Prstová gymnastika (prstocviky) – protáhněte si Vaše prsty 5/5 (2)

prstocvikyS rostoucím věkem svaly na našich prstech ztrácejí sílu a pružnost – je čím dál obtížnější věci s jistotou uchopit. Americká trenérka fitness Barbara Barshamová sestavila cvičení, které udržuje prsty obratné, pomáhá pohyblivosti a zachovává pevný stisk plný vitality. Specifické pohyby prstové gymnastiky jsou napoprvé velmi neobvyklé, a proto se mohou zdát obtížné, ale určitě se dají zvládnout. Chce to čas a cvik.

Dlaň představuje mikrosystém celého těla, tzn. že na dlani můžeme ovlivňovat masáží určitých bodů stav našich orgánů nebo pohybového systému. Tyto metody jsou popsány v reflexní terapii akupunktury.

Vhodnou masáží pro povzbuzení celého těla a jeho orgánů je mačkání harmonizačních kuliček v dlani a mezi prsty. Procvičování prstů provádíme v sedě.

Prstocviky neboli gymnastika prstů

odpocinek

Odpočinek

Začněte uvolňováním rukou. Zkřižte uvolněné ramena před hrudníkem a zacvakněte malíčky o sebe. Ostatní prsty doširoka roztáhněte. Pětkrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Uvolněte prsty a otočte dlaně směrem vzhůru. Nyní zapřáhněte o sebe palce a opět se zvolna pětkrát nadechněte a vydechněte. Asiaté nazývají tento typ spojení rukou „Garuda-Mudra“.

Mudry jsou prstové cvičení, které mají podobný účinek na tělo jako jóga. V indické mytologii je Garuda vládcem vzduchu. Cvičení Garuda-Mudra má uvolňovat energii, stimulovat oběh a pomáhat chránit před vyčerpáním.

zahrati

Zahřátí

Na začátek prostě koulejte dvě skleněné kuličky (korálky) mezi dlaněmi rukou (po chvilce střídejte směr). Při cvičení se ruce zahřejí. Pokud kuličky bez problémů ovládáte, přejděte k dalšímu cvičení. Mimochodem, malé kuličky stimulují reflexní zóny rukou, a tak dodávají energii do celého těla.

Přímo pod prsty jsou reflexní zóny očí a uší, reflexní zóna mozku leží ve spodní třetině ukazováčku (pravý ukazováček působí na pravou, kreativní polovinu mozku, zatímco levý působí na levou, logickou polovinu). Svou paměť můžete aktivovat prostřednictvím posledního článku ukazováčku a prostorové vnímání prostřednictvím posledního článku malíčku.

konecky

Až ke konečkům prstů

Se dvěma kuličkami mezi prsty máte spoustu možností. Převalujte je od konečků ke kořenům a zkuste obě kuličky nechat volně putovat. Jednu kuličku pošlete z ukazováčku na prostředníček, druhou kuličku z prostředníčku na prsteníček, a pak zase zpátky. Další možnosti: Zkuste totéž pouze s jednou kuličkou nebo se dvěma kuličkami různé velikosti.

palec

Nejdůležitější je palec

Převalujte jednu kuličku mezi ukazováčkem a palcem, pak mezi prostředníkem a palcem, prsteníčkem a palcem, malíčkem a palcem, a pak zase zpět. Další možnosti: Zkuste cvičit oběma rukama najednou, a kuličky válejte v opačném směru v pravé a levé ruce.

cvrnkani

Cvrnkání

Rychle pusťte prst nahoru. Postupujte jako při lakování nehtů – ukazováček, prostředníček, prsteníček, malíček a zase zpět. Opakujte desetkrát na pravé ruce, desetkrát na levé ruce a desetkrát oběma rukama najednou.

Zručnější dokáží pohybovat prsty obou rukou různými směry zároveň – to ale vyžaduje vysokou míru soustředění a dovednosti.

ohybani2

Ohýbání prstů

Napněte všechny prsty a pak je jeden po druhém ohýbejte dolů směrem k dlani, ale nemačkejte horní články. Začněte palcem, postupujte k malíčku a pak zase zpět.

Opakujte desetkrát na pravé ruce, desetkrát na levé ruce a desetkrát oběma rukama najednou.

klavir

Hra na klavír

Představte si, že se vám nad hlavou vznáší klávesnice klavíru, a když natáhnete ruce nahoru, jen tak-tak na ni dosáhnete. Natáhněte se po ní a všemi prsty „hrajte“ na pomyslné klávesnici zhruba 30 sekund. Svěste ramena a hrajte dalších 30 sekund na úrovni pasu. Opakujte toto prstové cvičení 10krát střídavě nad hlavou a u pasu.

protahovani

Protahování rukou

Vzpažte obě ruce nad hlavu. Roztáhněte prsty od sebe, jak nejvíc se to dá. Pak jednu ruku sevřete do pěsti, zatímco druhá zůstane doširoka rozevřená. Počítejte do deseti a pěst otevřete.

Opakujte desetkrát, ruce vystřídejte.

NA ZÁVĚR!

Pořádně si zatleskejte. Spojte dlaně dohromady a konečky prstů obou rukou tlačte proti sobě. Pak ruce sevřete silou v pěst a otevřete. Na závěr cvičení zatřepejte rukama, jako kdybyste z nich chtěli setřást vodu.

A co si dále o prstech přečíst?

VIDEO: Fitness pro Vaše prsty (anglicky)

VIDEO: Zábavné prstocviky

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva