Sponzorováno

Horko a spánek – jak si pomoci ke spánku v horku? 4.8/5 (15)

 • Spánek v horkých letních nocích může být náročný, ale existuje několik jednoduchých tipů, které vám pomohou lépe usnout a získat kvalitní odpočinek.
 • >Větrání: Větrejte svůj pokoj během večera a brzy ráno, kdy je venku chladněji. Pokuste se vytvořit průvan, který pomůže snížit teplotu uvnitř místnosti.
 • Stínění: Během dne zatáhněte žaluzie nebo závěsy, abyste zabránili průniku slunečního světla, což pomůže udržet váš pokoj chladný. Ideální stínění je venkovní roleta. Ta nepustí teplo dovnitř.
 • Ventilátor: Použití stropního nebo stolního ventilátoru může pomoci rozptýlit horký vzduch a zlepšit cirkulaci vzduchu ve vašem pokoji.
 • Chladná sprcha: Před spaním si dejte chladnou sprchu nebo osprchujte ruce a nohy studenou vodou. To pomůže snížit teplotu vašeho těla.
 • Správné oblečení: Noste velmi lehké a prodyšné oblečení, které vás nezahřívá. Před spaním si také můžete zchladit postel tím, že na chvíli odstraníte peřinu nebo přikrývku.
 • Ledový polštářek: Umístěte si ledový polštářek nebo láhev s vodou s ledem pod polštář nebo vedle postele, abyste se mohli ochladit, pokud vám bude horko.
 • Hydratace: Pijte dostatek vody během dne, abyste zabránili dehydrataci. Nicméně se snažte nevypít příliš mnoho tekutin krátce před spaním, abyste se vyhnuli častému nočnímu probouzení kvůli toaletě.
 • Odstranění elektronických zařízení: Pokud je možné, odstraňte elektronická zařízení, jako jsou telefony, tablety nebo televize, které produkují teplo, z vašeho spánkového prostoru.

Horko a spánek - jak si pomoci ke spánku v horku?Také v létě se potřebujeme kvalitně vyspat. Jak však na to, když teploty jsou vysoké a nedají nám spát? Otevřené okno je prostě moc málo. Máme pro vás několik rad, jak si pomoci k lepšímu spánku v nesnesitelných vedrech. Vyzkoušejte je, a určitě se vám bude lépe spát a ráno se budete cítit odpočatí.

Rady, jak na kvalitní spánek v horku

1. Kvalitní ložní prádlo

Odpovědí je v první řadě ložní prádlo. V syntetických materiálech, které špatně zpracovávají pot, se potíme ještě více a náš spánek je tím pádem neklidný a povlečení bude za pár nocí cítit pyžmem, což také není moc příjemné. Proto je především v horkých nocích důležité ložní prádlo z přírodních materiálů (stoprocentní bavlna). Odvádí pot a je prodyšné. Dobrou alternativou je odložit přikrývku a zakrýt se během horké noci jen povlečením bez peřiny.

2. Větrejte ráno a v noci

Pořádně vyvětrat se doporučuje pouze v chladných ranních hodinách, nebo v noci. Protože během dne se horko dostane otevřenými okny do bytu, který když je jednou přehřátý, těžko se jeho teplota vzduchu opět snižuje.

3. Sprcha před spánkem

Před spaním se nesprchujte studenou vodou, bude to mít opačný účinek. Pokud se před spaním sprchujete, určitě volte vlažnou vodu. Podívejte se také na to, jak ochladit tělo, když je fakt horko.

Sponzorováno

4. Chladnější místo na spaní

Při extrémním horku si najděte chladnější a tmavší místo na spaní, například v nižším patře nebo ve sklepě. Čím je tepleji, tím níž bychom se měli snažit spát.

5. Povlečení či prostěradlo do chladničky

Dejte si ložní prádlo 30 minut před ulehnutím do chladničky (pokud ji máte zázračně prázdnou). Přiložte i prostěradlo a polštáře. Když si je znovu rozložíte na postel, měly by zůstat chladné až 40 minut. To je dostatečně dlouho na to, abychom klidně usnuli.

6. Pozor na třetí hodinu

Zatímco spíme, naše tělesná teplota se snižuje. Nejdramatičtější je to kolem třetí hodiny ranní. V té době je i teplota venku extrémně nízká. Když spíte při otevřeném okně, mohou se svaly kolem hlavy a krku v důsledku náhlého poklesu teploty napnout a je možné, že se s tím vzbudíte.

7. Spaní bez pyžama

Také super věc. Pokud je horko, neberte si pyžamo. Spěte nazí. A nebo co je ještě lepší, dejte si saténové pyžamo na chvíli do ledničky. To je ještě lepší.

8. Chladivý kamarád termofor

Používáte někdy v zimě používáte zahřívací láhev (termofor)? Přeměňte ji teď na láhev ochlazovací. Prostě ji na dvě až tři hodiny před spaním dejte do ledničky (opravdu ne do mrazáku!) a pak si ji v posteli střídavě přikládejte na tělo.

TIP: Přemíra spánku pro nás není zdravá

Co opravdu nedělat?

Podívejte se na pár typů a rad na to, co opravdu nedělat:

 1. Nedávejte si ledovou sprchu. Lepší je vlažná nebo teplá sprcha, protože se otevřou póry a z těla lépe odchází horkost.
 2. Večer nejezte maso. Zahřeje vás zevnitř a bude vám ještě hůře.
 3. Neberte prášky na spaní. V létě navíc organismus potřebuje v průměru o hodinu méně spánku. Prášky vám v ničem nepomohou, spíše to ještě zhoršíte.

Na děti v horku pozor!

V horkém počasí dbejte o děti zvláště důkladně. Jejich tělo totiž ještě nedovede regulovat teplotu tak dobře jako tělo dospělého. Hrozí tedy přehřátí. Dpporučujeme si přečíst článek o tom, jak pomoci miminkám a dětem, když je velké vedro.

A co si o spánku ještě přečíst?

VIDEO: Jak přežít vedro?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Horko a spánek – jak si pomoci ke spánku v horku?”

 1. Magdalena Novotná napsal:

  My máme na matraci ještě i chránič – když se propotí rychleji se vypere a prodlouží to i životnost matrace.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva