Sponzorováno

Orac stupnice neboli antioxidační kapacita – kolik ORAC bodů přijmete denně vy? 4.89/5 (35)

Hřebíček je z pohledu ORAC hodnocení výbornou potravinou...

Hřebíček je z pohledu ORAC hodnocení výbornou potravinou…

Oxygen Radical Absorb Capacity (ORAC) je stupnice pro měření antioxidačních rychlostí potravin a nápojů. Tato stupnice vlastně ukazuje antioxidační sílu, kterou disponují různé potraviny a potravinové suplmenty. Podle ní se dá zjistit která potravina má nejsilnější zastoupení antioxidantů. Buňky jsou denně vystaveny asi 75 000 útokům ze strany volných radikálů. Jak můžeme různé látky porovnat ve snaze zjistit, která nás nejvíce chrání? Musíme k tomu vymyslet ukazatel produkující jednotné měrné číslo. Toto je hodnota ORAC.

ORAC – antioxidační potenciál potravin

Stupnice ORAC je používána v zemědělství, potravinářství a pro farmaceutické výrobky, stejně jako pro složky potravin a rychle se stává uznávaným standardem pro porovnání antioxidačního potenciálu potravin a potravinových doplňků.
 
Aby se průměrný člověk mohl vyrovnat se všemi škodlivinami a volnými radikály, které na něj denně působí, je třeba zkonzumovat potraviny a nápoje v celkové hodnotě nejméně 3000 ORAC bodů / den. Výzkumy ukazují, že 87% procent světové populace nedosahuje ani poloviny této úrovně. Jsou potraviny které mají mnoho bodů na stupnici ORAC, a poskytují několikanásobně více antioxidantů než jiné potraviny.

Co jsou to ORAC jednotky?

ORAC hodnota nebo „ORAC skóre“ je metoda měření antioxidační kapacity různých potravin a doplňků. Hodnota byla vyvinuta vědci z National Institutes of Health. I když nebyl stanoven přesný vztah mezi hodnotou ORAC potravin a jeho zdravotním přínosem, předpokládá se, že potraviny výše na ORAC stupnici budou účinněji neutralizovat volné radikály. Podle radikálové teorie stárnutí, konzumace těchto potravin zpomalí oxidační procesy a poškození volnými radikály, které mohou přispět k degeneraci v souvislosti s věkem a nemoci. Hodnota ORAC odráží schopnost dané látky neutralizovat volné radikály, i časový interval, po který si tuto schopnost dokáže zachovat. Existuje velké množství antioxidantů, jako například vitaminy, minerální látky, aminokyseliny, enzymy a rostlinné antioxidanty.

Sponzorováno

Hodnota ORAC přesně určuje účinnost dané potraviny, doplňku stravy, ovoce, zeleniny v oblasti neutralizace a ničení volných radikálů. Čím je tato hodnota vyšší, tím je antioxidant účinnější, tedy tím efektivněji zpomaluje stárnutí a zabraňuje vzniku onemocnění. Naši stravu by bylo vhodné sestavit tak, aby denní hodnota ORAC se pohybovala v hodnotách mezi 3000 a 5000. Pokud někdo kouří, sportuje nebo trpí déletrvající chorobou, tato hodnota může být až dvojnásobná!

Průměrná dávka ovoce a zeleniny má hodnotu ORAC přibližně okolo 500.

Studie na zvířatech to potvrdila

Studie na laboratorních zvířatech prokázaly, že potraviny s vysokými hodnotami ORAC mohou chránit buňky a jejich složky před negativními oxidačními účinky. Ukázalo se, že laboratorní zvířata, kterým byla podávána strava s vysokým podílem ORAC-bohatých potravin vykazovala podstatně nižší „biologické“ stáří , než měla ve skutečnosti (výkonností paměti a kapilární intenzita).

ORAC tabulka potravin

Podívejte se níže na nejlepší potraviny z hlediska ORAC hodnot.

Sponzorováno

orac

Co si ještě přečíst v souvislosti s antioxidanty?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva