Sponzorováno

Namodralá kůže (cyanóza) – proč vzniká? Příčiny, příznaky a léčba 4.71/5 (14)

  • Cyanóza je stav, při kterém dochází k modření kůže, rtů, nehtů nebo sliznic kvůli zvýšené koncentraci deoxyhemoglobinu (hemoglobinu s nízkým obsahem kyslíku) v krvi.
  • Tento modrý odstín je způsoben tím, že kyslík není v dostatečné míře vázán na hemoglobin, což může být způsobeno nedostatečným přísunem kyslíku do tkání nebo problémy s transportem kyslíku krví.
  • Příznaky cyanózy je zejména modrý odstín kůže, rtů, nehtů nebo sliznic, který může být zvláště viditelný na rtech a prstech. U závažných případů může být spojena s dýchavičností, rychlým srdečním tepem, únava a zmateností.
  • Léčba cyanózy spočívá v odstranění základní příčiny. To zahrnuje léčbu respiračních, srdečních nebo cirkulačních problémů, které mohou způsobit nedostatek kyslíku v těle. Je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, pokud se cyanóza objeví, zejména pokud je spojena s obtížným dýcháním, bolestí na hrudi nebo zmateností. Léčba bude záviset na základním onemocnění a vážnosti příznaků.

Cyanóza je lékařský termín pro popis modré, šedavé nebo fialové kůže, rtů nebo nehtových lůžek. Dochází k ní, když není v krvi dostatek kyslíku. Cyanóza je příznakem různých onemocnění srdce a plic, autoimunitních onemocnění a předávkování léky.

Modrý nádech cyanózy znamená, že vaše svaly, orgány a další tkáně možná nedostávají kyslík, který potřebují ke správnému fungování. V některých případech může cyanóza znamenat vážné zdravotní problémy.

Tento článek poskytuje přehled o cyanóze a důvodech, proč můžete mít modrou nebo fialovou kůži. Vysvětluje také stavy, které jsou s cyanózou spojené a kdy může cyanóza signalizovat lékařskou pohotovost.

Cyanotické rty, cyanóza u mladého muže s vrozenou srdeční chorobou

Cyanotické rty, cyanóza u mladého muže s vrozenou srdeční chorobou

 

Cyanóza je symptom (příznak), ne nemoc

Cyanóza je namodralý, šedavý nebo purpurový vzhled kůže a na sliznicích. Je to známka toho, že vaše krev nenese dostatek kyslíku.

Normální saturace krve kyslíkem je v rozmezí 95 % až 100 %, což znamená, že téměř veškerý hemoglobin vaší krve (bílkovina v červených krvinkách) přenáší kyslík. Namodralý nádech vaší pokožky se nemusí objevit, dokud saturace kyslíkem neklesne pod 85 %.

V závislosti na odstínu vaší pleti může být obtížné detekovat cyanózu. První příznaky se obvykle objevují na rtech, dásních, nehtových lůžkách a kolem očí. Sliznice a kůže se mohou jevit jako bílé, šedé, namodralé nebo nafialovělé.

Příznaky cyanózy mohou ukazovat vážný stav

Cyanóza může znamenat vážný zdravotní stav, zvláště pokud se objeví náhle. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud cyanózu doprovází některý z následujících stavů:

  • Bolest na hrudi
  • Dýchání se stává těžší nebo rychlejší
  • Člověk není schopný se zhluboka nadechnout
  • Při sezení je třeba se předklonit, abyste mohli dýchat
  • Časté bolesti hlavy
  • Neobvyklá únava
  • Zmatek
  • Horečka
  • Vykašlávání tmavého nebo krví zabarveného hlenu

Pokud vy nebo někdo, s kým jste, vykazuje některý z výše uvedených příznaků, okamžitě zavolejte 112.

Příčiny – Co způsobuje cyanózu?

Dostatek kyslíku plícemi a jeho efektivní cirkulace v těle je to, co dává vaší pokožce normální růžový nebo červený nádech, bez ohledu na odstín vaší pleti. Pokud je přítomna cyanóza, je to proto, že něco tento proces narušuje.

Kyslík je prvek v krvi, díky kterému je červená. Krev, která nemá mnoho kyslíku, nese hlavně odpadní oxid uhličitý z vašich buněk, který je vydechován z vašich plic. Tato krev chudá na kyslík má tmavší barvu a více modročervená než pravá červená.

Je normální, že vaše žíly vykazují tuto namodralou barvu, protože žíly dodávají krev – a nesou i „odpadní náklad“ – zpět do srdce a plic, aby se zbavily oxidu uhličitého.

Ale když jiné části vašeho těla zmodrají nebo zfialoví kvůli cyanóze, je zde základní problém, který omezuje průtok krve nebo kyslíku, který je třeba okamžitě řešit.

Cyanóza může být způsobena širokou škálou zdravotních stavů, jako jsou:

Sponzorováno

Příčiny cyanózy tedy mohou být různé a jsou obecně:

Respirační problémy: Například záněty plic, plicní embolie, astma, chronická obstrukční plicní nemoc (COPD) a další. Snížená schopnost plic dostatečně okysličovat krev může vést ke zvýšení deoxyhemoglobinu.

Srdeční problémy: Srdeční vady, srdeční selhání, které mohou způsobit nedostatečný přísun kyslíku do tkání.

Problémy s krevním oběhem: Například šok, kdy je krevní oběh nedostatečný a nesplňuje potřeby těla.

Chlad nebo vystavení nízkým teplotám: Může způsobit dočasnou cyanózu, když krevní cévy na povrchu kůže se zužují a snižují tok krve.

Diagnóza

I když váš lékař může zaznamenat cyanózu jako příznak, nebude to vaše diagnóza.

Chcete-li zjistit základní stav, který to způsobuje, váš lékař provede podrobnou zdravotní anamnézu, poslechne si srdce a plíce a případně objedná krevní testy nebo zobrazovací vyšetření.

Kromě fyzického vyšetření může diagnostické testování na cyanózu zahrnovat:

Léčba – jak se léčí cyanóza?

Kyslíková terapie je první linií léčby cyanózy. To by mělo pomoci rychle zvýšit hladinu kyslíku v krvi. Včasná a rychlá léčba může pomoci předejít jakýmkoli dalším komplikacím nedostatku kyslíku v krvi.

Jakákoli další léčba cyanózy bude záviset na její hlavní příčině. Například léčba CHOPN může zahrnovat inhalační kortikosteroidy a plicní rehabilitaci. Léčba pneumonie může zahrnovat antibiotika nebo antivirotika, v závislosti na její příčině.

K léčbě plicní hypertenze mohou být doporučena diuretika a antikoagulancia. Pokud vrozené srdeční onemocnění způsobí cyanózu, může být nutná operace.

Cyanóza způsobená podezřením na předávkování opioidy by měla být rychle léčena Narcanem (naloxon hydrochlorid).

A další metody léčby:

Teplo a masáž: Vystavení nízkým teplotám a problémům, jako je Raynaudův fenomén, lze léčit zahřátím a masáží postižených oblastí.

Antibiotika: Antibiotika mohou léčit infekce, jako je zápal plic.

Vysazení léků: Váš lékař vám může také doporučit, abyste přestali užívat určité léky.

Inhalátory: Pokud vaši cyanózu způsobil plicní stav, jako je astma nebo CHOPN, může váš lékař doporučit inhalátor, který pomůže vašim plícím lépe fungovat.

Chirurgie: Vrozené srdeční vady, jako je Fallotova tetralogie, mohou vyžadovat operaci brzy po narození.

Shrnutí

Cyanóza – namodralý, šedavý nebo fialový odstín kůže, rtů nebo nehtů – může být známkou různých zdravotních stavů, včetně některých vážných.

Sponzorováno

Pokud vy nebo někdo, s kým jste, zažijete cyanózu, která se objeví náhle nebo je doprovázena bolestí na hrudi, zmateností, potížemi s dýcháním nebo ztrátou vědomí, okamžitě zavolejte 112. Může jít o hodně nebezpečný stav.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva