Sponzorováno

Echokardiografie (ultrazvukové vyšetření srdce) – jak probíhá? 4.73/5 (11)

 • Echokardiografie, známá také jako ultrazvuková kardiografie nebo srdeční ultrasonografie, je diagnostická metoda, která využívá ultrazvukové vlny k vizualizaci srdce. Tato neinvazivní technika umožňuje lékařům sledovat struktury a funkci srdce v reálném čase.
 • Princip echokardiografie spočívá v tom, že ultrazvukové vlny jsou vysílány do těla pomocí sondy, která je umístěna na hrudníku pacienta. Tyto vlny pronikají tkáněmi a odrazí se od srdečních struktur, což umožňuje vytvoření obrazu srdce na monitoru. Lékař může tímto způsobem posoudit různé aspekty srdeční anatomie a funkce.
 • Echokardiografie může být provedena v několika variantách, včetně: Transthorakální echokardiografie (TTE): Nejčastější forma, při které je sonda umístěna na hrudníku pacienta. Transesofageální (jícnová) echokardiografie (TEE): Při této metodě je sonda zavedena do jícnu, což umožňuje bližší pohled na srdce. Tato varianta se často používá v situacích, kdy je potřeba podrobnější vyšetření. Stresová echokardiografie: Používá se při provádění echokardiografie během fyzické zátěže nebo farmakologické stimulace (například pomocí léků). Tato metoda může odhalit potenciální problémy s průtokem krve do srdce při zátěži.
 • Echokardiografie poskytuje důležité informace o: Velikosti a tloušťce srdečních stěn. Činnosti srdce a funkci srdečních chlopní. Průtoku krve v srdci a velkých cévách. Přítomnosti srdečních onemocnění, jako jsou srdeční chlopňové vady nebo srdeční záchvat.
 • Tato diagnostická metoda je běžně používána pro screening, diagnostiku a monitorování pacientů s různými srdečními onemocněními.

Echokardiogram používá zvukové vlny k vytváření snímků vašeho srdce.

Echokardiogram používá zvukové vlny k vytváření snímků vašeho srdce.

Echokardiogram (echo) je vyšetřovací metoda, která využívá vysokofrekvenční zvukové vlny (ultrazvuk) k vytváření snímků vašeho srdce. Funguje to tedy velmi jednoduše: ultrazvukové vlny jsou do těla pacienta vysílány pomocí speciální ultrazvukové sondy, uvnitř těla se pak odráží od tkání a orgánů a sondou jsou zpět přijímány a dále zpracovány ve dvojrozměrný obraz, který pak může lékař sledovat na obrazovce ultrazvukového přístroje. Ultrazvuk nebolí a nemůže vám nijak ublížit.

Proč lidé mohou potřebovat vyšetření echokardiogramem?

Váš lékař může použít echokardiogram, aby se podíval na strukturu vašeho srdce a zkontroloval, jak vlastně vaše srdce funguje. Test pomůže vašemu lékaři zjistit:

 • Velikost a tvar vašeho srdce.
 • Velikost, tloušťku a pohyb stěn vašeho srdce.
 • Jak se vaše srdce pohybuje.
 • Sílu srdce.
 • Zda srdeční chlopně fungují správně.
 • Zda krev prosakuje přes vaše srdeční chlopně (regurgitace – nedomykavost mitrální chlopně).
 • Zda jsou srdeční chlopně příliš úzké (stenóza – zúžení).
 • Zda máte kolem srdečních chlopní nádor nebo nějakou infekci.

Tato vyšetřovací metoda také může pomoci vašemu lékaři zjistit, zda existují:

 • Problémy s vnější výstelkou vašeho srdce (perikard).
 • Problémy s velkými krevními cévami, které vstupují a opouštějí srdce.
 • Krevní sraženiny v komorách vašeho srdce.
 • Abnormální otvory mezi srdečními komorami.
Echokardiografie

Echokardiografie

 

Typy echokardiogramů

Existuje několik různých typů echokardiogramů.

Transtorakální echokardiografie

Toto je nejběžnější typ echokardiografie. Je to bezbolestné a neinvazivní vyšetření. Echokardiografie je vyšetření, kterým zobrazujeme srdce pomocí ultrazvukových vln. Je to tedy vyšetření přes hrudník.

Transezofageální echokardiografie (Jícnová echokardiografie)

Metoda transezofageální echokardiografie (jícnová echokardiografie) využívá těsného sousedství jícnu a srdce. Při vyšetření se zavádí do jícnu ohebná sonda. Znecitliví vám hrdlo, aby tento postup usnadnil. Používá se, pokud pacienta nelze z nějakého důvodu vyšetřit transtorakálně.

Sponzorováno

Trojrozměrná echokardiografie

3D echokardiografie, která byla před několika lety dostupná jen na superspecializovaných pracovištích, se nyní rychle dostává do široké kardiologické praxe. Trojrozměrný (3-D) echokardiogram používá k vytvoření trojrozměrného obrazu srdce buď transesofageální nebo transthorakální echokardiografii. To zahrnuje zkombinován více obrázků z různých úhlů. Používá se před operací srdeční chlopně. Používá se také k diagnostice srdečních problémů u dětí. Lze předpokládat, že v nejbližších letech se 3D echo stane v kardiologii standardní metodou.

Fetální echokardiografie

Často se tento název zkracuje na FECHO. Fetální echokardiografie se používá u nastávajících matek někdy během 18. až 22. týdne těhotenství. Převodník je umístěn nad ženským břichem, aby zkontroloval srdeční problémy plodu. Test je považován za bezpečný pro nenarozené dítě, protože na rozdíl od rentgenového záření nevyužívá záření.

Existují nějaká rizika?

Ultrazvuk vám nemůže ublížit. Nebolí a nemá žádné vedlejší účinky. Rizika nehrozí.

Echokardiogramy jsou považovány za velmi bezpečné. Na rozdíl od jiných zobrazovacích technik, jako jsou rentgenové paprsky, echokardiogramy nevyužívají záření.

Transtorakální echokardiogram nepředstavuje žádné riziko. Když jsou elektrody odstraněny z pokožky, můžete cítit maximálně mírné nepohodlí.

Při transezofageální echokardiografii se může poškrábat strana vašeho jícnu a to může způsobit menší podráždění. Nejběžnějším vedlejším účinkem je bolest v krku. Můžete se také cítit trochu letargii – to kvůli sedativům použitým při této proceduře.

Jak se připravit na vyšetření?

Nemusíte dělat nic zvláštního. Před testem můžete jíst a pít, jako obvykle.

Jak probíhá vyšetření?

Toto vyšetření provádějí speciálně vyškolení technici. Vyšetření se dá provést v ordinaci lékaře, na pohotovosti, na operačním sále, na nemocniční klinice nebo i v nemocničním pokoji. Trvá asi hodinu.

 • Ležíte na stole a technik umístí malé kovové disky (elektrody) na vaši hruď.
 • Díky nim během testu elektrokardiogram (EKG) sleduje váš srdeční rytmus.
 • Technik nanese gel na hruď, aby vlny mohly lépe prostoupit pokožkou.
 • Lékař vás může požádat o nějaký pohyb nebo zadržení dechu, aby získal lepší snímky vašeho srdce.
 • Zvukové vlny se mění na obrázky a zobrazují se na monitoru. Snímky na monitoru jsou zaznamenávány, aby se na ně mohl lékař podívat později.

„Při vyšetření jsem na monitoru viděl i otevírání a zavírání srdečních chlopní.“ pacient Martin (52 let)

Takto může vypadat výstup z echokardiogramu.

Takto může vypadat výstup z echokardiogramu.

 

A co po vyšetření?

Lékař zkontroluje vaše výsledky vyšetření. Výsledky mohou odhalit abnormality, jako například:

 • poškození srdečního svalu
 • různé srdeční vady
 • problémy s velikostí srdce
 • nesrovnalosti v jeho čerpací síle
 • problémy s chlopněmi

Je dobré výsledky testů probrat s kardiologem – odborníkem na srdce. Pokud máte diagnostikovanou nějakou srdeční chorobu, bude s vámi lékař spolupracovat na vytvoření léčebného plánu, který bude pro vás ten nejlepší.

A co si dále o srdci můžete přečíst?

VIDEO: Jícnová echokardiografie

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva