Sponzorováno

Bronchiolitida (zánět průdušinek) – co je to? Příznaky, příčiny a léčba – a jak se liší od bronchitidy? 4.39/5 (18)

  • Bronchiolitida je zánětlivé onemocnění, které postihuje malé průdušky, nazývané bronchioly. Nejčastěji se vyskytuje u dětí mladších než 2 roky, obvykle v chladnějších měsících podzimu a zimy. Její nejčastější příčinou je respirační syncytiální virus (tzv. RSV), ale může být způsobena i jinými viry, jako jsou rinoviry, adenoviry nebo metapneumoviry.
  • Příznaky bronchiolitidy mohou být: Kašel, problémy s dýcháním, sípání nebo hvízdání při dýchání, rychlý nebo povrchní dech, teplota a horečka, nedostatek chuti k jídlu, únava a podrážděnost.
  • Bronchiolitida může vést k otokům v průduškách, což ztěžuje průchod vzduchu do plic. U nejmladších dětí nebo u těch s oslabeným imunitním systémem může být potřeba hospitalizace.
  • Léčba bronchiolitidy je obvykle symptomatická a zaměřuje se na zmírnění příznaků. To může zahrnovat udržování dobré hydratace, podpora odpočinku, používání vlhkého vzduchu a v některých případech i přídavnou kyslíkovou terapii.
  • Většina dětí se zotavuje bez komplikací, ale u některých může být nutná intenzivnější péče, zejména pokud mají vážné potíže s dýcháním.

Bronchiolitida je zánět nejmenších dýchacích cest plic – bronchiolů. Obvykle postihuje kojence a děti do 2 let a téměř vždy je způsobena respiračním virem. Bronchiolitidu lze obvykle diagnostikovat na základě příznaků, které zahrnují kašel, sípání a mírnou horečku. Neexistuje žádná specifická léčba bronchiolitidy, i když v závažných případech může být nutná hospitalizace s kyslíkovou terapií.

Bronchiolitida je někdy označována jako dětská bronchiolitida, aby se odlišila od bronchiolitis obliterans, onemocnění, které postihuje dospělé a je nejčastěji způsobeno vdechováním toxických výparů nebo komplikacemi transplantace plic.

Bronchiolitida - ilustrace

Bronchiolitida – ilustrace

 

Příznaky (symptomy) bronchiolitidy

Symptomy bronchiolitidy jsou výsledkem obstrukce bronchiolů způsobené infekcí dolních cest dýchacích. Jsou podobné těm u běžného nachlazení, ale postupují s tím, jak jsou postiženy bronchioly:

  • Rýma
  • Nosní kongesce
  • Mírná horečka
  • Kašel
  • Sípání
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Špatné krmení u kojenců a malých dětí

Po odeznění akutních příznaků může kašel a sípání přetrvávat několik týdnů. Většina případů bronchiolitidy odezní sama a nezpůsobuje dlouhodobé poškození nebo zranění.

Některé děti s bronchiolitidou mohou trpět zánětem středního ucha, který se projevuje bolestí ucha a závratěmi, nebo infekcí močových cest, která se pozná podle pláče při močení a zakalené, páchnoucí moči.

Ve vzácných případech může bronchiolitida vést k těžké dehydrataci (kvůli špatnému krmení u malých dětí), respiračním potížím (neschopnost popadnout dech) nebo respiračnímu selhání (neschopnost držet krok s požadavky těla na kyslík).

Dětská bronchiolitida je zřídka nějak problémová.

Příčiny bronchiolitidy

Bronchiolitida je téměř vždy způsobena jedním z těchto respiračních virů:

  • Respirační syncyciální virus (RSV) – tento virus je nejčastější příčina
  • Viry nachlazení, jako je koronavirus, rhinovirus a adenovirus
  • Chřipka A nebo B
  • Parainfluenza

Bronchiolitida začíná akutní infekcí epiteliálních buněk, které lemují menší dýchací cesty plic.

U dospělých a starších dětí tyto běžné viry obecně postihnou pouze horní cesty dýchací, protože imunitní systém je schopen jejich šíření omezit. Ale protože kojenci a mladší děti ještě nemají silnou imunitní odpověď, mohou viry, jako jsou tyto, snadněji infiltrovat dolní dýchací cesty.

Když k tomu dojde, infekce spustí zánětlivou reakci, která způsobí zúžení (zúžení) bronchiolů. Zánět zase způsobuje, že buňky v dýchacích cestách uvolňují přebytečný hlen, což způsobuje obstrukci a charakteristické sípání.

Bronchiolitida by neměla být zaměňována s bronchitidou, která může postihnout dospělé a děti a může být způsobena akutní infekcí nebo dlouhodobým respiračním onemocněním, jako je chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN).

Rizikové faktory

Existuje řada rizikových faktorů, které mohou predisponovat dítě k bronchiolitidě:

  • Předčasný porod
  • Dítě je ve věku do 3 měsíců v době infekce
  • Vystavení pasivnímu kouření
  • Kouření matek během těhotenství
  • Nějaká vrozená srdeční vada
  • Primární imunodeficience (PIDD)
  • Chronická plicní onemocnění a další chronická onemocnění

Diagnóza bronchiolitidy

Bronchiolitida je obvykle diagnostikována klinickým vyšetřením. To znamená zejména fyzické vyšetření spolu s přehledem příznaků dítěte a anamnézou.

Fyzické vyšetření by zahrnovalo poslech dýchacích zvuků stetoskopem, aby se zjistilo praskání a vysoké tóny nebo pískání charakteristické pro infekce dolních cest dýchacích. Zrychlené dýchání a ucpaný nos jsou další prozrazující příznaky.

Sponzorováno

K detekci konkrétních virů jsou k dispozici rychlé testy. Ale protože výsledky mají malý dopad na to, jak je infekce zvládnuta, obvykle se neprovádějí, pokud nejsou příznaky závažné nebo opakující se.

Navíc některé rychlé testy, jako jsou ty, které se používají pro RSV, mají relativně nízkou specificitu a citlivost, což znamená, že jsou možné falešně pozitivní nebo falešně negativní výsledky. Jedinou výjimkou může být testování RSV během lokálních ohnisek za účelem identifikace a izolace dětí zabránit šíření komunity.

Rentgen hrudníku lze objednat, ale má také svá omezení. I když může pomoci identifikovat časné respirační selhání u dětí s těžkým onemocněním, jejich užitečnost v mírných až středně těžkých případech je méně jistá.

Není neobvyklé, že se u dětí s bronchiolitidou rozvine sekundární bakteriální infekce. Vzhledem k tomu, že případy záněty močového měchýře lze dobře léčit, může být ke kontrole nařízena analýza moči.

Zánět středního ucha lze často diagnostikovat vizuálním vyšetřením ucha.

Léčba bronchiolitidy

Léčba bronchiolitidy je především podpůrná. Pokud není identifikována sekundární bakteriální infekce, antibiotika nejsou předepisována, protože léčí pouze bakterie, nikoli viry.

S výjimkou chřipky neexistují žádná antivirotika schopná léčit virovou infekci dýchacích cest.

Lék Tamiflu (oseltamivir) může snížit závažnost chřipky u kojenců a batolat, pokud se užije do 48 hodin od prvních příznaků. S tím, co bylo řečeno, akutní příznaky bronchiolitidy mají tendenci se vyvinout během tří až pěti dnů po expozici, což znamená, že lék může být lépe schopen předcházet bronchiolitidě než ji léčit, jakmile se objeví.

Mírná až středně závažná bronchiolitida má tendenci zcela vymizet během dvou až tří týdnů bez léčby. Většina pokynů doporučuje klid na lůžku s dostatkem tekutin a výživy. Je také důležité držet dítě s bronchiolitidou mimo pasivní kouř.

Pokud má vaše dítě horečku, zeptejte se svého pediatra, zda můžete použít Nurofen nebo Ibuprofen, oba jsou dostupné jako sirupy.

Nedávejte dítěti aspirin, protože přináší riziko Reyeova syndromu, což je vzácný, ale potenciálně život ohrožující stav.

Někteří rodiče rádi používají parní inhalaci nebo zvlhčovače vzduchu ke zmírnění respiračních příznaků, ačkoli existuje jen málo důkazů na podporu jejich použití. Ale použít se dají.

Totéž platí pro inhalační steroidy nebo inhalační bronchodilatátory (ty jsou dostupné na předpis); pokud nedojde k respirační tísni, tyto zásahy jen málo, pokud vůbec něco, změní průběh infekce.

Prevence

Během nachlazení nebo chřipkové sezóny lze riziko infekce snížit speciálním mytím rukou, vyhýbáním se kontaktu rukou a úst či tváře a izolací každého, kdo má podezření nebo aktivní infekci.

Pokud dojde k místnímu propuknutí RSV v jeslích nebo předškolních zařízeních, je důležité vzít své dítě domů, dokud vám lékaři neřeknou, že je bezpečné se vrátit.

Synagis (palivizumab) a Beyfortus (nirsevimab) jsou monoklonální protilátky, které mohou pomoci chránit některé kojence a děti ve věku 24 měsíců a mladší, u kterých je během sezóny RSV vysoké riziko závažných komplikací RSV. Synagis a Beyfortus nejsou vakcíny a nemohou vyléčit ani léčit dítě s diagnózou RSV. Pokud je vaše dítě vystaveno velmi vysokému riziku infekce RSV, může s vámi tuto možnost probrat váš pediatr.

Jaký je rozdíl mezi bronchiolitidou a bronchitidou?

I když názvy bronchiolitida a bronchitida zahrnují podobné slovo „bronchi,“ jedná se o dvě odlišná onemocnění, která postihují různé části dýchacího systému.

Bronchiolitida:

  • Bronchiolitida je zánět malých průdušek, které se nazývají bronchioly. Je obvykle virové povahy a nejčastěji postihuje děti, zejména ty ve věku do dvou let.
  • Nejčastěji je způsobena respiračním syncytiálním virem (RSV), ale mohou ji způsobit i další viry, jako jsou rinoviry nebo adenoviry.
  • Příznaky bronchiolitidy mohou zahrnovat kašel, sípání při dýchání, nálevku, rychlý nebo povrchní dech, horečku a obecné známky nemoci.

Bronchitida:

  • Bronchitida je zánět hlavních průdušek, známých jako bronchy. Může být akutní nebo chronická. Akutní bronchitida je často způsobena virovými infekcemi, jako jsou chřipka nebo nachlazení, a obvykle se zlepšuje během několika týdnů. Chronická bronchitida je často spojena s kouřením a může být součástí chronické obstrukční plicní nemoci.
  • Akutní bronchitida je nejčastěji virového původu, ale může být také způsobena bakteriemi. Chronická bronchitida je často spojena s dlouhodobým kouřením.
  • Příznaky akutní bronchitidy zahrnují kašel, hlen, únava a možná mírnou horečku. Chronická bronchitida může zahrnovat dlouhodobý kašel s produkci hlenů, dušnost a časté infekce dýchacích cest.

Základní rozdíl spočívá v tom, že bronchiolitida postihuje malé průdušky (bronchioly), zatímco bronchitida postihuje hlavní průdušky (bronchy). Oba tyto stavy však mohou mít podobné příznaky, jako je kašel, a mohou být spojeny s respiračními infekcemi.

Sponzorováno

Máte s bronchiolitidou nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: Pikovit / depositphotos.com
  • Pediatric Bronchiolitis Autoři: Evelyn N. Erickson; Rupal T. Bhakta; Magda D. Mendez.

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva