Sponzorováno

Pokud máte problémy s přejídáním, možná to není vaše chyba 4.77/5 (13)

Poznejte hlavně důvod, proč se přejídáte.

Poznejte hlavně důvod, proč se přejídáte.

Možná už jste na sebe někdy měl(a) velkou zlost, protože se nedokážete ovládat a často sníte mnohem více jídla, než ve skutečnosti potřebujete. Možná to ale není Vaše chyba. A co je nejdůležitější: přejídání se můžete zbavit. V tomto článku se dozvíte jak.

Co je příčinou Vašeho přejídání?

Mnoho lidí říká: „Nepřejídám se každý den. Jen když mám špatnou náladu, když se mi nedaří, když prožívám samotu, když mám depresivní stavy…“

Můžete si za to sami? Mnoho lidí zažívá těžké časy, ale do depresí neupadne. Na druhou stranu někomu stačí maličkost a hned má tendence sám sebe obviňovat za všechny problémy světa, cítí se hrozně a následně to řeší přejídáním.

Důvod však není ten, že by člověk s depresemi byl „vadný“ nebo „slaboch“. Psychologové se shodují, že deprese často vznikají kvůli mozkové poruše – konkrétně jde o nedostatek látky serotonin. Nedostatek serotoninu způsobuje agresivitu, podrážděnost a právě i depresivní stavy.

Stejně jako je někdo náchylný na problémy s krevním tlakem, Vy můžete být náchylný/á na upadání do depresivních stavů.

Jak se tedy zbavit tendence k přejídání?

Existuje více možností. Mnoho výživových poradců například doporučuje:

„Až budete mít opět nával přejídání, spořádejte 2 kilogramy celeru. Když jíte celer, Vaše tělo spálí více kalorií rozkládáním a trávením jednotlivých složek celeru, než kolik kalorií z celeru dostane.“

To je pravda a pokud Vám celer chutná, bude to pro Vás nejlepší řešení.

Na druhou stranu mnoho lidí má při přejídání tendenci sahat po chuťově výrazných jídlech, jako je sladké (čokoláda, zákusky) nebo naopak pálivá a slaná jídla (uzeniny, sýry, slané brambůrky a podobně).

Co Vám tedy doporučujeme? Jak se konečně zbavit přejídání?

Pokud nechcete hned navštěvovat psychiatra a brát antidepresiva, nabízíme Vám naši pomoc – je nejlepší cestou konzultace s certifikovaným výživovým poradcem.

Jak konkrétně Vám certifikovaný výživový poradce pomůže zvládat přejídání:

1) Společně si promluvíte o způsobu Vašeho stravování. Zanalyzujete Váš celkový zdravotní stav a zjistíte, kde se skrývá hlavní problém a zda bude nutné brát antidepresiva nebo ne.

2) Podle Vašich chutí Vám doporučí taková jídla, která obsahují málo kalorií a silně zasycují – tím se sníží negativní důsledky přejídání.

3) Kdykoliv se budete chtít poradit o problémech s jídlem, bude na telefonu.

4) Sestaví Vám takový jídelníček, který zabrání vzniku nadměrného hladu a pomůže Vám hubnout.

Další rady, jak zatočit s přejídáním

Máme pro vás dalších několik rad a tipů, které vám s přejídáním pomohou:

1. Jezte pomaleji

Trvá nějaký čas, než váš žaludek řekne své mysli, že jste plní, protože proces pocitu nasycení vyžaduje čas.

Sponzorováno

Receptory v žaludku se aktivují při plnění jídlem nebo vodou. Hormonální signály se uvolňují, když částečně natrávené jídlo vstupuje do tenkého střeva. Tento proces odesílání signálů z vašeho střeva do mozku může trvat cca od 5 do 20 minut, a proto je důležité jíst pomaleji. Rychlá konzumace jídla tak je jistý způsob, jak se přejídat.

2. Jezte vědomě, to je hodně důležité!

V našem světě na cestách často jíme v autě, spěcháme s obědem a jíme večeři při sledování našich oblíbených pořadů. Ve všech těchto situacích se nesoustředíte na jídlo, které jíte. To velmi snadno může vést k přejídání. Když nevěnujete pozornost svému tělu, je snadné toho sníst hodně. Proto každé sousto vychutnávejte. Přemýšlejte u toho jak chutné, jak se vyrábělo, z čeho je vyrobeno, soustřeďte se na konzistenci jídla. Vše toto vám s přejídáním pomůže.

Stanovte si takové malé pravidlo, že budete jíst alespoň jedno jídlo denně, aniž byste dělali cokoli jiného. Všimněte si rozdílu v rozpoznávání vašich pocitů nasycení (pocitu plnosti) a vaší spokojenosti. Pomalu počet zvyšujte na dvě jídla každý den a nakonec na všechna tři.

3. Mějte svůj stres pod kontrolou

Vypadá to, že když nás vždy něco stresuje, ať už jde o pracovní setkání nebo rodinné záležitosti, sníme toho víc. Stres nejen způsobí zmatek na vašem těle fyzicky, způsobí vše od chronického vysokého krevního tlaku a průjmů, až po bolesti hlavy, bolesti na hrudi a další, ale také způsobí právě to přejídání.

Když jste ve stresu, vaše tělo uvolňuje kortizol, což také zvyšuje chuť k jídlu. Ať už máte hlad nebo ne, vaše tělo touží po jídle. V mnoha případech skončíte u jídla s vysokým obsahem tuku a nebo u sladkého jídla, což přejídání ještě zhorší.

Když jste ve stresu, spoléhejte se na porcování jídla a když jíst jídlo, dejte si polovinu jídla na později do krabice, než vůbec začnete jíst. Pokud máte chuť na fast foody a podobná jídla, zastavte se a zamyslete se – je to stres nebo mám opravdu hlad? Vezměte si naši radu k srdci: Pokud nemáte dost hladu na to, abyste si dali jablko, pravděpodobně nemáte hlad.

4. Nedojídejte, co nemusíte

Kolikrát jste se podívali dolů na talíř, protože jste věděli, že jste plní, ale stejně jste jídlo dojedli? Když s jídlem skončíte, cítíte se přecpaní a naštvaní na sebe: Proč jsem to zbytek snědl? Nepotřeboval jsem to a teď se cítím jako balón. V tuto chvíli je těžké odolat jídlu, díky naší potřebě okamžitého uspokojení. Ale dát si čas na rozhodnutí, zda jídlo dojíst nebo ne, může být přesně to, co potřebujete.

Až příště budete v okamžiku, kdy byste normálně jedli více, ale vězte, že byste neměli, zastavte se na 10 minut. Dejte si čas na rozhodnutí, zda chcete sníst zbytek jídla na talíři. Až vyprší 10 minut, pak jídlo dojezte, nebo schovejte do krabičky na později.

A co vy? Jak s přejídáním bojujete vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále o přejídání přečíst?

JAK SE PŘESTAT PŘEJÍDAT || MÝCH 15 TIPŮ

Sponzorováno

Zdroje a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva