Esenciální olej Hřebíček (Syzygium aromaticum) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.86/5 (7)

Sponzorováno

Esenciální olej Hřebíček (Syzygium aromaticum) - účinky, vlastnosti, kontraindikace

Popis esenciálního oleje Hřebíček (Syzygium aromaticum)

Hřebíčkovec kořenný je stálezelený strom, z jehož poupěte pochází koření hřebíček. Tento strom má botanický název Syzygium aromaticum. Patří do čeledi myrtovitých (Myrtaceae). Hřebíčkovec kořenný roste přirozeně v Indii, Brazílii, Zanzibaru, Madagaskaru, na Srí Lance i v Tanzanii. Éterický olej se získává parovodní destilací ze sušených poupat. Výtěžek destilace je velmi vysoký, protože na 13 kg esenciálního oleje je zapotřebí pouze 100 kg rostlinného materiálu. Hřebíček patří mezi tzv. zahřívací oleje, jedná se většinou o koření, které stimuluje funkce krevního oběhu. Hlavní složkou esenciálního ho oleje hřebíčku je eugenol, který tvoří 70-90% hřebíčkové silice. Původ hřebíčku sahá do Indonésie, na Moluky (ostrovy).

Protože je hřebíček silně protiplísňový a antiseptický, používá se i v kosmetických přípravcích. Funguje v nich také jako přírodní konzervant. Prokrvuje pokožku. Najdeme jej v mýdlech, parfémech, v ústních vodách či zubních pastách, kde funguje jako osvěžovač dechu a ničitel choroboplodných zárodků v ústech. Přidává se do přírodních kloktadel, pro eliminaci bolesti v krku. Síla esenciálního oleje z hřebíčku se ale nesmí podceňovat, protože nezředěný může způsobit popáleniny ústní dutiny.

Má výborné antibiotické vlastnosti, používá se při léčbě kožních infekcí způsobených vlivem bakterií, virů, hub a jiných škodlivých mikrobů. Přidává do krémů a pleťové péče pro problematickou pokožku, léčí akné, ekzémy, dermatitidy. Díky tomu, že stimuluje krevní oběh, má anti-agingový efekt.

Najdeme jej i v repelentech, protože je výborný odpuzovač otravného hmyzu. Esenciální olej hřebíček je aktivní stimulant imunitního systému. Používá se proti šíření infekcí, tlumí již probíhající záněty.

Pomáhá při respiračních onemocněních, kašli a zahlenění. Snižuje otoky, působí diureticky. Stimuluje zažívací systém, je vhodný proti nadýmání. Zlepšuje funkce oběhového systému, používá se při problémech svalů a kloubů, zlepšuje průtok krve tepnami a cévami. Tlumí nevolnosti a zvracení. Esenciální olej hřebíček se používá i při léčbě problémů reprodukční soustavy, podporuje vylučování hormonů. Esenciální olej hřebíček je výborný pro uvolnění stresu a posílení psychiky. Odstraňuje psychické vyčerpání a únavu. Pomáhá navodit lepší spánek.

Sponzorováno

Botanický název: Syzygium aromaticum
Čeleď: myrtovité ( Myrtaceae)
Destilovaná část rostliny: Plody
Země původu: Indie, Brazílie, Zanzibar, Madagaskar, Srí Lanka, Tanzánie
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace

Obsah účinných látek v tomto éterickém oleji

Fenoly: eugenol 70-80%, estery: eugenyl benzoát 15-20%, seskviterpeny 6%: alfa a beta karyofylen , alfa a beta humulen, alfa-amorfen a další. V menším procentuálním zastoupení aldehydy, ketony, monoterpeny, monoterpenoly, oxidy, seskviterpenoly.

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje z hřebíčku

  • Analgetikum a antimykotikum,
  • prohřívá,
  • snižuje infekční ložiska,
  • působí na infekce trávicího traktu,
  • je protiplísňový.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Světle žlutá až žlutá kapalina
Aroma: Hřebíček je aromatický, kořenitý, silný, s opojnou aldehydovou vůní.

Účinky esenciálního oleje z hřebíčku

Esenciální olej hřebíček je vhodný při:

  • infekcích a bolestech pohybového aparátu
  • průjmech
  • při kvasinkových infekcích
  • bolestech zubů
  • urogenitálních poruchách
  • nervové vyčerpanosti

Kontraindikace

Není vhodný pro těhotné, kojící ženy a děti do deseti let věku. Protože je velmi silný, je potřeba jej používat umírněně a v malých množstvích. Vždy jej řeďte v nosném oleji.

Mohou se objevit prudké reakce na eugenol, i když nejsou příliš běžné. Je potřeba provést test snášenlivosti. Případně se mohou vyskytnout střevní potíže. Ve vysokých dávkách vykazuje hepatotoxickou aktivitu. Při aplikaci velkého množství hřebíčku nebo jeho dlouhodobém používání může nastat selhání ledvin nebo jater.

Není vhodný pro osoby na hormonální léčbě. Má vysoký alergický potenciál. Neužívat vnitřně. Nepřidávat do vany. Lidé s hypertenzí a problémy jater by měli konzultovat použití s lékařem. Při použití do aromalampy nebo difuzéru nakapejte 1-2 kapky podle velikosti místnosti a nechejte odpařovat maximálně 30 minut 2x denně, u dětí 15 minut 2x denně. Je dobré ho kombinovat s méně výraznými esenciální oleji, například citrusy.

Sponzorováno

Znáte a používáte esenciální olej z hřebíčku? Budeme rádi za komentáře a vaše zkušenosti pod článkem.

A co si dále přečíst na toto téma?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva