Sponzorováno

Jak na prokrvení končetin a celého organismu? 4.69/5 (86)

krev-cirulace-prokrveniPokud i vás trápí problémy s krevním oběhem, je načase rozproudit ho pomocí následujících pomocníků! Podívejte se jak na jednoduché tipy, tak i na několik výživových doplňků a rad, jak krevní oběh vhodně rozpumpovat.

Základní tipy, jak na prokrvení končetin i celého těla

Ačkoli vliv zdravé výživy je nenahraditelný, existují i další způsoby jak rozproudit krev v žilách. Podívejte se na ně:

1. Pohyb

Aktivní pohyb je zdravý a je skvělým lékem při poruchách oběhu krve v organismu. Začněte s cvičením už hned ráno! Na „probuzení krevního oběhu“ zcela postačí 10-minutová rozcvička. Protáhněte ztuhlé svaly, udělejte alespoň 15-20 dřepů, boxujte do vzduchu. Zařaďte pohyb do svého nabitého denního programu. Namísto výtahu zvolte schody, po práci místo odpočinku při televizním přijímači jděte na procházku. Nezapomínejte ani na provádění tzv. aerobních aktivit (běh, plavání, cyklistika), které podporují cirkulaci krve v celém organismu. Pohyb je na rozproudění krve v těle prostě super!

2. Prstová gymnastika

Vyzkoušejte prstovou gymnastiku, která spočívá v rychlém zatínání pěstí a jejich ještě rychlejším otevírání. Gymnastika může být i zábavou; představte si, že hrajete na imaginárním klavíru a rozhýbejte prsty. Krev v dolních končetinách rozproudíte, pokud vyzkoušíte následující cvik. Stůjte vzpřímeně, chodidla mějte na zemi. Zvedněte paty obou chodidel a v této poloze se procházejte po místnosti. Zvedání zadní části chodidel můžete praktikovat i během dne – zvláště pokud máte sedavé zaměstnání. Večer po náročném dni můžete „nakopnout svůj krevní oběh“ nohou i pomocí masážní míčky.

3. Střídavá sprcha

Můžete se osprchovat nejprve proudem teplé vody, pak studené a následně teplé. Nejen celé tělo ale i končetiny můžete osprchovat a to stejným principem. Nebo si můžete připravit dva lavory – jeden se studenou a druhý s teplou vodou, která by neměla přesáhnout teplotu nad 38 °C. V takovém případě by střídavá sprcha nesplnila svůj účel a krevní oběh by se nerozproudil.

4. Levandulový olej

Po střídavé sprše by měla na řadu přijít masáž rukou či chodidel. Příjemným doplňkem masáže je levandulový olej, který podporuje cirkulaci krve v končetinách a velmi rychle se vstřebává do pokožky. Zároveň příjemně voní a vytváří pocit tepla.

5. Zkuste i krémy na prokrvení

Špatné prokrvení končetin se může stát minulostí i když použijete speciální krémy určené na podporu prokrvení končetin. Obvykle obsahují přírodní výtažky (např. Jírovec maďal), které působí termoregulačně. Po nakrémování chodidel krémem si nasaďte bavlněné rukavice, na nohy teplé ponožky, které zvýší účinnost přípravku.

Jídelníček na rozproudění krve

Studené ruce a nohy jsou znakem poruchy krevního oběhu. Nedostatečné prokrvení těchto koncových oblastí těla způsobuje narušení přísunu živin a vyplavení škodlivých látek. Pokud i vás trápí problémy s krevním oběhem, je načase rozproudit ho pomocí následujícími potravinami. Na jaká jídla a jaké doplňky se zaměřit?

1. Vitamín C

Vitamin C čistí cévy od plaku, čímž zlepšuje průchodnost krve cévami. Cévy zároveň posiluje a udržuje je zdravé. Příjem vitaminu C se vyplatí zvýšit alespoň na 250 mg, přičemž denní doporučená dávka se pohybuje kolem 75 mg. Zdroji kyseliny askorbové jsou zejména: kiwi (90mg / 100g), růžičková kapusta (115 / 100g) či šipky (2000mg / 100g). Paradoxně 100g citronů obsahuje pouze 40 mg vitaminu C.

Sponzorováno

2. Kapsaicin

Kapsaicin je silný alkaloid bez chuti a zápachu. Tato termoregulační látka působí hřejivě; zlepšuje prokrvení krevních vlásečnic nohou i rukou, rozšiřuje cévy a výrazně napomáhá podporuje krevní oběh. Kapsaicin zároveň pomáhá odstraňovat bolest, která je častým důsledkem špatného prokrvení končetin. Tato dráždivá látka se v největším množství nachází v chilli papričkách, feferonky a červené pálivé paprice.

3. Ginkgo Biloba

Pocit studených končetin napomáhá odstranit i výtažek z Ginkgo Biloby. Užívání produktů s tímto extraktem pozitivně ovlivňuje krevní oběh a zlepšuje prokrvení tkání i na kapilární úrovni. Mezi hlavní účinky Ginko Biloby patří i zlepšení prokrvení mozku, podpora paměti či zraku. Nejoblíbenější formy produktů s Ginko Biloba jsou ve formě výživových doplňků a čajů.

4. Zázvorový čaj

Čaj je jednoznačně nejlepší teplý nápoj, který dokáže rozproudit krevní oběh. Šálek zázvorového čaje zahřívá organismus zevnitř a účinně zvyšuje prokrvení koncových částí těla – rukou a nohou. Čaj je ideální připravit z čerstvého zázvoru, který se zalije horkou vodou. Dva šálky denně postačí k tomu, aby se stali dalšími pomocníky správného prokrvení organismu. Zázvor lze použít i ve formě obkladů, které se přiloží na pokožku a tím zvýší její prokrvení.

5. Jírovec maďal (Kaštan koňský)

Síla přírody je obrovská. O tom svědčí i další pomocník z přírody – Kaštan koňský. Jako doplněk stravy po něm často sáhnou lidé, kteří potřebují snížit tvorbu modřin a otoků končetin a zlepšit prokrvení kůže. Jírovec zlepšuje okysličení kůže, podporuje cirkulaci krve a zpevňuje cévy. Jeho pozitivní účinky pocítíte i když si opatřit mast s tímto výtažkem a budete si jí natírat nohy každý den.

6. Hořká čokoláda

Kakao obsahuje flavonoidy, které se přirozeně nachází v rostlinách a v ovoci. Hořká čokoláda je tak spojována se zlepšením krevního oběhu. Jedna studie prokázala, že tmavá čokoláda, bohatá na přírodní flavonoidy, zlepšila krevní oběh ve srovnání s bílou čokoládou bez flavonoidů.

7. Česnek

Česnek má mnoho využití, a jedním z nich je, že čistí krev a pomáhá předcházet plaku v cévách. Podobné potraviny, jako jsou ředkvičky, cibule a pórek jsou také dobré na stimulaci krevního oběhu.

Další tipy, které se týkají rozproudění krevního oběhu

1. Vyhněte se alkoholu

Pokud je vaším cílem je zlepšit krevní oběh, omezte alkohol. Pokud už pijete, vyberte si „zdravější alternativy“, jako je červené víno, které obsahuje antioxidanty a je známo, že přispívá ke zlepšení cholesterolu.

2. Omezte stimulanty

Všechny stimulanty (jako káva, čaj, energetické nápoje, cigarety, různé pilulky, apod.) mají bezprostřední vliv na váš krevní oběh. Pokud je budete používat příliš často a v příliš velkém množství, špatný krevní oběh bude první znamení, že jste na dobré cestě k větším a vážnějším problémům. Chcete-li zlepšit krevní oběh a celkový zdravotní stav, snižte příjem stimulantů. Pijte třeba zelený čaj.

Sponzorováno

A jak se prokrvujete vy?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

3 Komentářů u článku “Jak na prokrvení končetin a celého organismu?”

  1. Ilona napsal:

    Moje babička měla dlouho problémy se špatným prokrvováním končetin, zejména nohou. Koupila jsem jí k narozeninám Ginkomax + lecitin, protože navíc posiluje paměť, myšlení apod. Funguje skvěle jak na prokrvení, kdy má babča pocit teplejších nohou, tak na paměť, například už se neptá, kde má brýle :-) :-D . Vřele doporučuji.

  2. Evžen napsal:

    No hlavně na pameť je GinkgoMax vážně jednička. Dostal jsem ho od vnoučat a vážně pomáhá!

  3. Pitak napsal:

    Léky na sklerózou a na paměť nejsou účinné, protože si je pacient prostě zapomíná brát)))

Zanechat komentář ke článku

Zpráva