Sponzorováno

Jak odstranit vteřinové lepidlo z pokožky? 4.83/5 (6)

Vteřinové lepidlo bylo jednoduše navrženo tak, aby to bylo velmi silné lepidlo. Rychle vytvoří vazbu, která kvalitně plast, gumu, dřevo a další látky. A to během několika sekund – navíc jen tak nepustí. Pokud si omylem slepíte prsty nebo si je přilepíte na hrnek nebo k noze od stolu, potřebujete s odstraněním lepidla rychle pomoci.

A proto jsme napsali tento článek.

Pokud se slepíte prsty, rty nebo dokonce víčka očí, hlavně nepanikařte. Vteřinové lepidlo není zase až tak silné, jak se možná na první pohled zdá. Můžete jej odstranit několika snadnými kroky. Pojďme se na ně spolu podívat.

Kroky pro odstranění vteřinového lepidla z pokožky

Zkuste tyto naše tipy pro odstranění lepidla z pokožky.

1. Aceton, nebo jiné, kvalitní rozpouštědlo

Pokud se vám na kůži dostane vteřinové lepidlo, nejlépe uděláte, když popadnete aceton – přísadu mnoha odlakovačů. Aceton se používá jako rozpouštědlo organických látek. Můžete použít i jiné rozpouštělo, ale aceton funguje moc pěkně. Pak postupujte takto:

 1. Odstraňte vše kolem spoje s lepidlem.
 2. Na spojenou oblast pokožky jemně vetřete malé množství acetonu.
 3. Pokud můžete, zkuste pokožku jemně odloupnout, jako byste odstraňovali obvaz. Netahejte příliš silně – můžete roztrhnout kůži a to fakt nechcete.
 4. Po oddělení pokožky omyjte místo mýdlem a vodou. Aceton je potenciálně toxický a může vysušovat a dráždit pokožku, proto je důležité si poté důkladně umýt ruce.
 5. Naneste krém na pokožku, abyste zabránili vysušení.

Většina odlakovačů obsahuje silné rozpouštědlo zvané aceton, které dokáže lepidlo rozpustit.

Před pokusem o takové odstranění lepidla či přilepeného předmětu se ale ujistěte, že je bezpečné použít na lepidlo chemikálie pro odstranění. Například není bezpečné používat aceton na cokoli, co obsahuje peroxid. Pokud je to možné, přilepený předmět k ruce před použitím acetonu opláchněte. Aceton může změnit barvu některých předmětů, zejména pokud jsou plastové.

Nepoužívejte aceton na poškozenou nebo poraněnou pokožku, protože by se mohla spálit. Nikdy nepoužívejte aceton uvnitř těla, například v nose nebo v ústech.

Odlakovač na nehty, který obsahuje aceton, je k dispozici v mnoha obchodech, offline i online, tak ho zkuste.

2. Teplá mýdlová voda

Nemáte odlakovač? Namočte pokožku do teplé mýdlové vody. Poté zkuste pokožku jemně oloupat. Může to trvat o něco déle, ale měli byste být schopni odstranit lepidlo i tímto způsobem.

 1. Naplňte misku nebo kbelík velmi teplou – ale ne horkou – vodou a mýdlem nebo saponátem.
 2. Namočte postiženou oblast do této vody na 5 až 10 minut. Jakmile je lepidlo měkké, jemně ho otřete nebo odloupněte od pokožky.
 3. Nepokračujte, pokud je to bolestivé nebo se zdá, že by mohlo dojít k roztržení kůže.

TIP: Pokud se lepidlo teplou vodou změkčilo, použijte tupý předmět, například rukojeť lžíce, a jemně se pokuste lepidlo či přilepený předmět oddělit od kůže.

3. Máslo a oleje

Máslo a oleje, jako je kokosový nebo avokádový olej, mohou pomoci oddělit prsty, které jsou slepené vteřinovým lepidlem.

Pokuste se nejdříve namočit pokožku do teplé vody, poté olejem nebo máslem potřete lepidlo, aby se jeho vazba rozpustila. Naneste více oleje a masírujte oblast, dokud lepidlo nezmizí.

4. Pemza

Pemza může odstranit mozoly a suchou pokožku a může pomoci odstranit kousky zaschlého lepidla. Nepoužívejte pemzu na citlivou pokožku nebo obličej.

Chcete-li lepidlo jemně otřít pemzou, nejprve namočte oblast do teplé mýdlové vody a poté pemzu ponořte do teplé vody. Třete pemzu v oblasti krouživými pohyby, dokud lepidlo nezmizí. Pokud to způsobí bolest nebo nepohodlí, zkuste jinou metodu.

Sponzorováno

5. Citronová šťáva

Kyselina v citronové šťávě může pomoci odstranit vteřinové lepidlo. Tato metoda funguje nejlépe na malých skvrnách od lepidla a k oddělení slepené kůže.

Nalijte citronovou šťávu do misky a namočte v ní pokožku na 5 až 10 minut. Poté jemným kartáčkem na zuby nebo vatovým tamponem namažte citronovou šťávu přímo na oblast. Kůži otřete suchou žínkou, abyste uvolnili lepidlo, a poté si umyjte ruce a zvlhčete pokožku.

6. Odstraňovače lepidla

Některé hobby obchody prodávají výrobky, které mohou rychle odstranit lepidlo bez poškození pokožky. U kůže přilepené k plastu vyzkoušejte místo acetonu odstraňovač lepidla, protože aceton může některé plasty poškodit.

Pokud není pokožka viditelně zraněná nebo bolestivá, je bezpečné odložit odstranění lepidla na hodinu nebo dvě, aby měl člověk čas na nákup odstraňovače lepidla v místním obchodě.

Odstranění super lepidla z víček

Toto je už horší sranda.

 1. Vypláchněte oči teplou vodou.
 2. Nepokoušejte se otvírat víčka.
 3. Navštivte svého očního lékaře, který může udělat speciální ošetření, které vám pomůže odlepit lepidlo z víček.
 4. Pokud váš oční lékař nedokáže otevřít oční víčka, mělo by se vaše oko samo otevřít do týdne.

Odstranění super lepidla z rtů nebo úst

Taky nepříjemnost.

 1. Umyjte si rty velkým množstvím teplé vody.
 2. Pokud můžete, jemně oloupejte rty od lepidla.
 3. Snažte se nespolknout žádné lepidlo, které se uvolní.
 4. Pokud se vám nedaří uvolnit rty, vyhledejte lékaře.

Popálení pokožky od vteřinového lepidla?

Vteřinové lepidlo není samozřejmě horké, ale stále může spálit pokožku. Kyanoakrylát, adhezivní chemikálie ve vteřinovém lepidle, vytváří reakci při kontaktu s bavlnou – například ve vašem oblečení. A právě tato reakce může způsobit červené, puchýřnaté popáleniny. Nic příjemného.

Pokud používáte vteřinové lepidlo, udržujte ho mimo bavlněné oděvy, kapesníky a další materiály, které by mohly způsobit popáleniny. K ošetření popálenin omyjte postižené místo čistou vodou. Naneste antibiotickou mast a sterilní obvaz. Pokud popálenina pokrývá velkou oblast kůže nebo je vážná, vyhledejte lékaře.

Účinky vteřinového lepidla na pokožku

Vteřinové lepidlo se rychle nalepí na pokožku, stejně jako na další povrchy. Pokus o odtržení slepené kůže může způsobit její roztržení. Ve vzácných případech může tento typ lepidla také způsobit popáleniny.

Pokud se vám na kůži dostane toto lepidlo, nemělo by to ale způsobit žádné trvalé poškození. Lepidlo se samo rozpustí během několika dní. Proces můžete urychlit opláchnutím oblasti vodou nebo odlakovačem. Pokud se lepidlo během několika dní neodlepí nebo se u vás objeví vyrážka nebo popálenina, navštivte svého lékaře.

Někteří lidé si při pokusu o odstranění vteřinového lepidla poranili pokožku. Pokud lepidlo způsobilo popálení nebo zranění, udržujte oblast čistou a naneste na ni antibiotickou mast.

Sponzorováno

A co vy? Jak odstraňujete vteřinové lepidlo z pokožky vy? Budeme moc rádi za tipy pro odstranění.

A co si dále přečíst na toto téma?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva