Vyšetření krevních plynů – kdy je potřeba a jak se provádí? 4.8/5 (10)

Sponzorováno

 • Vyšetření krevních plynů měří hladiny kyslíku a oxidu uhličitého v krvi. Vyšetření může také ukázat hladinu pH krve a funkci plic. Nazývá se také test arteriálních krevních plynů nebo analýza krevních plynů.
 • Lékaři často používají testy krevních plynů v nouzových situacích, aby třeba pomohli diagnostikovat příčinu dýchacích potíží.
 • Vyšetření krevních plynů vyžaduje odběr malého vzorku krve. Arteriální krev lze získat z tepny v zápěstí, paži nebo v třísle nebo z již existující arteriální linie, pokud jste právě hospitalizováni.

Vyšetření krevních plynů vyžaduje odběr malého vzorku krve.

Vyšetření krevních plynů vyžaduje odběr malého vzorku krve.

Vyšetření krevních plynů, známé také jako test arteriálních krevních plynů, je diagnostický test, který se používá k posouzení hladiny různých plynů v krvi, jako jsou kyslík, oxid uhličitý a pH.

Účel vyšetření krevních plynů

Každý, kdo má potíže s dýcháním nebo má zdravotní problém související s plícemi, podstoupí vyšetření krevních plynů. Výsledky mohou pomoci lékaři identifikovat příčinu příznaků.

Vyšetření krevních plynů může ukázat, jak dobře fungují plíce, srdce a ledviny.

Konkrétněji, výsledky vyšetření krevních plynů mohou lékaři pomoci:

 • blíže diagnostikovat plicní a dýchací potíže
 • zkontrolovat, zda léčba plicních onemocnění funguje
 • zjistit, zda osoba nemá prasklou cévu, metabolické onemocnění nebo chemickou otravu

Lékaři také používají test ke kontrole acidobazické rovnováhy u lidí, kteří:

 • mají problémy s ledvinami
 • mají cukrovku
 • se zotavují z předávkování drogami

Průběh vyšetření krevních plynů

Lékař obvykle provádí test v nemocnici a často na pohotovosti, ale někteří lékaři mohou provést vyšetření krevních plynů i ve své ordinaci.

Lékař může začít s upraveným Allenovým testem, aby zjistil, jak dobře proudí krev do ruky. Na horní končetině se stlačí jedna ze dvou hlavních tepen (radialis nebo ulnaris); po cvičení (opakované uzavírání ruky v pěst) se hodnotí rychlost obnovení zbarvení ruky.

Lékař tedy aplikuje tlak na zápěstí a pak tlak uvolní, a pokud se do 5–15 sekund vrátí na ruku pravidelné zbarvení, výsledky jsou v normě a test krevních plynů může začít. Pokud se barva v tomto období nevrátí, není bezpečné pokračovat v testování.

Během vyšetření krevních plynů lékař pomocí malé jehly odebere krev z tepny v zápěstí.

Pokud osoba dostává kyslíkovou terapii, bude ji muset přestat používat alespoň 20–30 minut před testem krevních plynů, pokud je to možné.

Vzorek krve bude poté analyzován na přenosném přístroji nebo v laboratoři na místě. Vzorek musí být analyzován do 10 minut od postupu, aby byl zajištěn přesný výsledek testu.

Rizika

Odběr krve z tepny může způsobit větší bolest než odběr krve ze žíly, protože tepny obsahují citlivé nervy a jsou umístěny hlouběji v těle.

Jakákoli bolest nebo nepohodlí trvají několik minut po testu. Někteří lidé mohou pociťovat nevolnost nebo závratě, když lékař odebírá krev, zvláště pokud jsou nervózní.

Chcete-li snížit tvorbu modřin, může člověk jemně tlačit na oblast po dobu několika minut, jakmile lékař vyjme jehlu. Vzácně se může stát, že jehla způsobí poškození tepny.

Každý, kdo podstoupil vyšetření krevních plynů, by se měl alespoň 1 den vyhýbat zvedání těžkých předmětů, aby se předešlo komplikacím nebo zranění.

Dodatečné vyšetření

Lékař ke stanovení diagnózy nepoužije jen samotné výsledky vyšetření krevních plynů. Obvykle potřebuje další testy, jako například:

 • vyšetření moči ke kontrole funkce ledvin
 • rentgen hrudníku nebo jinou zobrazovací metodu k vyšetření plic
 • testy, které měří objem plic

Lékař si také vyžádá další krevní testy, aby určil krevní obraz osoby a zkontroloval hladiny:

Sponzorováno

 • sodík
 • draslík
 • bikarbonát
 • krevní glukóza, běžně známá jako krevní cukr

Výsledky vyšetření krevních plynů

Abnormální výsledky vyšetření krevních plynů mohou naznačovat, že zdravotní stav nebo zranění ovlivňují dýchání člověka. Při stanovení diagnózy lékař zváží výsledky tohoto vyšetření a dalších a celkový zdravotní stav člověka.

Výsledky vyšetření krevních plynů mohou ukázat, zda:

 • plíce dostávají dostatek kyslíku
 • plíce uvolňují dostatek oxidu uhličitého
 • ledviny fungují správně

Níže jsou uvedeny normální rozsahy výsledků vyšetření krevních plynů:

 • pH (Určuje aciditu nebo alkalitu krve. Odchylky od těchto hodnot mohou naznačovat poruchy acidobazického rovnováhu, jako je acidóza (pokles pH) nebo alkalóza (zvýšení pH).): 7,35–7,45
 • parciální tlak kyslíku (PaO2 – Měří množství kyslíku rozpuštěného v krvi a dostupného pro tkáně v těle. Nízké hodnoty PaO2 mohou naznačovat hypoxémii, nedostatek kyslíku v tkáních.): 75–100 milimetrů rtuti (mmHg)
 • parciální tlak oxidu uhličitého (PaCO2 – Měří množství oxidu uhličitého rozpuštěného v krvi. Vysoké hodnoty PaCO2 mohou naznačovat hyperkapnii, nadměrné hromadění oxidu uhličitého v těle.): 35–45 mmHg
 • hydrogenuhličitan: 22–28 miliekvivalentů na litr
 • saturace kyslíkem: 95 procent a více

Věk, vaše zdravotní historie a pohlaví mohou tato měření ovlivnit. Výsledky, které spadají mimo normální rozmezí, nemusí vždy nutně znamenat problém se srdcem, plícemi nebo ledvinami. Lékař je vždy nejlepším zdrojem, aby každému vysvětlil, co výsledky vyšetření znamenají.

pH a PaO2

Dvě nejdůležitější měření jsou pH, nazývané také acidobazická rovnováha, a PaO2.

Pokud není pH člověka v rovnováze, může to znamenat, že jeho plíce nefungují dobře nebo že jejich ledviny bojují s odstraňováním odpadu. Pokud výsledky pH spadají mimo normální rozmezí, lékař provede další testy, aby určil důvod.

Měření PaO2 ukazuje tlak kyslíku v krvi. Většina zdravých dospělých má PaO2 v normálním rozmezí 80–100 mmHg. Pokud je hladina PaO2 nižší než 80 mmHg, znamená to, že člověk nedostává dostatek kyslíku. Nízká hladina PaO2 může poukazovat na nějaký problémový zdravotní stav, jako je:

 • emfyzém
 • chronická obstrukční plicní nemoc nebo CHOPN
 • plicní fibróza
 • problém se srdcem

Shrnutí na konec

Vyšetření krevních plynů se obvykle provádí za účelem diagnostiky a monitorování pacientů s respiračními nebo metabolickými poruchami, jako jsou respirační selhání, chronická obstrukční plicní nemoc (COPD), akutní respirační selhání, metabolická acidóza nebo metabolická alkalóza a další. Výsledky vyšetření krevních plynů mohou pomoci lékařům posoudit funkci plic, respirační status a acidobazický stav pacienta a rozhodnout o dalším léčebném postupu.

Lékař obvykle provádí vyšetření krevních plynů v nemocnici, když má člověk těžké onemocnění nebo úraz. Lékař odebere krev z tepny na zápěstí, aby zkontroloval, jak dobře fungují plíce a ledviny.

Výsledky testu krevních plynů mohou pomoci určit příčinu dýchacích potíží. Před stanovením diagnózy však lékař zváží i výsledky jiných testů.

Sponzorováno

Byli jste na vyšetření krevních plynů? Jaké to bylo? Napište nám, a našim čtenářům, do komentářů. Budeme moc rádi.

Studie a zdroje článku

 • Arterial Blood Gas Autoři: Danny Castro; Sachin M. Patil; Muhammad Zubair; Michael Keenaghan.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva