Zdraví a relax: víte, jak vám knihy mohou změnit život? 5/5 (3)

Sponzorováno

Zdraví a relaxNěkteří lidé dostanou nebo si koupí knihu jen na Vánoce, pro jiné je čtení tím nejoblíbenějším koníčkem. Dokonce tvrdí, že dobrá kniha dokáže změnit život, ale vědci až nyní zjistili, že mění i čtenářův mozek.

Američtí vědci pomocí fMRI skeneru sledovali mozkové spojení napojené na čtení příběhů. Zjistili, že změny, které knihy vyvolají v mozku přetrvávají i několik dní. „Příběhy formují naše životy, dokonce v některých případech i ovlivňují osobnos. Chceme pochopit, jak se příběhy dostávají do mozku, a co tam dělají,“ vysvětlil snahu autor studie Gregory Berns z Univerzitního centra pro neurologii.

V kůži hlavního hrdiny

Experimentu se během devatenácti dnů zúčastnilo dvanáct studentů, kteří četli román Pompeje od Roberta Harrise. Profesor Berns pro dailymail.co.uk uvedl: „Bylo pro nás důležité, aby kniha měla silnou narativní linii.“ Lékaři sledovali mozky studentů v klidovém stavu ráno během prvních pěti dnů experimentu. Bez čtení.

Pak si každý další večer měli přečíst jednu z kapitol a ráno šli na kvíz, aby lékaři zjistili, zda danou část opravdu přečetli. Po přečtení knihy následovalo dalších pět dní klidu, kdy lékaři skenovali mozky studentů. Objevili zvýšenou konektivitu v levé temporální kůře, což je oblast mozku spojená s vnímavostí pro jazyk, a to ráno po přečtení kapitoly, přesto, že v daném okamžiku nečetli.

Sponzorováno

Zvýšená propojení byla také pozorována i v primární senzorické oblasti mozku. Neurony z této oblasti mohou například jen při přemýšlení o běhu dějě spustit samotný pohyb. Jakoby vás přenesly do těla hlavního hrdiny čtené knihy. „Už dříve jsme věděli, že dobrý příběh způsobí, že se vcítíte do kůže hlavního hrdiny v přeneseném slova smyslu. Ale nyní vidíme, že se něco děje i na biologické úrovni,“ dodal Berns. Nervové změny však nejsou okamžité, protože přetrvávají i pět dní dočtení románu. Ale dokdy trvají, vědci zatím nevědí.

Čtení Jane Austenové aktivuje mozek

Romány Jane Austenové aktivují oblasti mozku spojené s pohybem a dotykem. V další studii měli zkoumané osoby číst dvěma způsoby – někdy měli náhodně procházet text jako v knihkupectví, jindy se měli zahloubat do příběhu. Vědci skenovali mozky čtenářů, sledovali jejich pohyby očí, dýchání a tepovou frekvenci. Neočekávaně zjistili, že při čtení se aktivují části mozku obvykle související s pohybem a dotykem. Jakoby se čtenáři fyzicky zapojily do samotného příběhu.

Sponzorováno

Výzkum se řadí do nové interdisciplinární vědní disciplíny zvané literární neurověda. Jiní výzkumníci zkoumají, jak poezie a rytmus ovlivňují mozek a jako metafory vzruší smyslové oblasti. Tato věda by měla odhalit komplexnější obraz o tajemstvích lidského poznání a představuje propojení umění a vědních disciplín.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva