Sponzorováno

Neurofeedback – co je to a na co je dobrý? 4.64/5 (11)

Takto se dítěti či dospělému nasadí snímače mozkové činnosti a dítě u toho hraje hru, hraje si s hračkou nebo si kreslí.

Takto se dítěti či dospělému nasadí snímače mozkové činnosti a dítě u toho hraje hru, hraje si s hračkou nebo si kreslí.

Co je to Neurofeedback?

Neurofeedback je přímé cvičení mozkových funkcí, pomocí kterého se mozek naučí efektivněji fungovat. Neurofeedback se zaměřuje na trénink změny mozkových vln s cílem dosáhnout trvalých změn.

Činnost ve vašem mozku určuje vše, co cítíte a co děláte. Neurofeedback je způsob, jak trénovat mozkovou aktivitu; je to biofeedback pro mozek. Abychom porozuměli neurofeedbacku, musíme nejprve trochu porozumět mozkovým vlnám.

Mozkové vlny jsou elektrické impulsy vytvářené při vzájemné komunikaci mozkových buněk. Mozkové vlny nám hodně říkají o tom, jak se cítíte a jak fungujete – vaše myšlenkové návyky, vaše úrovně stresu, říkají hodně i o vaší náladě a mluví i o celkové funkci mozku. Pomocí senzorů na pokožce hlavy se dají mozkové vlny měřit a můžete takto sledovat tuto aktivitu.

Malý příběh

Kdykoli zmíním, že mi neurofeedback pomohl znovu vzít život do svých rukou po mém vícenásobném zranění mozku, první reakcí je ve většině případů otázka: co je to neurofeedback? Obecně tedy předpokládám, že většina lidí, kteří čtou tento článek, neví, co to je neurofeedback.

Neurofeedback může pomoci jednotlivci, který žije s neurologickým problémem, jako je mrtvice, otřes mozku, ADHD, úzkost, problém se spánkem nebo posttraumatická stresová porucha.

Úvod do neurofeedbacku

Neurofeedback je podmnožina biofeedbacku. Ve skutečnosti je první reakcí mnoha lidí na to, když slyší slovo „neurofeedback“ obvykle otázka, „myslíš biofeedback?“ – o kterém v určitém okamžiku svého života slyšeli.

Biofeedback, též biologická zpětná vazba je terapeutický postup, který zahrnuje měření osobních fyziologických veličin jako krevní tlak, tep, teplotu, pocení, svalové napětí (EMG) v reálném čase a jejich prezentaci ve vhodné formě pacientovi.

Jednoduše řečeno, biofeedback je metoda získávání informací sledováním teploty kůže, krevního tlaku, srdeční frekvence, mozkových vln a dalších tělesných stavů, které pomáhají podporovat kontrolu nad normálně nedobrovolnými tělesnými procesy. Biofeedback je obecná kategorie. Existuje několik typů biofeedbacku: variabilita srdeční frekvence (HRV), termální, svalový (EMG) a neurologický (EEG). Ten poslední je nazýván také jako neuroterapie, neurobiofeedback nebo neurofeedback.

Všechny formy biofeedbacku používají nějaký typ počítače nebo monitorovacího zařízení spolu s elektronickými senzory – tato zařízení poskytují informace o tom, co se děje v těle. Neurofeedback poskytuje zpětnou vazbu o specifických mozkových vlnách: informace o mozkových vlnách v konkrétních oblastech mozku, informace o tom, jak mozkové vlny spolupracují nebo dochází k nějaké dysregulaci (to je porucha řízení určitého systému).

Když je mozek dysregulovaný, je to jako rozladěný symfonický orchestr, který vydává zvuk nepříjemný pro naše uši. Dalším příkladem je, že když jedete po silnici a narazíte na výmol, jedna pneumatika je nyní mimo synchronizaci s ostatními pneumatikami. Kvůli této nesourodosti již vaše auto nefunguje tak efektivně jako dříve a mohlo by se dokonce ztížit jeho řízení a můžete nad autem ztratit kontrolu.

Zůstaňme ještě u příkladu s autem. Váš automobil také musí (nebo by měl) každý rok projít prohlídkou, na které je auto je připojeno k různým počítačům – zde se zjišťuje, zda motor nebo převodovka správně fungují. Novější formy neurofeedbacku také poskytují tento typ informací. Nyní je možné zmapovat mozek pomocí kvantitativního EEG (QEEG) nebo určit konkrétní oblasti mozku, které nefungují správně. Říká se jim Brodmannova oblast.

Brodmannova mapa znamená rozdělení mozkové kůry do speciálních anatomicky definovaných oblastí, které jsou zodpovědné za různé funkce mozku.

Stejně jako vás mechanik informuje o stavu vašeho automobilu, neurofeedback poskytuje informace o vašem mozku. Jakmile je posouzení nebo hodnocení provedeno, můžete použít celou řadu metod neurofeedbacku k nápravě konkrétní oblasti a / nebo k regulaci, když je potřeba ji jen „doladit“, jak to můžete udělat u motoru svého vozu.

Sponzorováno

Někteří lidé mají po prohlídce auta dovednosti, že mohou jít domů a provádět na autě opravu vlastními silami. Tak to je také s neurofeedbackem – některé typy neurofeedbacku nepotřebují speciální zařízení. Ale pozor, někteří lidé si koupili speciální vybavení bez řádného tréninku nebo porozumění mozku a zhoršili své příznaky nesprávným používáním vybavení. Tak na to pozor.

Jak může neurofeedback pomoci vašim neurologickým problémům nebo různým příznakům?

To vše vás jistě vede k otázce, jak může neurofeedback pomoci neurologickým problémům, jako je cévní mozková příhoda / mozkové aneuryzma, mozková chirurgie, otřes mozku, úzkost, problémy se spánkem, posttraumatická stresová porucha, Parkinsonova choroba a podobně? Neurofeedback dokáže posoudit fungování mozku a to, kde nefunguje správně. Může lokalizovat konkrétní místo, pokud existuje (což je často situace třeba při mrtvici) nebo může lokalizovat nervovou dysregulaci různých nervových uzlů, jak je vidět třeba při otřesu mozku a podobně.

Je důležité si uvědomit, že i úzkost je příznak, nikoli příčina. Neurofeedback hledá příčinu, například jaké konkrétní cesty jsou dysregulované nebo nadměrně nebo nedostatečně aktivované. Jakmile tento typ hodnocení najde příčinu příznaku, lze vybrat širokou škálu metod a zařízení na základě toho, který je nejlepší pro vaše potřeby a neurologické problémy.

Lékaři potřebují školení o používání různých metod a zařízení, aby co nejlépe pomohli vašim konkrétním jedinečným potřebám, nejen příznakům – je nesmírně důležité pochopit různé metody a zařízení.

Jak Neurofeedback funguje?

Všechny metody neurofeedbacku zahrnují EEG senzory, které monitorují vaše mozkové vlny, a počítač, který vám posílá zpětnou vazbu. Tuto zpětnou vazbu lze získat různými způsoby. Může to zahrnovat hraní nějaké hry, poslech hudby nebo sledování videa. Ano to vše vytváří mozkové vlny.

Stimul (hra, hudba nebo video) funguje, pouze pokud vaše mozkové vlny fungují v optimálním rozsahu. Funguje to vlastně jako odměna pro váš mozek. Když vaše mozkové vlny „vystřelí“ rychlostí, která není optimální, dostanete negativní zpětnou vazbu (váš film se pozastaví, hudba se zastaví, hra se zastaví atd.). To říká vašemu mozku, že něco není v rovnováze a způsobí, že „přijde na to“, jak se vrátit k plynulému přehrávání filmu, hudbě nebo hře.

Takto může vypadat moderní forma neurofeedbacku

Takto může vypadat moderní forma neurofeedbacku

V průběhu tréninkového programu neurofeedback se váš mozek učí z této zpětné vazby. To ve finále může podpořit trvalé strukturální změny v mozku. Mozek pak důsledně pracuje v optimálním rozmezí mimo vaše tréninkové relace, což zmírňuje vaše příznaky.

S čím vám neurofeedback může pomoci?

Neurofeedback se používá k pomoci při mnoha stavů, jako jsou: ADHD a ADD, stresové poruchy, úzkost, záchvaty paniky, Aspergerova choroba, deprese, bolesti hlavy, migrény, některé formy problémů s pamětí a problémy se spánkem.

Sportovci používají Neurofeedback pro špičkový výkon

Neurofedback není jen o řešení zdravotních problémů. Mnoho profesionálních sportovců, olympioniků a dokonce i obchodníků používá neurofeedback ke zlepšení své výkonnosti prostřednictvím vylepšeného soustředění a zvládání stresu. Mnoho takových jedinců zažívá zřejmé výhody neurofeedbacku, jako je zlepšená kvalita spánku, menší úzkost, větší schopnost přizpůsobit se a řešit každodenní výzvy a stresy.

Sponzorováno

Mnoho hráčů z NBA, NFL, MLB, NHL, a MLS, což jsou profi americké soutěže, používá neurofeedback.

Co si dále o mozku přečíst?

Zdroje článku a relevantní studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva