny

Chronické nadýmání způsobuje:
· Nadměrná konzumace sladkostí
· Bílá mouka a produkty z ní – bílý chléb, těstoviny z bílé mouky
· Neloupaná rýže
· Nedostatek vlákniny v potravě

TIP: Do svého jídelníčku zařaďte celozrnné výrobky, hodně ovoce, zeleniny a syrových salátů.

Pozor také na nápoje s obsahem oxidu uhličitého, těm se znažte vyhnout, jedná se o:
· Soda
· Kolové nápoje
· Pivo

Před jídlem snězte kyselejší ovoce

Pokud před jídlem sníme některé druhy kyselejšího ovoce jako je citron, jablko, grep, kiwi, rybíz, nebo hrozny, povzbudíme tím tvorbu žaludeční kyseliny. Zvýší se kyselost žaludeční šťávy a dojde ke zvýšené produkci kyseliny solné. Zkonzumována strava se tak lépe rozloží a ve střevech už nemá co vytvářet nežádoucí plyny.

Vyzkoušejte léčivé bylinky

Tradičním domácím prostředkem proti nadýmání je čaj z meduňky. Meduňka uklidňuje, stimuluje látkovou přeměnu a trávení. Můžeme jí vypít i více šálků denně. Také pomáhá kombinace meduňky a heřmánku v poměru 1:1.
Tvorbu žaludeční kyseliny v žaludku podporuje majoránka a koriandr a kyselost žaludku snižuje puškvorec .
Bolestivé střevní křeče uvolňují: bazalka, saturejka, majoránka, kmín, anýz, fenykl a kopr.

Toto vám určitě pomůže – zkuste – shrnutí

– Flatulin gel
– Gen Meteo tablety
– Espumisan tablety
– Dopřejte si výživové doplňky s obsahem Lactobacillus acidophilus
– Zapomeňte na žvýkačky.
– Stop horkým jídlům a nápojům.
Vsaďte na bylinky. Vhodné jsou zejména fenykl, máta peprná či majoránka.
– Doplňte do stravy vlákninu ( například Benefibra nebo psyllium).
Nejezte hltavě. Volte raději menší porce a častěji než naopak.
– Detoxikujte organismus (detoxikační dieta, střevní sprcha a podobně).
– Uvařte si odvar z rascse. Jednu čajovou lžičku kmínu zalijte 2dcl vroucí vody. Nechte louhovat přibližně 15 minut. Pijte po doušcích.

Vyvarujte se špatných kombinací potravin

Nadýmání a zažívací potíže často vyvolává:
· Kombinace koncentrované bílkoviny s cukrem: v žaludku způsobuje kvašení. Například mnoho cukru v mléce, slazeného tvarohu, nebo slazené kondenzované mléko či smetana. Také například ryba se salátem a za tím porce zmrzliny.
· Nadměrné množství ovoce a zeleniny spolu v jednom jídle.
· Kombinace chleba, brambor a těstovin.
· Směsi různých druhů tuků.

Při jídle odložte obavy a starosti

Je velmi důležité, abychom se naučili jíst pravidelně, klidně a bez stresu. Žaludek je totiž v úzkém vztahu k mozku. Pokud je mysl přetížena a vystresovaná, trpí tím i žaludek. Když jíte, odložte všechny starosti a obavy. Nespěchejte, jezte pomalu a potravu dokonale rozžvýkejte. Je to nutné proto, aby se sliny řádně promíchaly s potravou a podpořila se tvorba trávicích šťáv.

Kam dál?

VIDEO: Jak se zbavit nadýmání?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  8 Komentářů u článku “Nadýmání a plynatost (meteorismus) – jak řešit?”

  1. Breadfish napsal:

   Pokud jde o nadýmání, tak já mám osobně výbornou zkušenost s Espumisanem, tobolky se dají brát i v těhotenství, což je super, protože právě v těhotenství mně plynatost trápila strašně.

   • Koljuška napsal:

    Tak to jsme nejmíň dvě, v těhotenství jsem trpěla na plynatost hrozně a to jsem ani nic moc nejedla, protože jsem stejně jen pořád zvracela až do pátého měsíce. Pak jsem tedy začala brát Espumisan, do té doby bych ho neudržela v žaludku, a zabralo to dobře a celkem i rychle.

    • Klapajda napsal:

     Což v těhotenství to ještě šlo, při kojení to bylo horší, a to jsem si fakt úzkostlivě hlídala co jím. Takže jsme nakonec na Espumisanu skončili oba, novorozený syn i já. 

  2. Samolga napsal:

   V těhotenství ani moc ne, ale po porodu, při kojení… to byly muka.
   Espumisan mi na to zabral, asi po týdnu užívání se to dost upravilo, ale stejně jsem byla jak na trní. Naštěstí to po skončení kojení odeznělo.

  3. Horacie napsal:

   Kupodivu v těhotenství ani při kojení jsem tyhle potíže neměla, objevily se až někdy po pětatřicítce a zničehož nic, a bylo to hodně nepříjemné i docela bolestivé. Naštěstí to srovnal Espumisan.

  4. Klapajdada napsal:

   Na meteorismus je nejlepší odvar z mateřídoušky. Zkoušela jsem i jiné léky, ale tento se mi osvědčil nejvíce.

  5. saša napsal:

   Látky na povzbuzení pohybu trávicího traktu jdou někdy nahradit obyčejnou procházkou http://galenus.cz/clanky/rejstrik/meteorismus

  6. Zden2k napsal:

   Nejlepsim lekem proti nadymani je kysane zeli, podomacku udelane! Spolehlive vyleci protoze obsahuje cca 10000x vice probiotickych zivych bakterii nez je v laktobacilech, vyzkouseno… Recept je: nakrajet zeli, osolit, upechovat az pusti stavu a nacpat do sklenic s kminem a kouskem jablka, tak aby vsechno zeli bylo pod urovni hladiny stavy, kterou pustilo (kvasi bez pristupu vzduchu pod vodou). Davam ho do klasickych sklenic od okurek s vicky omnia, nebo obyc uzaviratelnymi vicky. Pod to dam pekac, protoze zeli ma pri kvasini tendenci nabirat objem a skrze vicka odkapavat. Presne za 3tydny v nem prevladnou probioticke mikroorganizmy (PH pri kvaseni). Navic je to dokonala pochoutka.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva