Sponzorováno

Gynekomastie – zvětšená tkáň prsu – příznaky, příčiny a léčba 4.88/5 (32)

 • Gynekomastie je stav charakterizovaný zvětšením prsů u mužů. Gynekomastie může zahrnovat zvýšení velikosti jednoho nebo obou prsou a může být způsobena nadměrným růstem žlázové tkáně prsu, tukovou tkání nebo obojím. Gynekomastie může být dočasná nebo trvalá a může být způsobena různými faktory.
 • Mezi faktory přispívajícími k vzniku gynekomastie patří hormonální nerovnováha, jako je zvýšená hladina estrogenu (ženského pohlavního hormonu) ve srovnání s testosteronem (mužský pohlavní hormon), užívání určitých léků (například anabolických steroidů, některých léků na rakovinu nebo léků na psychické poruchy), užívání drog, jako je marihuana, a některá chronická onemocnění, jako je cirhóza jater nebo onemocnění štítné žlázy.
 • Diagnóza gynekomastie obvykle zahrnuje fyzikální vyšetření, vyšetření lékařské historie a případně laboratorní testy na ověření hladin hormonů. V některých případech může být doporučeno vyšetření obrazových metod, jako je ultrazvuk nebo mammografie.
 • Léčba gynekomastie závisí na příčině. V některých případech může být gynekomastie přirozenou a dočasnou součástí vývoje, která nevyžaduje léčbu. V jiných případech může být nutná léčba základního zdravotního stavu, změna léků nebo chirurgický zákrok, zejména pokud je gynekomastie dlouhotrvající, bolestivá nebo způsobuje psychické nepohodlí.

Co je gynekomastie?Gynekomastie, neformálně známá jako „mužská prsa“, je běžný stav u mužů a chlapců. Prsa se ​​zvětší a zůstanou abnormálně velké. Gynekomastie je častější u novorozených chlapců, u chlapců během puberty a u starších mužů. V drtivé většině případů gynekomastie není vážný problém. Nicméně, z psychologického hlediska může být náročné ji zvládnout. Kromě ovlivnění sebevědomí a způsobení rozpaků, někteří muži a chlapci pociťují i bolest na prsou.

Ne tak docela prsa

Gynekomastie není způsobena přebytečným tukem z nadváhy. Může za ni nadbytek prsní tkáně, čehož mužů cvičení ani diety nezbaví. Existuje i pseudogynekomastia, při které se hromadí tuk na prsou, a někdy se spojuje s nadváhou nebo obezitou. Příznaky a symptomy se mohou objevit v jednom nebo obou prsů. Otéká tkáň prsních žláz, prsa jsou citlivější, zvětšují se dvorky nebo je toto tkáň nesymetrická. Pokud tyto problémy přetrvávají, je třeba vyhledat lékaře.

Gynekomastie - ilustrace

Gynekomastie – ilustrace

 

Příčiny gynekomastie

Gynekomastie může mít několik příčin. Hormonální nerovnováha mezi pohlavními hormony testosteronem a estrogenem. Estrogen, ženský hormon, podporuje růst prsní tkáně, zatímco testosteron, mužský hormon, má inhibiční účinky na úrovni prsní tkáně (zastaví estrogen při tvorbě rostoucí prsní tkáně). Více než 50 % novorozených chlapců se rodí se zvětšenými prsy. Mají vysoké hladiny estrogenu, které získaly od matky. To se však vyrovná, a otok zmizí během několika týdnů. Otoky prsou jsou stále běžnější u mužů ve středním věku a stáří. Starší muži totiž produkují méně testosteronu, a více estrogenu.

Další příčiny jsou selhání ledvin, nadměrné užívání alkoholu, onemocnění jater, ozařování varlat, Klinefelterův syndrom, užívání marihuany a jiných drog, infekce nebo bulky ve varlatech (obecně rakovina varlat), některé poruchy štítné žlázy, užívání některých léků (některá antibiotika, léky na vředy, tea tree oil, tricyklická antidepresiva, Diazepam a některé další léky pro léčbu úzkosti, některé léky proti HIV, anabolické steroidy, anti-androgeny a některé léky na srdce).

Diagnostika gynekomastie

Lékař se při vyšetření zeptá pacienta na symptomy, jeho zdravotní a lékovou historii, případně rodinnou anamnézu. Přezkoumá jeho prsní tkáň, genitálie a břicho. Pokud lékař odhalí problém způsobený hormony u dospívajícího chlapce, ujistí ho, že do roka se problémy vytratí. Pokud jsou prsa velké a jemné nebo pevné a tvrdé, budou nutné další vyšetření, včetně biopsie.

Sponzorováno

Pokud je přítomna pouze bulka v jednom prsu, je důležité vzpomenout si, zda v rodině nebyla rakovina prsu. Vyloučit by měl cystu, lipom, mastitidu, hematom, metastázy, tukovou nekrózu, hamartom nebo pseudogynekomastii. Lékař může nařídit i krevní testy a mamografické vyšetření, zda rentgen hrudníku, CT, MRI, ultrazvukové vyšetření varlat nebo tkáňovou biopsii.

Jaké jsou možnosti léčby gynekomastie?

Pokud se gynekomastie zdá být způsobena léky, může lékař doporučit přechod na jiný lék, nebo přerušení užívání. Ve většině případů se gynekomastie vyřeší sama o sobě, bez jakékoliv léčby. Pokud se stav nevyřeší sám během několika let, způsobuje rozpaky, bolest a citlivost, případně i nutnost léčby.

Léčba gynekomastie je vzácná, a může zahrnovat užívání léků, jako je hormonální terapie blokující účinky estrogenu, nebo chirurgické zmenšení prsou. Prsa se ​​skládají ze dvou hlavních částí, a to ze žlázové tkáně, která je pevná a hustá, a tukové tkáně, která je měkká. Poměr tkání se liší od pacienta k pacientovi. U jedinců s gynekomastií může být příliš obou typů tkání. Liposukce přichází v úvahu v případě, že má pacient příliš mnoho tukové tkáně. Udělá se troj až čtyřmilimetrový řez, přes který se zavede trubička.

Excize znamená řezání tkáně se skalpelem. V případě, že zvětšení prsou je v důsledku nadměrného množství žlázové tkáně, bude muset být odstraněna. Tento postup zanechá jizvu, typicky kolem okraje bradavky. Pokud je třeba odstranit i kůži, zůstane po zákroku větší jizva. Většina operací trvá asi 90 minut a dělají se v celkové anestezii.

Po operaci bude mít pacient mírně pohmožděný a oteklý hrudník, takže je obtížné zjistit, do jaké míry byl zákrok efektivní. Nošení elastického oděvu však otok odstraní. Po šesti týdnech je pacient schopen běžného života. Komplikace po operaci jsou vzácné, ale mohou zahrnovat nedostatečné odstranění prsní tkáně, nepravidelný obrys hrudníku nebo sníženou citlivost bradavek.

Základní možnosti léčby:

Ambulantní zákrok s lokální anestezií

Problém zvětšené mléčné žlázy se někdy řeší jejím prostým odstraněním. V takovém případě provedu ambulantní zákrok v lokální anestezii, který trvá přibližně 1 hodinu a pro pacienta není nijak náročný. Řez při něm vedu kolem dvorce, následně odstraním žlázu a ránu opět sešiji. Po ošetření vznikne jen malá, nenápadná jizvička na okraji prsního dvorce.

Odebrání zvětšené žlázy v kombinaci s liposukcí

Druhou možností je plastická operace, při které odeberu zvětšenou prsní žlázu, a zároveň provedu liposukci. Tato varianta tedy zahrnuje odsátí tukové tkáně z okolních míst a zmenšení objemu ošetřované oblasti prsou. Jizvy jsou po tomto zákroku poměrně neznatelné, taktéž pouze kolem prsního dvorce. Jen výjimečně musí být řez delší.

Redukční mammaplastika

V určitých případech volím postup podobný redukční mammaplastice u žen. Tento poměrně rozsáhlý zákrok provádím vždy v celkové anestezii. Ošetření trvá zhruba 2 – 3 hodiny a následuje minimálně jednodenní hospitalizace. Kromě mléčné žlázy při něm odstraňuji i přebytečnou kůži, která po zvětšeném prsu zůstává. Po tomto výkonu zůstávají jizvy kolem prsního dvorce a v podprsní rýhy.

Prevence gynekomastie

K prevenci gynekomastie patří vyvarovat se přípravků, které ji mohou vyvolat a prevence nádorových onemocnění, kterou je především zdravý životní styl, dostatek pohybu a spánku, zdravá skladba jídelníčku, omezit kouření a alkohol, vyhýbat se škodlivému záření a stresu. Prevence je dřina, ale základ zdravého života. Pokud máte dojem, že vás gynekomastie obtěžuje nebo pozorujete změny, které vás znepokojují, poraďte se s svým obvodním lékařem.

Máte s gynekomastií nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

VIDEO: Gynekomastie: Jak probíhá plastická operace prsou u mužů?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Gynekomastie – zvětšená tkáň prsu – příznaky, příčiny a léčba”

 1. […] imunitního systému – Poškození jater – Poškození ledvin a kardiovaskulárního systému – Gynekomastie (tvorba prsní tkáně ženského typu) – NEGATIVNÍ vliv na činnost prostaty – Poruchy plodnosti […]

  • Hana Nechvilova napsal:

   Také můj 14 lety vnuk má s tímto problém.Stydí se také koupat a prevlekať se ve společné šatně. Trvá to už rok .Má nadváhu a bojim se , že už mu to snad zůstane. Od rodičů nema žádnou podporu .Třeba ,aby se zeptali dětské lekarky.Možná by pomohly nějaké cviky.Zrovna tu ted brouzdám po internetu a hledám nějaké rady.

 2. Tamara Vindušková napsal:

  Muj vnuk skoro třináctiletý,užívá léky na astma,nejenže se dost spravil,ale i mu narostly větší prsa.Vnuk je z toho neš´tastný a stydí se koupat.Co je potřeba nejprve prosím udělat?

Zanechat komentář ke článku

Zpráva