Sponzorováno

Bílá čokoláda a její účinky na zdraví 4.86/5 (14)

  • Bílá čokoláda je specifickým druhem čokolády, který se liší od tmavé a mléčné čokolády tím, že neobsahuje kakao, ale pouze kakaové máslo, mléko, cukr a vanilku. V tomto článku najdete některé aspekty týkající se bílé čokolády a jejího vlivu na zdraví.
  • Vysoký obsah tuku a cukru: Bílá čokoláda má vysoký obsah tuku a cukru, což ji dělá kalorickou a ne příliš zdravou potravinou. Konzumace nadměrného množství bílé čokolády může přispět k nárůstu hmotnosti a problémům s cukrem v krvi.
  • Nedostatek kakaových flavonoidů: Tmavá čokoláda obsahuje flavonoidy, což jsou antioxidanty, které mohou mít některé zdravotní výhody, jako je ochrana srdce a cév. Bílá čokoláda tyto výhody nemá, protože neobsahuje kakao jako takové.
  • Mléko: Bílá čokoláda obsahuje mléko, což může být problémem pro lidi s laktózovou intolerancí nebo alergií na mléko.
  • Obecně platí, že bílá čokoláda by měla být konzumována s mírou a součástí vyvážené stravy. Pokud jste na dietě nebo se snažíte udržet zdravý životní styl, je spíše doporučeno preferovat tmavou čokoládu s vysokým obsahem kakaa a nižším obsahem cukru a tuku, která může mít zdravotní výhody díky svým antioxidantům.

Bílá čokoláda neobsahuje kakaovou sušinu, která je bohatá na flavonoidy, jež mají řadu zdravotních výhod.

Bílá čokoláda neobsahuje kakaovou sušinu, která je bohatá na flavonoidy, jež mají řadu zdravotních výhod.

Jak asi moc dobře víte, existují tři hlavní druhy čokolády – hořká, mléčná a bílá. Každá z nich má svou vlastní jedinečnou historii, a přestože mají některé věci společné, nakonec se na svých cestách k tomu, aby se staly svými vlastními jedinečnými produkty, rozcházejí.

Hořká čokoláda obvykle získává největší zásluhy za to, že je tou nejlepší zdravou volbou. A všichni víme, že mléčná čokoláda má méně zdravotních výhod (protože obsahuje méně zdravého kakaa a má více cukru). Ale co černý kůň z těch tří druhů čokolád? Je bílá čokoláda zdravá? Nebo spíš moc ne?

Dnes se ve článku podíváme na „kobylku“ bílé čokoládě – co to přesně je? Proč mají lidé na bílou čokoládu tolik různých názorů? A můžeme bílou čokoládu jíst denně a považovat ji za zdravou?

Bílá čokoláda – co to vlastně je?

Pokud se alespoň trošku zajímáte o svět čokolády, možná jste se setkali s hádkou mezi lidmi, kteří tvrdí, že bílá čokoláda je čokoláda, a těmi, kteří tvrdí, že to tak rozhodně není.

Samotnou čokoládu lze vysledovat mnoho tisíc let nazpět do Střední Ameriky. Bílá čokoláda vznikla nebo byla alespoň patentována až ve 30. letech 20. století známým švýcarským čokoládovým gigantem Nestlé. Traduje se, že první bílá čokoláda byla vytvořena a distribuována ve 30. letech 20. století, protože po první světové válce byl přebytek sušeného mléka.

Sponzorováno

Odtamtud si pak bílá čokoláda užila různé vzestupy i pády. Nikdy nedosáhla výšin svých mléčných a hořkých kamarádů, ale má svůj stálý fanklub obránců.

Proč někteří lidé tvrdí, že bílá čokoláda není ve skutečnosti čokoláda?

Jde o přísady. Bílá čokoláda se vyrábí z kakaového másla, cukru a mléka a neobsahuje žádnou kakaovou sušinu. Na druhé straně hořká čokoláda je vyrobena převážně z kakaové sušiny a kakaového másla a trochy cukru (někdy, jak která). Mléčná čokoláda obsahuje také sušené mléko, které jí dodává krémovější texturu a jemnější chuť.

Protože bílá čokoláda neobsahuje kakaovou sušinu, někteří lidé tvrdí, že to ve skutečnosti není čokoláda. Necháme zde na čtenáři, aby se rozhodl sám.

Bez ohledu na to, zda bílou čokoládu považujete za skutečnou čokoládu nebo ne, stále vás může zajímat, zda je zdravá.

Bílá čokoláda vs. hořká čokoláda

Bílá čokoláda si určitě nemůže nárokovat všechny zdravotní výhody, které hořká čokoláda propůjčuje lidskému zdraví. Ale to neznamená, že je úplně bez výhod. Zde jsou některá tvrzení, na která jsem v mém výzkumu narazila:

Některé studie tvrdí, že přínosy pro srdce, o kterých slýcháme ve spojení s hořkou čokoládou, jsou spojeny s obsahem flavonolů (antioxidantů), které se většinou vyskytují v hořké čokoládě. Nicméně, i když bílá čokoláda nemá stejnou koncentraci flavanolů, stále může poskytovat kardiovaskulární výhody, jako je posílení krevních destiček a regulace špatného cholesterolu. A protože bílá čokoláda má vysoký obsah kakaového másla, je skvělá pro pokožku, protože má vlastnosti proti stárnutí.

Hořká čokoláda může pomoci předcházet anémii, protože má vysoký obsah železa, ale bílá čokoláda může čelit skutečnosti, že v jejích mléčných složkách se nachází vysoká dávka vápníku. Vápník je samozřejmě potřebný pro zdraví kostí.

A to je tak vše. Více nám toho bílá čokoláda z pohledu benefitů pro zdraví asi nenabídne.

Bílá čokoláda bude mít vždy místo v srdcích některých lidí – vždy milujeme příběhy smolařů. Ať už tuto speciální pochoutku klasifikujete jako čokoládu nebo ne, stále je to lahodná pochoutka, která má určité zdravotní výhody. I když ne tak velké a zajímavé, jako je tomu u hořké čokolády v vysokým podílem kakaa.

Sponzorováno

A co vy? Milujete bílou čokoládu? Nebo moc ne? Napište mi do komentářů, na které straně stojíte.

A dále si o čokoládě přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva