Sponzorováno

Olej z meruňkových pecek (meruňkový olej) a jeho super vlastnosti 4.93/5 (28)

Olej z meruňkových pecek (meruňkový olej) a jeho super vlastnostiUž jsme psali o pozitivních vlastnostech mnoha olejů. Například ten kokosový je opravdu super pro naše zdraví. Možná by se tedy zdálo, že všechny alternativy už jsme vyčerpali. Naše možnosti se však stále nevyčerpali, protože pomoc můžete hledat i v netypické kategorii ovocných olejů. Ty nezatěžují váš organismus a dodávají mu díky své jemnosti mnoho pozitivních látek. Úžasnou volbou je pro vás i meruňkový olej, o kterém si povíme něco víc.

Meruňkový olej se vyrábí z jader

Jako první odhalíme tajemství jeho výroby. Meruňkový olej se zpracuje z jader, které se ukrývají v peckách těchto plodů. Již dlouhodobě se jim připisují tělu prospěšné vlastnosti, nemůžete to však s jejich konzumací přehánět.

Jádra se lisují za studena a z nich se získává mimořádně cenný olej, který byste měli doma skladovat při pokojové teplotě a na tmavém místě. Mezi jeho největší pozitiva patří zejména obsah více vitaminů skupiny B. K tomu ještě připočítejte A, C a F, které připravují unikátní koktejl nejen pro naše zdraví, ale i pro krásu. Užívat se může vnitřně, když povzbuzuje obnovu pleťových buněk, ale používá se i na vnější potřeby, když přináší úlevy pro všechny typy pokožky.

Pro děti i na akné

Zřejmě nejznámější vlastností je jeho jemnost. Díky tomu se může používat i při péči o pleť malých miminek. Ať máte jakýkoliv typ pokožky, nemusíte se také bát toho, že by vám olej z meruňkových pecek uškodil. Ze všech druhů má nejlepší účinky u suché, kterou zklidňuje a rychleji pomáhá při obnovení ochranného filmu. Jeho výhodou je, že nezanechává mastný pocit a dobře se vsákne do pokožky.

I proto se často využívá při masážích, kdy zároveň odstraňuje i zánět z postižených částí. Dobré reakce dosáhnete i při akné, když se výrazně sníží jeho výskyt. Pokud máte ekzém, zklidní vám zase pleť a pomáhá se zbavit nepříjemného pocitu napjatí. Meruňkový olej má i vysoce regenerační účinky a používat byste ho měli i při podrážděné a spálené pokožce.

Sponzorováno

Pleť velmi dobře hydratuje, zabraňuje zároveň tvorbě vrásek a také podporuje tvorbu kolagenu.

Skvělý i na rakovinu

Když vás trápí problémy s trávením, zaměřte se na jeho vnitřní použití. Už lžička denně, nejlépe na lačno, vás zbaví komplikací se žlučníkem a játry. Ideální je i při onemocněních srdce a cév, neboť zlepšuje jejich pružnost a zamezuje problémům s křečovými žilami. Výborný je i jako doplněk léčby při onkologických onemocněních, protože dodává tělu mnoho prospěšných látek. Také je skvělý při problémech se zrakem.

Meruňková jádra jako doplněk výživy

Pro obsah vitaminu B17 se extrakty z meruňkových jader používají v alternativní léčbě rakoviny (v případě indikuje především jako doplňující léčba). Největší koncentraci amygdalinu můžeme najít hořkých meruňkových jádrech. Vitamin B17 se vyskytuje ve více než 1200 jedlých rostlinách na světě. Nachází se především v semenech plodů rodu Prunus (čeleď Rosaceae), ale také v obilovinách, čočce, hrášku, jablečných jadérkách a v mnoha dalších.

V případě onemocnění začínáme jíst 10 jadérek a postupně dávku zvyšujeme na 30 – 50 jadérek denně. Toto množství je třeba si rozdělit na více dávek během celého dne. Preventivně se může užívat 5 – 10 jadérek denně. Pokud nejsou k dispozici jádra meruněk, je možné sáhnout po výživových doplňcích obsahujících výtažky z meruňkových jader.

Vliv meruňkového oleje na pokožku

Olej z meruňkových jader vyhovuje všem typům pleti, od dětské až po stárnoucí pleť. Má velmi dobrý hydratační a regenerační účinek. Pomáhá citlivé pokožce náchylné na ekzémy, akné, či popáleniny. Nezanechává mastný pocit a může se využívat i jako běžný masážní olej nebo éterické oleje. Olej z meruňkových jader se hodí i pro ošetření bolestivých revmatických svalů a na zábaly vlasů a rukou.

Sponzorováno

A co vy? Milujete meruňkový olej? Napište nám do komentářů.

A dále si o meruňkovém oleji přečtěte

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva