Sponzorováno

Brusinkový džus (či brusinková šťáva) a jeho účinky na zdraví 4.8/5 (10)

Na co všechno je dobrý brusinkový džus?

Na co všechno je dobrý brusinkový džus?

Možná jste někde slyšeli, že pití brusinkové šťávy může pomoci s infekcí močových cest. Není to ale jediná výhoda tohoto krásně červeného džusu. Brusinky jsou plné živin, které pomáhají tělu odvrátit infekce a zlepšit jeho celkové zdraví. Ve skutečnosti se brusinky v minulosti používaly k léčbě močových potíží, žaludečních potíží a problémů s játry.

Stejně jako je tomu u většiny plodů ovoce, nejvíce vitamínů a dalších látek získáte, když jíte plody – tedy celé brusinky. Ale šťáva z brusinek je stále plná zdravotních výhod. Čtěte dále a zjistěte, jak přesně může pití brusinkové šťávy prospět vašemu zdraví.

Ano, může zabránit infekcím močových cest

Brusinky obsahují proanthokyanidiny, sloučeniny běžně se vyskytující v rostlinách. Má se za to, že tato sloučenina může zabránit infekcím močových cest tím, že zabrání bakterii v tom, aby se připojila ke sliznici močového traktu. A pokud bakterie nemohou růst a šířit se, nemohou způsobit infekci.

Je pravda, že výzkum brusinkové šťávy byl v tomto směru smíšený. Některé studie ukazují, že brusinková šťáva je účinná při snižování rizika infekcí močových cest, zatímco jiné studie zjistily, že se nejedná o moc účinnou léčbu.

K určení přesných přínosů brusinkové šťávy je stále zapotřebí dalšího výzkumu.

Pro zdraví srdce

Brusinky také obsahují fytonutrienty. Právě díky nim mají silné protizánětlivé vlastnosti. Zánět hraje roli v poškození krevních cév v průběhu času. Poškozené cévy pak přitahují plak a způsobují aterosklerózu.

Fytonutrienty v brusinkách by tak mohly pomoci chránit před záněty a mohou nabídnout i ochranu před srdečními chorobami.

Existují také důkazy, že brusinková šťáva může pomoci zabránit zubnímu plaku, který se hromadí na zubech a způsobuje onemocnění dásní.

Chrání před rakovinou

Brusinky také obsahují silné fytochemikálie, které působí jako antioxidanty. Antioxidanty pomáhají chránit vaše tělo před poškozením buněk v důsledku činnosti volných radikálů. Volné radikály přispívají k procesu stárnutí a mohou být také rizikovými faktory pro vývoj chronických chorob, jako je rakovina a srdeční choroby. Takže na ně pozor.

Sponzorováno

Výzkum zveřejněný v magazínu Journal of Nutrition zjistil, že brusinky mohou hrát roli v prevenci rakoviny.

Zlepšuje funkce trávicího systému

Stejné sloučeniny, které pomáhají chránit srdce, také zlepšují funkci trávicího systému.

Mohou zabránit bakteriím Helicobacter pylori (H. pylori) v růstu a množení se v žaludeční výstelce. To je důležité, protože když se H. pylori nechá růst mimo kontrolu, mohou se vytvářet žaludeční vředy. A to nechcete.

Antioxidanty a další protizánětlivé látky v brusinkách mohou také poskytovat ochranu před rakovinou tlustého střeva.

Naše rada: Brusinkovou šťávu vybírejte moudře

Pokud hledáte zdravou brusinkovou šťávu, je důležité nespadnout pasti. Do jaké? Do pasti s popisem složení na obale. Je velký rozdíl mezi brusinkovým džusem (nebo brusinkovým nápojem) a skutečným brusinkovým džusem.

Takzvané brusinkové nápoje obsahují přidané cukry, jako je fruktózový kukuřičný sirup. A ten pít nechcete. Není pro vaše zdraví dobrý. Tyto nápoje se často vyrábějí pouze s malým množstvím skutečné brusinkové šťávy. Zbytek jsou nezdravé věci.

Hledejte štítky, které říkají „vyrobeno se 100% skutečné šťávy“, nebo mají na seznamu přírodní sladidla, jako je jablečná nebo hroznová šťáva. Dbejte na maximální kvalitu, jinak svému zdraví neprospějete, ale spíše mu ublížíte. Čtěte štítky se složením.

A pár slov na závěr

Brusinkový džus může být zdravou součástí vaší stravy a dokonce může pomoci chránit před některými zdravotními problémy. Není to však náhrada za léčbu problémového zdravotního stavu.

Pijte brusinkový džus s rozumem. Přehnané pití by mohlo způsobit nežádoucí účinky, jako je žaludeční nevolnost, průjem nebo byste taky mohli mít nárazově hodně cukru v krvi.

Brusinková šťáva může také způsobit problémy lidem, kteří užívají léky na ředění krve. Poraďte se proto se svým lékařem, zda byste během užívání léků měli omezit brusinkovou šťávu.

Sponzorováno

A co vy? Pijete brusinkový džus? Pomáhá vám?

Co si dále o brusinkách přečíst?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva