Fallotova tetralogie – vrozená vada srdce – příznaky, příčiny a léčba 4.75/5 (12)

Sponzorováno

Fallotova tetralogie - vrozená vada srdce - příznaky, příčiny a léčba

Co je to ta Fallotova tetralogie?

Hlavní funkcí vašeho srdce je pumpovat krev do zbytku těla. Tato krev dodává tělu živiny a kyslík. Pokud vaše srdce nefunguje správně, nemusí být efektivní při čerpání krve do jiných orgánů. To ovlivňuje množství kyslíku, které se dostává do jiných tělesných tkání. Někdy se při narození člověka vyskytnou vady nebo problémy se srdcem. Tyto vady jsou známé jako vrozené srdeční vady.

Fallotova tetralogie je vrozená srdeční vada, která může být smrtelná, pokud není léčena. „Tetra“ v názvu této nemoci pochází ze čtyř souvisejících problémů. Podmínka je pojmenována po doktoru Etienne Fallotovi.

Fallotova tetralogie vzniká na základě dědičných vlivů a vlivů vnějšího prostředí, jedná se o multifaktoriální onemocnění.

Čtyři srdeční vady spojené s Fallotovou tetralogií jsou tyto:

 1. otvor mezi pravou a levou komorou, který se také nazývá defekt komorového septa
 2. stenóza plicnice – úzký výtokový trakt, který spojuje srdce s plícemi
 3. hypertrofie pravé komory – zesílená pravá komora
 4. dextropozice aorty s nasedáním nad defekt komorového septa – aorta, která má posunutou orientaci a leží nad defektem komorového septa

Tento stav způsobuje cyanózu. To znamená, že způsobuje, že pokožka má modravý odstín kvůli nedostatku cirkulujícího kyslíku. Okysličená krev typicky dodává pokožce růžový odstín. Neokysličená modrý.

Fallotova tetralogie je vzácný stav, ale je to nejčastější cyanotická vrozená srdeční choroba.

Jaké jsou příznaky Fallotovy tetralogie?

Příznaky Fallotovy tetralogie mohou být přítomny při narození nebo krátce poté. Jsou typické tyto příznaky:

 • namodralá barva kůže
 • paličkové prsty nebo výrůstky kůže a kostí kolem nehtů
 • problémy s krmením
 • neschopnost přibrat na váze
 • vývojové zpoždění nebo problémy s vývojem
 • epizody omdlení

Jaké jsou příčiny a rizikové faktory Fallotovy tetralogie?

Přesná příčina Fallotovy tetralogie není známa, ale s tímto stavem je spojeno několik rizikových faktorů. Jsou to:

 • mateřský alkoholismus
 • cukrovka
 • věk matky přes 40
 • špatná prenatální strava

Lidé s Fallotovou tetralogií mají často jiné vrozené poruchy, jako je třeba Downův syndrom.

Fallotova tetralogie vzniká na základě dědičných vlivů a vlivů vnějšího prostředí, jedná se o multifaktoriální onemocnění.

Sponzorováno

Jak je diagnostikována Fallotova tetralogie?

Někdy lékař diagnostikuje Fallotovu tetralogii, zatímco dítě je stále v děloze matky, když ultrazvuk plodu vykazuje nějakou srdeční abnormalitu. Váš lékař může tento problém diagnostikovat také krátce po narození, pokud během vyšetření srdce uslyší šelest nebo pokud je barva kůže dítěte namodralá.

Diagnóza přichází nejčastěji v kojeneckém věku, ale pokud vady nejsou závažné, mohou být příznaky minimální. To může oddálit diagnostiku. Jindy diagnóza přichází později, například když si rodič všimne něčeho neobvyklého nebo při pravidelné návštěvě pediatra.

Testy, které mohou pomoci při diagnostice Fallotovy tetralogie, jsou tyto:

 • rentgen hrudníku ke kontrole strukturálních abnormalit
 • echokardiogram ke kontrole přerušení srdečního rytmu
 • srdeční MRI ke kontrole strukturálních problémů
 • pulzní oxymetrický test k měření hladiny kyslíku v krvi
 • srdeční katetrizace

Léčba Fallotovy tetralogie

Léčba Fallotovy tetralogie vyžaduje chirurgický zákrok. K tomu obvykle dochází během prvních několika měsíců života. Chirurgický zákrok zahrnuje uzavření defektu komorového septa a zvětšení plicní chlopně. Pokud lékaři nemohou provést úplnou úpravu problému, provedou dočasnou úpravu, dokud není možný kompletní chirurgický zákrok.

Pokud se Fallotova tetralogie neléčí, může způsobit problémy se srdečními rytmy, zpožděním vývoje a záchvaty. Pokud podmínka není nikdy fixována, což je vzácné, obvykle způsobí smrt do 20 let věku. Lékař obvykle brzy zaznamená stav a provede operaci k odstranění problému.

Po operaci Fallotovy tetralogie bude člověk muset po zbytek svého života navštěvovat kardiologa. Kardiolog provede pravidelné následné vyšetření a mluví s vaším lékařem o všech přítomných lécích nebo zdravotních problémech. U některých lidí, kteří podstoupili operaci, se časem objevují problémy se srdcem, díky nimž je důležitá důsledná a nepřetržitá péče.

Jaký je dlouhodobý výhled pacientů?

Někdy lidé s tímto problémem musí omezit své cvičení. Poraďte se s lékařem, zda je to nutné. Pokud chcete být fyzicky aktivní, zeptejte se svého lékaře, jaká činnost by pro vás byla bezpečná.

Podle potřeby užívejte jakékoli léky, které vám lékař předepíše. Pokud začnete užívat jakékoli jiné léky nebo doplňky, informujte svého lékaře, abyste se vyhnuli nežádoucím interakcím nebo účinkům.

Sponzorováno

Pamatujte, že stále můžete vést normální a produktivní život, pokud máte Fallotovu tetralogii. Pravidelná návštěvy lékaře pomohou podchytit jakékoli problémy dříve, než se stanou vážnými, a zajistí, že zůstanete zdraví.

Zdroje článku a relevantní studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva