Sponzorováno

Lugolův roztok a zdraví – jaké má účinky a proč se užívá? 4.95/5 (22)

lugoluv-roztok

Co je vlastně Lugolův roztok?

Je to směs elementárního jódu a jodidu draselného v destilované nebo čištěné vodě. Jedná se tedy o dva „druhy“ jódu a to je důležité, protože každý orgán v těle vychytává a reaguje na jiný druh. Je to velmi málo známá pravda a v souvislosti s jódem se vždy mluví jen o štítné žláze a vlivu na ní. Lugolův roztok je velmi spolehlivý, účinný a také levný zdroj jódu. Je to dokonce lepší zdroj jódu, než když ho chcete doplnit řasami a konzumací ryb.

Jód je také vynikající antibiotikum a antiseptikum. Účinkuje proti téměř všem bakteriím, virům a plísním. Vykazuje nejširší úhel záběru s minimem vedlejších účinků. Neznáme žádné viry ani bakterie, které by mu odolávaly. Přitom proteče naší štítnou žlázou každá kapka krve, a pokud ta má dostatek jódu, zahubí bakterie nebo virus nebo plíseň. Dostatek jódu zamezuje šíření plísní zejména v hlenu a tím pomáhá při autoimunitních onemocněních, při problémech s dutinami, astmatu, plicních chorobách, chorobách střev, zánětech a rakovině. Uvolňuje i křeče, mírní bolesti osrdečníku a zvyšuje množství energie ve svalech. Pomáhá lymfatickému systému. Při zvětšených podčelistních uzlinách se tyto vrátí již za několik minut do normálního stavu, pokud převalujete jódový roztok chvíli v ústech. Stačí několik aplikací a mandle jsou zdravé!

Kdo Lugolův roztok nesmí užívat?

Obecně je nutné zdůraznit, že každý z nás zodpovídá sám za sebe. Pokud se tedy rozhodnete jód v této formě používat, zjistěte si co nejvíce informací. V první řadě nelze užívat jód pokud v těle chybí, nebo je nefunkční štítná žláze. I při jen mírné změně funkce štítné žlázy je potřeba postupovat opatrně. Pokud organizmus několik desetiletí neměl jód v dostatečném množství, mohou jej nečekané dávky jódu vyvést z rovnováhy. Tomu lze předejít vhodným dávkováním tj. postupným zvyšováním malých dávek tohoto prvku.

Jak tento roztok vlastně působí?

Před 2. světovou válkou byl Lugolův roztok něco jako všelék. Když už lékař nevěděl co si s pacientem počít, naordinoval tento roztok a to často úspěšně. Používal se jak vnitřně, tak i v různých ředěních zevně. Lze jej užívat nejen k léčbě, ale především k prevenci. Dnes se již ví, že nedostatek jódu = rakovina prsu, problémy štítné žlázy a s tím spojené všechny možné zdravotní obtíže. Seznam obtíží při nedostatku jodu je tak dlouhý, že jej nelze ani vypsat. Patří do něj: rakovina štítné žlázy, vysoký cholesterol, nemoci srdce a cév, nedoslýchavost, kazivost zubů, silná menstruace, nízká odolnost vůči chladu, zpomalený tep, hormonální dysbalance, problémy kůže, vlasů, nehtů. Prostě to můžeme shrnout tak, že nedostatek jódu pro nás může mít velmi neblahé následky.

Co je dobré také vědět?

Jsou zde další dvě živiny, které je nutné s jódem užívat a jsou také nedostatkové.

1. Selen

Selen je nutný pro štípání hormonů ve štítné žláze a protože se ve stravě téměř nevyskytuje, je nutné jej při užívání Lugolova roztoku užívat! Ochraňuje štítnou žlázu před poškozením.

Sponzorováno

2. vitamín E

Bez vitamínu E nedokáže organizmus jód účinně vstřebávat a využívat. Vitamín E se prodává ve dvou formách tj. chemické a přírodní. Na obale výrobku to poznáte snadno. Chemická forma je DL-alfa-tokoferol a přírodní je D-alfa-tokoferol. Dejte přednost formě přírodní. Léčebné dávkování začíná na 800 I.U/den, preventivní od 100 do 600 I.U/den ( I.U. = mg).

Pro správnou činnost štítné žlázy je nutný i vitamín A.

lugol-prepocet

Vnitřní dávkování Lugolova roztoku

Tento roztok se užívá pomocí odpočítávání kapek, které se kapou do přiměřeného množství (200-250ml) vody, čaje, džusu atd. Jedna kapka má cca 1,67 mg jódu (výroba podle Čs. lékopisu). Denní dávka se zvyšuje postupně.

1. Začátek dávkování „rychlý“ model

První den = 1 kapka do tekutiny a vypít, druhý den = 2 kapky do tekutiny a vypít, třetí den = 3 kapky do tekutiny a vypít. Takto se každý den zvyšuje denní dávka o jednu kapku, až se dojde na požadované denní množství, které se užívá delší čas.

2. Začátek dávkování „pomalý“ model

První týden = denně 1 kapka do tekutiny, druhý týden = denně 2 kapky do tekutiny a vypít, třetí týden = denně 3 kapky do tekutiny a vypít. Každý týden se zvedne denní užívání o jednu kapku, až se dojde na požadované denní množství mg jódu.

Pokud se v průběhu užívání vyskytnou jakékoli problémy, dávkování se sníží na polovinu, nebo úplně zastaví a poté se začíná od nuly a ještě v pomalejším režimu. Např. zvyšování o jednu kapku po dvou týdnech. Cílová léčebná denní dávka je od 12 do 20 mg tj. cca od 7 do 12 kapek Lugolova roztoku. Podle Adelle Davis je optimální dávka do 6 mg/den a vyšší dávkování nemá zvýšený účinek a prospěch. Nutná denní dávka pro dospělé je podle autorky 2 až 4 mg jódu. U dětí 1 až 2 mg jodu.

Jak připravit Lugolův roztok?

Rozpustit 25g jodidu draselného ve 40 ml destilované popř. čištěné vody. Poté přidat 10g jódu a míchat, dokud se úplně nerozpustí. Pokud dáte významně více vody než 40 ml, bude rozpouštění jódu velmi zdlouhavé. Když je vše rozpuštěné, doplnit 960 ml vody. Výsledný roztok je dobré zfiltrovat, ale nutné to není. Není úplně vhodné si připravovat Lugolův roztok ve velikém množství, protože jód z něj bude sublimovat a po nějaké době to již nebude ten samý roztok, který jste si připravili. Skladujte jej ve skle a pokud možno s originálním uzávěrem, který byl použit na lékovce s jódem. Tento uzávěr má použit speciální materiál, který sublimaci brání.

A pár slov na závěr

Sponzorováno

Informace v tomto článku nejsou zamýšleny jako lékařské rady. Používejte zdravý selský rozum a v případě nejasností se dotažte svého lékaře. I přesto, že se Lugolův roztok dnes již téměř oficiálně nepoužívá, máme informace, že mnoho lékařů praktiků jej pro sebe a své blízké používá.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    7 Komentářů u článku “Lugolův roztok a zdraví – jaké má účinky a proč se užívá?”

    1. Skarkova napsal:

      Dobrý den,

      Ráda bych se zeptala, jestli je možné používat Lugolův roztok i zevně potíráním nehtů na nohou, aby se zabránilo plísni?

      Mockrát děkuji a přeji hezký den.
      S pozdravem
      Š.

    2. Mikeš napsal:

      Dobrý den,

      běžně uznávaná maximální bezpečná dávka jódu je 1,1 mg na den. Existuje několik studií, které uvádějí při překročení této dávky nepříznivé účinky na štítnou žlázu. Chronický přebytek jódu může vést až k její dysfunkci. V článku doporučujete přijímat dávku téměř 20x vyšší, ověřovali jste ta čísla?

        • Mikeš napsal:

          V uvedeném zdroji je takové dávkování uvažováno pro krátkodobou léčbu před operací, či jako prevence při radioterapii. S tím problém nemám, krátkodobě takto zvýšená dávka může mít pozitivní vliv na zdraví a souvisí s ní jen minimální rizika.

          Ovšem suplementovat jód v takto vysokých dávkách trvale, s sebou nese rizika, která jsem popisoval. Ostatně tato rizika zmiňují i ve zdroji, ze kterého jste čerpali.

          Omlouvám se, pokud jsem Váš článek interpretoval špatně, ale asi by nebylo od věci doplnit i dobu užívání, uvedenou ve zdroji, na který se odkazujete. Pokud na základě vašeho článku někdo bude jód takto suplementovat trvale, může to způsobit více škody než užitku.

          Děkuji.

    3. karel napsal:

      Nějak postrádám odpověď na poznámku přispěvatele Mikeš.. Pokud má pravdu, bylo by velmi potřebné uvést věci na pravou míru. Zvláště když připomínku vznesl 17.8. 2020 a dnes jsme o osum měsíců dál..

      • Obecně je recept na Lugolův roztok tento:

        Připravte si:
        – Jód v prášku = 5 gramů.
        – Jodid draselný = 10 gramů.
        – Destilovaná voda = 100 ml.

        Postup:

        1. Jodid draselný se nejdříve rozpustí v destilované vodě.
        2. Pomalu pak přidávejte krystaly jódu a stále protřepávejte nádobu (zkumavku), dokud se nerozpustí.
        3. Výsledný roztok se filtruje. Toto je základ.
        4. Nařeďte roztok 1:5 destilovanou vodou.
        5. Toto pak můžete používat 2 až 3 týdny a poté vytvořit nový roztok.

        Lugolův roztok, účinný baktericid a fungicid, je průhledná hnědá kapalina připravená rozpuštěním nejprve 10 dílů jodidu draselného a poté 5 dílů jódu v cca 85 dílech vody. Při aplikaci na otevřené rány je méně dráždivý než jódová tinktura (roztok v alkoholu).

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva