Sponzorováno

Koupelová sůl a její účinky na zdraví – jak vám může prospět? 4.8/5 (10)

Jak vám může prospět koupelová sůl? Jaké má účinky?

Jak vám může prospět koupelová sůl? Jaké má účinky?

Sůl. Jsou jí obohaceny vody oceánu a přirozeně také naše těla. Zdánlivě obyčejná věc. Ale už i Maruška v pohádce Sůl nad zlato věděla, že sůl je daleko víc, než jen obyčejná.

Sůl má širokou škálu výhod – má antiseptické, detoxikační, čistící vlastnosti – bohaté přírodní léčivé vlastnosti. Sůl vlastně funguje v potravinách tak, že vysušuje a konzervuje věci, ale může také pomoci udržet vlhkost v těle. A třeba u vlasových produktů sůl pomáhá při budování textury. V tělových peelinzích pomáhá exfoliovat pokožku (exfoliace = odstranění nejstarších mrtvých kožních buněk z povrchu kůže), hydratuje a čistí. A v teplé vodní lázni nám sůl pomáhá uvolnit tělo i mysl.

Koupelová sůl nám pomůže s relaxací a uvolněním těla i mysli

Ponoření těla do vany naplněné teplou vodou a solí je prokazatelně jedním z nejlepších způsobů, jak se úžasně regenerovat po dlouhém dni. Tento zdraví prospěšný rituál zklidňuje svaly, hydratuje pokožku, detoxikuje tělo a zmírňuje vnitřní otoky.

Minerály obsažené v solích jsou nezbytné pro naše zdraví a mohou být skutečně vtaženy do krevního řečiště během teplé koupele, což může pomoci uvést celé tělo do rovnováhy. Nejlepší koupelové soli mají přidané výhody z dalších přírodních zdrojů, jako jsou esenciální oleje a minerály dané zemí, které mohou dále maximalizovat výsledky koupele se solí. Tato magická kombinace funguje tak, že synergicky léčí naše vnitřní neduhy a vyživuje naše tělo. Ať už chcete hedvábnější pokožku, lepší noční spánek nebo malou detoxikaci – koupelové soli mohou hrát velmi prospěšnou roli v naší každodenní rutině.

Zde je dalších několik mých oblíbených důvodů, proč začít používat koupelové soli:

Koupelová sůl zvlhčuje pokožku

Namáčení v teplém solném roztoku, byť jen jednou týdně na 15-20 minut, nabízí velké výhody ve smyslu zlepšení funkce kožní bariéry, hydratace pokožky a snížení zánětu.

Studie dokonce ukazují, že lidé trpící kožními problémy, jako je lupénka nebo ekzém, mohou svůj stav zlepšit pravidelným koupáním ve kvalitní koupelové soli. Minerály, které se nacházejí v takové slané koupeli, také podporují mladistvější, zářící pokožku zevnitř tím, že odstraňují nečistoty z pokožky a upravují úroveň vlhkosti pokožky.

Snižuje také stres – pecka pro relax

Čas strávený koupáním v teplé lázni se správnou koncentrací koupelových solí může pomoci zvýšit celkovou cirkulaci v celém těle, což zase působí na další uvolnění našich vnitřních systémů. Spolu s eliminací stresu pomáhají koupelové soli zklidňovat naše svalové systémy a napomáhají k mentálnímu i fyzickému omlazení.

Teplá koupel je ideální pro relaxaci, když jsme napjatí nebo úzkostní. Naprosto super po těžkém dni, nemyslíte?

Koupelové soli mohou pomoci i při nespavosti

Výzkum uvádí, že 6 z 10 Evropanů trpí nespavostí. Z hlediska výživy těla mohou solné koupele hrát roli při podpoře lepšího spánku. Koupel se solemi bohatými na hořčík umožňuje našemu tělu absorbovat minerál kůží, což zase pomáhá našemu tělu získat dobrý noční spánek.

Nabízí životně důležité léčivé vlastnosti

Studie ukazují, že pravidelné koupání s koupelovou solí může podpořit naši nejoptimálnější úroveň biologické a buněčné funkce. Tento rituál může také napomoci vnitřní hydrataci a zároveň napomáhat k doplnění elektrolytů v těle. Slaná koupel také pomáhá zlepšit naši celkovou imunitu a vyrovnávat naši alkalickou / kyselou hladinu.

Tyto slané koupele odstraňují toxiny z krevního řečiště díky svým intenzivním detoxikačním vlastnostem. Mezi další výhody patří regulace krevního cukru, zlepšení kardiovaskulárního zdraví a posílení oběhových a nervových funkcí. Ovšem toto jen omezeně, samozřejmě.

Sponzorováno

Tiší bolest

Namáčení v teplé vodě s přidanými koupelovými solemi může pomoci zmírnit různé typy bolesti tím, že odlehčí klouby a svaly. Tento akt také pomáhá našemu tělu rychleji se hojit po zranění nebo operaci, protože sůl nabízí výjimečné přírodní léčivé vlastnosti.

Při chronické bolesti se vyživující solné koupele osvědčily jako vysoce účinné při léčbě různých problémů včetně revmatoidní artritidy. Sůl bohatá na hořčík může také pomoci zmírnit svalové křeče a menstruační křeče.

Jak používat koupelové soli

Existuje několik způsobů použití koupelové soli v závislosti na tom, co chcete léčit.

Detoxikační koupel

Detoxikační koupel se obvykle vyrábí z epsomské soli. Předpokládá se, že minerály v detoxikační lázni pomáhají odstraňovat toxiny z těla pro zlepšení vašeho zdraví, zmírňují stres, léčí zácpu a pomáhají při hubnutí.

Absorpce hořčíku je další důležitou výhodou detoxikačních koupelí s epsomskou solí. To může být prospěšné pro osoby s jeho nedostatkem, jako jsou lidé s fibromyalgií. Studie z roku 2004 s 19 účastníky zjistila, že 17 z nich mělo zvýšené hladiny hořčíku a síranu v krvi po koupelích v Epsomské soli.

Pro přípravu detoxikační koupele s epsomskou solí postupujte takto:

 1. Použijte 2 šálky Epsomské soli pro vanu standardní velikosti naplněnou teplou vodou.
 2. Sůl nasypte do tekoucí vody, aby se rychleji rozpustila ve vaně.
 3. Ponořte se do vany alespoň na 12 minut, nebo 20-25 minut.
 4. Přidání esenciálních olejů, jako je levandule nebo máta peprná, může nabídnout další výhody aromaterapie, jako je relaxace a zlepšení nálady.

Koupel na bolest svalů

Koupelové soli mohou pomoci při bolestech svalů tím, že uvolňují napjaté svaly a snižují zánět.

Příprava koupelové soli na bolest svalů:

 1. Použijte 2 šálky Epsomské soli na vanu standardní velikosti s teplou vodou.
 2. Nasypte epsomskou sůl do tekoucí vody, aby se rychleji rozpustila. Míchání vody rukou pomůže rozpustit zbývající zrna.
 3. Koupejte se alespoň 12-20 minut.
 4. Přidání několika kapek zředěného esenciálního oleje ze skořicové kůry může také pomoci zmírnit bolesti svalů. Olej ze skořicové kůry má hřejivý účinek na pokožku, který někteří považují za uklidňující na bolavé svaly. Studie z roku 2017 také zjistila, že je to slibný protizánětlivý prostředek.

Koupel na zánět nebo podráždění kůže

Koupelové soli lze použít k úlevě od zánětu a podráždění kůže způsobeného ekzémem, lupénkou, kontaktní dermatitidou a atletickou nohou. Epsomskou sůl nebo mořskou sůl můžete také použít k léčbě podráždění a zánětu kůže.

Koupel pro zmírnění svědění a podráždění pokožky:

 1. Použijte 1 šálek Epsomské soli, mořské soli nebo stolní soli do vany standardní velikosti.
 2. Nasypte sůl do teplé tekoucí vody ve vaně a rukou promíchejte vodu, abyste pomohli rozpustit všechna zrna.
 3. Ponořte se do vany alespoň na 20 minut.
 4. Tea tree oil má antimikrobiální, protizánětlivé a antiseptické vlastnosti, díky kterým je účinný při léčbě ekzémů a drobných kožních infekcí. Esenciální oleje by měly být před použitím zředěny. Přidání 3 nebo 4 kapek do solné koupele může poskytnout další úlevu od zánětu a podráždění.

Sponzorováno

A co vy? Koupete se v koupelové soli? Napište mi vaše zkušenosti do komentářů.

A dále si přečtěte

Studie na toto téma a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva