Obsah článku
- Echokardiografie, známá také jako ultrazvuková kardiografie nebo srdeční ultrasonografie, je diagnostická metoda, která využívá ultrazvukové vlny k vizualizaci srdce. Tato neinvazivní technika umožňuje lékařům sledovat struktury a funkci srdce v reálném čase.
- Princip echokardiografie spočívá v tom, že ultrazvukové vlny jsou vysílány do těla pomocí sondy, která je umístěna na hrudníku pacienta. Tyto vlny pronikají tkáněmi a odrazí se od srdečních struktur, což umožňuje vytvoření obrazu srdce na monitoru. Lékař může tímto způsobem posoudit různé aspekty srdeční anatomie a funkce.
- Echokardiografie může být provedena v několika variantách, včetně: Transthorakální echokardiografie (TTE): Nejčastější forma, při které je sonda umístěna na hrudníku pacienta. Transesofageální (jícnová) echokardiografie (TEE): Při této metodě je sonda zavedena do jícnu, což umožňuje bližší pohled na srdce. Tato varianta se často používá v situacích, kdy je potřeba podrobnější vyšetření. Stresová echokardiografie: Používá se při provádění echokardiografie během fyzické zátěže nebo farmakologické stimulace (například pomocí léků). Tato metoda může odhalit potenciální problémy s průtokem krve do srdce při zátěži.
- Echokardiografie poskytuje důležité informace o: Velikosti a tloušťce srdečních stěn. Činnosti srdce a funkci srdečních chlopní. Průtoku krve v srdci a velkých cévách. Přítomnosti srdečních onemocnění, jako jsou srdeční chlopňové vady nebo srdeční záchvat.
- Tato diagnostická metoda je běžně používána pro screening, diagnostiku a monitorování pacientů s různými srdečními onemocněními.
Proč lidé mohou potřebovat vyšetření echokardiogramem?
Váš lékař může použít echokardiogram, aby se podíval na strukturu vašeho srdce a zkontroloval, jak vlastně vaše srdce funguje. Test pomůže vašemu lékaři zjistit:
- Velikost a tvar vašeho srdce.
- Velikost, tloušťku a pohyb stěn vašeho srdce.
- Jak se vaše srdce pohybuje.
- Sílu srdce.
- Zda srdeční chlopně fungují správně.
- Zda krev prosakuje přes vaše srdeční chlopně (regurgitace – nedomykavost mitrální chlopně).
- Zda jsou srdeční chlopně příliš úzké (stenóza – zúžení).
- Zda máte kolem srdečních chlopní nádor nebo nějakou infekci.
Tato vyšetřovací metoda také může pomoci vašemu lékaři zjistit, zda existují:
- Problémy s vnější výstelkou vašeho srdce (perikard).
- Problémy s velkými krevními cévami, které vstupují a opouštějí srdce.
- Krevní sraženiny v komorách vašeho srdce.
- Abnormální otvory mezi srdečními komorami.
Typy echokardiogramů
Existuje několik různých typů echokardiogramů.
Transtorakální echokardiografie
Toto je nejběžnější typ echokardiografie. Je to bezbolestné a neinvazivní vyšetření. Echokardiografie je vyšetření, kterým zobrazujeme srdce pomocí ultrazvukových vln. Je to tedy vyšetření přes hrudník.
Transezofageální echokardiografie (Jícnová echokardiografie)
Metoda transezofageální echokardiografie (jícnová echokardiografie) využívá těsného sousedství jícnu a srdce. Při vyšetření se zavádí do jícnu ohebná sonda. Znecitliví vám hrdlo, aby tento postup usnadnil. Používá se, pokud pacienta nelze z nějakého důvodu vyšetřit transtorakálně.
Sponzorováno
Trojrozměrná echokardiografie
3D echokardiografie, která byla před několika lety dostupná jen na superspecializovaných pracovištích, se nyní rychle dostává do široké kardiologické praxe. Trojrozměrný (3-D) echokardiogram používá k vytvoření trojrozměrného obrazu srdce buď transesofageální nebo transthorakální echokardiografii. To zahrnuje zkombinován více obrázků z různých úhlů. Používá se před operací srdeční chlopně. Používá se také k diagnostice srdečních problémů u dětí. Lze předpokládat, že v nejbližších letech se 3D echo stane v kardiologii standardní metodou.
Fetální echokardiografie
Často se tento název zkracuje na FECHO. Fetální echokardiografie se používá u nastávajících matek někdy během 18. až 22. týdne těhotenství. Převodník je umístěn nad ženským břichem, aby zkontroloval srdeční problémy plodu. Test je považován za bezpečný pro nenarozené dítě, protože na rozdíl od rentgenového záření nevyužívá záření.
Existují nějaká rizika?
Ultrazvuk vám nemůže ublížit. Nebolí a nemá žádné vedlejší účinky. Rizika nehrozí.
Echokardiogramy jsou považovány za velmi bezpečné. Na rozdíl od jiných zobrazovacích technik, jako jsou rentgenové paprsky, echokardiogramy nevyužívají záření.
Transtorakální echokardiogram nepředstavuje žádné riziko. Když jsou elektrody odstraněny z pokožky, můžete cítit maximálně mírné nepohodlí.
Při transezofageální echokardiografii se může poškrábat strana vašeho jícnu a to může způsobit menší podráždění. Nejběžnějším vedlejším účinkem je bolest v krku. Můžete se také cítit trochu letargii – to kvůli sedativům použitým při této proceduře.
Jak se připravit na vyšetření?
Nemusíte dělat nic zvláštního. Před testem můžete jíst a pít, jako obvykle.
Jak probíhá vyšetření?
Toto vyšetření provádějí speciálně vyškolení technici. Vyšetření se dá provést v ordinaci lékaře, na pohotovosti, na operačním sále, na nemocniční klinice nebo i v nemocničním pokoji. Trvá asi hodinu.
- Ležíte na stole a technik umístí malé kovové disky (elektrody) na vaši hruď.
- Díky nim během testu elektrokardiogram (EKG) sleduje váš srdeční rytmus.
- Technik nanese gel na hruď, aby vlny mohly lépe prostoupit pokožkou.
- Lékař vás může požádat o nějaký pohyb nebo zadržení dechu, aby získal lepší snímky vašeho srdce.
- Zvukové vlny se mění na obrázky a zobrazují se na monitoru. Snímky na monitoru jsou zaznamenávány, aby se na ně mohl lékař podívat později.
„Při vyšetření jsem na monitoru viděl i otevírání a zavírání srdečních chlopní.“ pacient Martin (52 let)
A co po vyšetření?
Lékař zkontroluje vaše výsledky vyšetření. Výsledky mohou odhalit abnormality, jako například:
- poškození srdečního svalu
- různé srdeční vady
- problémy s velikostí srdce
- nesrovnalosti v jeho čerpací síle
- problémy s chlopněmi
Je dobré výsledky testů probrat s kardiologem – odborníkem na srdce. Pokud máte diagnostikovanou nějakou srdeční chorobu, bude s vámi lékař spolupracovat na vytvoření léčebného plánu, který bude pro vás ten nejlepší.
A co si dále o srdci můžete přečíst?
- Vyšetřovací metody a diagnostika v kardiologii – jak na vyšetření srdce?
- Transplantace srdce – co je dobré vědět
- 6 + 4 nejlepší látky pro zdravé srdce – podívejte se na ně
- 5 jednoduchých věcí, které můžete udělat pro zdraví svého srdce
VIDEO: Jícnová echokardiografie
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Echocardiogram Autoři: Silvan Omerovic; Ashika Jain.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidské srdce, Vyšetřovací metody
Přečtěte si také naše další články