Sponzorováno

Nemoci celebrit – někdo je tají, někdo o nich veřejně mluví 4.75/5 (8)

Mnoho celebrit se potýká s různými chorobami, o kterých jsme my jako veřejnost často ani nevěděli. Dozvěděli jsme se to až z médií. Proč se celebrity snažily svou nemoc utajit? Neuměly se s ní vyrovnat? Těžko ji přijímaly, styděly se za ni? To ve skutečnosti nikdo neví. My se v tomto článku podíváme na celebrity, které své choroby uchovávaly propíraly veřejně, nebo je držely v tajnosti, ale ne nadlouho.

Freddie Mercury

Hudebnímu králi diagnostikovali AIDS ve velmi rané fázi. Své tajemství Mercury uchovával před fanoušky i veřejností. Příčinou smrti Freddyho Mercuryho byl AIDS i pneumonie. Nemoci Freddie Mercury podlehl jako 45-letý v roce 1991.

Charlie Sheen

Tento 52-letý herec, který se proslavil i seriálem Dva a půl chlapa se přiznal v jedné ze show, že byl HIV pozitivní až 4 roky. Když se začaly šířit různé řeči, dále svou diagnózu už nemohl utajovat. HIV je virus, který je původcem onemocnění AIDS. Způsobuje destrukci imunitního systému napadeného organismu, tím že napadá a ničí pomocné T-lymfocyty.

Robin Williams

Robinova sebevražda byla vyvolána těžkými depresemi, kterými trpěl, a trápil se s pomocí lékařů dlouhá léta. Avšak jeho žena tvrdila, že k jeho smrti údajně přispěla i Parkinsonova choroba. Robin zemřel ve věku 63 let roku 2014.

Avril Lavigne

Zpěvačce byla diagnostikována lymská borelióza. Avril tato nemoc zmohla na celých pět měsíců. Když se z nemoci dostala a byla mimo ohrožení života, dokázala o své nemoci, kterou trpěla, mluvit. Jde o onemocnění přenášené především klíšťaty. Infikované mohou být různé orgány těla a onemocnění probíhá v různých stádiích, přetrvávajících i dlouhé roky.

Michael J. Fox a Parkinsonova choroba

Michael J. Fox se otevřel a o své Parkinsonově nemoci (která má vliv na nervové buňky v mozku a ovlivňuje svalové funkce a řeč) promluvil v roce 1998, kdy před Kongresem svědčil o povědomí a výzkumu tohoto stavu. „Trvalo to sedm let mezi tím, když mi byla diagnostikována, a než jsem s tím šel na veřejnost“, řekl Michael J. Fox.

Od té doby je na křížové výpravě, aby pomohl najít lék a způsoby, jak potenciálně zabránit dalším případům tohoto onemocnění. Jeho nadace Michaela J. Foxe dosud financovala více než 800 milionů dolarů z lékařského výzkumu.

Selena Gomez a Lupus

Gomez v roce 2015 odhalila, že má lupus, zánětlivé onemocnění, které způsobuje, že imunitní systém napadá své vlastní tkáně. V případě Seleny Gomez jí lupus poškodil ledviny a v roce 2017 podstoupila transplantaci ledviny.

„Naštěstí mi jedna z mých nejlepších kamarádek dala svou ledvinu a byl to pro mě dar života. A teď se mám celkem dobře.“ řekla Selena Gomez.

Lady Gaga – fibromyalgie

Fibromyalgie způsobuje rozsáhlou bolest svalů spolu s únavou a problémy se spánkem a pamětí. Fibromyalgie se nedá dost dobře léčit a nemá také jasnou příčinu. Často se však projeví u žen, které prožily vážné psychické trauma. Proto si Lady Gaga nemoc spojuje se svým znásilněním.

Venus Williamsová – Sjogrenův syndrom

„Únavu je těžké vysvětlit, pokud ji nemáte,“ řekla v roce 2011 The New York Times o svém boji se Sjogrenovým syndromem. „Někdy mi je ráno opravdu špatně, jako když se moc nevyspíš nebo máš chřipku nebo nachlazení. Vždy mám určitou míru únavy. A čím víc jsem se to snažil protlačit, tím to bylo těžší.“ Americká profesionální tenistka, čtyřnásobná olympijská vítězka. V roce 2011 ji byla diagnostikována autoimunitní nemoc, Sjogrenův syndrom. V té době si prý uvědomila, že výrazná změna její stravy může pomoci zmírnit příznaky této nemoci.

Sponzorováno

Halle Berry – Cukrovka

Jedné z nejznámějších hollywoodských hereček byl diagnostikován diabetes 1. typu již ve věku 22 let poté, co onemocněla a v důsledku hyperglykémie upadla do kómatu

„Bylo mi 19. Stala jsem se mnohem zdravější, když jsem se naučila zvládat svůj diabetes,“ řekla Los Angeles Times v srpnu 2015. „Trvalo to pár let a zažila jsem několik děsivých situací, než jsem uznala, že to chce změnu životního stylu a ne dietu, kterou bych mohla přestat držet za šest měsíců.“

Morgan Freeman – Fibromyalgie

Podobně jako Lady Gaga, fibromyalgií trpí i Morgan Freeman. „Je to fibromyalgie,“ řekl během rozhovoru pro Esquire v červenci 2012. „Nahoru a dolů po paži. Tam se to zhoršuje. Nesnesitelné.“

Herečka Selma Blair trpí roztroušenou sklerózou

Herečka Selma Blair trpí roztroušenou sklerózou
Autor: Tabercil – Selma Blair, CC BY-SA 2.0

Selma Blair a roztroušená skleróza

Herečka poprvé Selma Blair sdílela svou diagnózu roztroušené sklerózy, což je stav, který ovlivňuje mozek a centrální nervový systém, na Instagramu v říjnu 2018.

Příznaků si však všímala už po nějakou dobu. Blair připustila, že se roky cítila jakoby „vypnutá“, ale přisuzovala to skřípnutému nervu a stresu. Nyní chodí s holí a nadále je upřímná ohledně svých chronických nemocí na sociálních sítích.

Zpěvačka Pink – Astma

„Musím být schopna běhat po těch schodech tolikrát, kolikrát to dokážu, a musím být schopna současně zpívat,“ řekla zpěvačka pro jeden magazín v prosinci 2009. „Jsem astmatik.“

George Clooney – Chronická bolest

„Bylo to dlouhá léčba,“ řekl Clooney The Hollywood Reporter v únoru 2012 o nehodě, která vedla k jeho boji s chronickými bolestmi. „Musel jsem si připustit, že to porazím na úplně jiné, téměř psychologické úrovni.“.

Tom Hanks – Cukrovka typu 2

Oscarový herec Tom Hanks, který trpí cukrovkou druhého typu, je přesvědčený, že za jeho nemoc mohou diety a strava. Kvůli rolím drasticky přibíral a hubnul, navíc se v mládí špatně a nezdravě stravoval. Hanks oznámil, že má cukrovku, už v roce 2013 a tenkrát přiznal, že k ní měl i genetické predispozice.

„Šel jsem k lékaři a on řekl: Víš jak máš ten vysoký cukr v krvi, s nímž se potýkáš od svých 36 let? No, náš cukrovku 2. typu, mladý muži“ Hanks to řekl Davidovi Lettermanovi v říjnu 2013.

Mariah Carey – Bipolární porucha

Bipolární porucha je charakterizována prudkými výkyvy nálady. „Donedávna jsem žila v izolaci a v neustálém strachu, že by mě někdo odhalil,“ řekla lidem v dubnu 2018. „Bylo to příliš těžké břemeno na to, abych ho unesla“.

Mariah Carey (48) několik let bojuje s bipolární poruchou. Ačkoli jí nemoc poprvé diagnostikovali už v roce 2001 po hospitalizaci kvůli fyzickému a psychickému zhroucení, zpěvačka tomu odmítala věřit. „Až do nedávna jsem žila v popírání a izolaci a v neustálém strachu, že mě někdo odhalí.“

Sponzorováno

Jak vidíte, i celebrity nemají snadný život a potýkají se s mnoha nemocemi a problémy.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva