Sponzorováno

Lničkový olej (Camelina Sativa) a jeho účinky na zdraví 4.75/5 (8)

Zkuste použít ve své kuchyni lničkový olej i vy.

Zkuste použít ve své kuchyni lničkový olej i vy.

Lničkový olej byl poprvé použit v severní Evropě už někdy před stovkami let. Extrahuje se ze semen rostliny Camelina sativa (Lnička setá). Tato rostlina je původem z Evropy, daří se jí v chladném a suchém podnebí. Produkce Lničky po druhé světové válce prudce poklesla, protože byla nahrazena plodinami s vyšší výnosností. Proto tento olej není moc známý. V nedávné době si však lničkový olej získal znovu pozornost, jako potenciálně prospěšný potravinový olej. Má mnoho zajímavých vlastností, díky nimž se vyplatí ho vyzkoušet.

1. Má vysoký obsah Omega-3 mastných kyselin

Lničkový olej má vyšší obsah omega-3 mastných kyselin než omega-6 – většina rafinovaných olejů má vysoké množství omega-6. Třeba typická americká strava má tendenci obsahovat 14 až 25krát více olejů s omega-6, než s omega-3. To je problém, protože nadměrná konzumace olejů s omega-6 kyselinami je spojena se záněty, rakovinou a srdečními chorobami.

Doporučuje se proto zdravější rovnováha olejů – s více omega-3 a méně omega-6. Lničkový olej má dvakrát tolik omega-3 než omega-6, což je mnohem zdravější poměr, než je tomu u jiných olejů, třeba olivového, řepkového nebo slunečnicového, které obsahují vyšší množství omega-6.

Lničkový olej má také vysoký obsah ALA (alfa-linolenová kyselina). Bylo prokázáno, že ALA má ochranný účinek na zdraví srdce, reguluje zánět a zlepšuje funkci centrálního nervového systému.

2. Obsahuje vitamín E

Lničkový olej je také bohatý na alfa a gama tokoferol, dvě formy vitamínu E. Tyto sloučeniny chrání olej před oxidací a žluknutím. Z tohoto důvodu lze olej skladovat relativně bez problémů až 18 měsíců.

Antioxidační účinky vitamínu E jsou důležité pro naše zdraví. Vitamin E pomáhá předcházet poškození volnými radikály, které mohou způsobit srdeční onemocnění i rakovinu. Vitamin E byl také spojen se zlepšenými imunitními funkcemi, prevencí problémů s očima a zmírněním menstruačních symptomů.

3. Pomáhá s hladinou cholesterolu

Lničkový olej je obsahuje hodně sterolů, o kterých je prokázáno, že narušují absorpci cholesterolu. V jedné studii se ukázalo, že přidání lničkového oleje do jídelníčku účastníků studie, jim snížilo hladinu cholesterolu v krvi. Lničkový olej byl dokonce dvakrát účinnější, ve srovnání s olivovým nebo řepkovým olejem.

Také většina tuků ve lničkovém oleji je polynenasycená. Tyto typy tuků jsou potřebné pro zdravé fungování buněk ve vašem těle.

4. Vhodný pro vaření

Složení lničkového oleje mu dává vysoký kouřový bod – asi 246 °C.

Kouřový bod oleje je bod, kdy je dostatečně horký, aby začal v podstatě hořet, při čemž se produkuje kouř a škodlivé vedlejší chemické látky. Třeba pro smažení se doporučuje použít olej s kouřovým bodem 204 °C nebo vyšším. Jemné pečení je obvykle v pořádku i s mírně nižšími hodnotami kouřových bodů.

Pro srovnání, extra panenský olivový olej a kokosový olej mají kouřové body někde kolem 176 °C. Díky tomu je lničkový olej obecně lepší volbou pro jakékoli vaření při vysoké teplotě.

Sponzorováno

5. Je super i pro pokožku

Lničkový olej se také ukazuje jako dobrý zvlhčovač pokožky. Jeho textura a jemná vůně z něj také dělají velmi příjemný masážní olej. Vitamin E a omega kyseliny v oleji pomáhají zlepšovat tón pleti a zabraňují poškození volnými radikály.

Masáž pokožky hlavy mírně horkým olejem je další užitečnou léčbou. Hydratuje pokožku hlavy a zbavuje vás přebytečných lupů. Vmasírujte ho také do vlasů – udržuje vlasy měkké a zdravé.

Lničkový olej lze použít jako masážní olej pro pokožku.

6. Zkuste ho při artritidě

Lničkový olej lze místně aplikovat, aby se snížil zánět artritidy. Při vnitřním podání poskytuje velké množství omega-3 mastných kyselin. Pravidelný příjem omega-3 snižuje celkový zánět. Může pomoci při snížení bolesti z artritidy, zánětu a s otoky kolem kloubů.

Zvyšuje také mobilitu kloubu. Lničkový olej lze použít také jako nosný olej. Zkuste ho smíchat s éterickým olejem z rozmarýnu – tato kombinace může být masírována při zánětu do oblasti kloubu.

7. Dobrý pro mozek, oči a nervy

Potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, jako je kyselina alfa linoleová, EPA a DHA, pomáhají udržovat zdraví mozku, očí a nervů. Výsledkem je, že lničkový olej může chránit před kognitivními chorobami, jako je demence, Alzheimerova choroba, dále pak proti chorobám očí, jako je makulární degenerace a nervové poškození v důsledku zánětu.

8. Prevence zánětu

Pokud trpíte chronickou bolestí nebo zraněním, může být lničkový olej užíván interně a stejně tak může být použit na pokožku – je protizánětlivý.

9. Bojuje proti stárnutí

Omega 3 a antioxidanty jsou ideální pro boj se stárnutím – a to v jakékoli formě, nejen v kůži. A udržet váš mozek zdravý s pomocí esenciálních mastných kyselin, jako jsou omega 3, to je také důležité. To ve finále může snížit vaše riziko Alzheimerovy choroby nebo demence.

10. Dá se použít i jako biopalivo

Je zkoumána schopnost lničkového oleje fungovat jako alternativní palivo. Zatím to vypadá hodně nadějně.

Lničkový olej vs. jiné oleje

Jak uvidíte v grafu níže, lničkový olej má nejvhodnější poměr esenciálních mastných kyselin ve srovnání s jinými oleji, jako je kokosový olej, lněný olej, olivový olej, konopný olej, hroznový olej a avokádový olej.

Porovnání lničkového oleje s jinými druhy olejů

Porovnání lničkového oleje s jinými druhy olejů

Ve srovnání s olivovým olejem má lničkový olej vyšší kouřový bod, což z něj činí zdravější alternativu při vaření při všech teplotách, včetně vysokých teplot. Pak je tady lněný olej, který nabízí příznivý profil Omega-3, ale zase nenabízí prodlouženou trvanlivost lničkového oleje, což je až 24 měsíců. Trvanlivost tohoto oleje je způsobena jeho vysokou hladinou vitamínu E, který působí jako antioxidant a prodlužuje jeho trvanlivost.

Sponzorováno

Zkuste tedy použít lničkový olej i ve vaší kuchyni. Lničkový olej lze použít jako olej na vaření, v dresincích na salát a v pomazánkách i margarinech.

A co si dále přečíst na toto téma?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva