Vitamín B2! Méně bolesti hlavy – lepší zrak 4.86/5 (7)

Sponzorováno

Brokolice je dobrým zdrojem vitamínu B2...

Brokolice je dobrým zdrojem vitamínu B2…

Vitamin B2, známý pod názvem riboflavin, je druhým z osmi vitamínů skupiny B. Slovo „Flavin“ je latinského původu a znamená žlutý. Pokud dochází k velkému přísunu vitamínu B2 je barva moči jasně žlutá. Riboflavin byl objeven na konci dvacátých let minulého století, kdy vědci objevili v potravinách látku, kterou tělo potřebuje pro běžné fungování nervového systému, výrobu energie, je to antioxidant, který pomáhá tělu zbavovat se volných radikálů.

Navíc je pro tělo potřebný při přeměně vitaminu B6 a kyseliny listové do využitelné podoby. Vitamin B2 ve své FAD formě je využíván také k přeměně aminokyseliny tryptofan na vitamin B3, jinak známý jako niacin a je odolnější vůči teplu jak vitamín B1, ale je citlivý na světlo.

Vitamin B2 – využití

Vysoké dávky riboflavinu, kolem 400 mg / denně, drasticky snížily počet propuknutí migrény, přesto bolest hlavy a její trvání vysokými dávkami nebyly ovlivněné. Vitamin B2 je nutný pro zdravý zrak a jako prevence šedého zákalu. Podle prvotních výsledků výzkumu může riboflavin pomoci předejít šedému zákalu. Ve dvojitě testované studii s použitím placeba byli v kontrolní skupince lidé, kteří brali doplňky niacinu a riboflavinu. Měli méně kataraktu než lidé, kteří brali jiné vitamíny a živiny. Nicméně vědci nevědí, zda to bylo způsobeno riboflavinem, niacinem nebo jejich kombinací.

Sponzorováno

Potravinové zdroje vitaminu B2

Pokud máte vyváženou stravu, máte i dostatek riboflavinu. Jeho nejlepšími zdroji jsou pivovarské kvasnice, zelená listová zelenina, brokolice, růžičková kapusta, mandle, houby, sója, celá zrna, pšeničné klíčky, divoká rýže, hodně ho obsahuje maso z orgánů, mléko, jogurt, vejce.

Riboflavin se ničí světlem, takže jídlo by se mělo skladovat mimo světlo, aby se obsah riboflavinu zachoval. A i když se riboflavin neničí teplem, může se ztratit ve vodě, když se potraviny vaří nebo namáčejí. Riboflavin se také absorbuje lépe, když se užívá mezi jídly. Hodně vitamínu B2 obsahují například houby nebo sušené bylinky, ale jelikož je tento vitamín citlivý na světlo, skladujte tyto potraviny v nádobách z tmavého skla nebo ve tmě.

Synergické živiny a měření

Živiny, které pomáhají při absorpci vitamínu B2 jsou vitaminy A, B1, B3, B5, B6 a B12, jakož i biotin, chrom, měď, cystein, kyselina listová, glutathion, železo, hořčík, fosfát, draslík a zinek. Stejně jako u thiaminu (vitaminu B1) se i množství riboflavinu udává v miligramech nebo mikrogramech. Jelikož riboflavin je vitamin rozpustný ve vodě, jeho nadbytek se z těla rychle vyloučí močí.

Co způsobuje nedostatek vitamínu B2

  • citlivost očí na světlo
  • oči se snadno unaví
  • rozmazané vidění
  • svědění a bolest očí
  • praskliny na kůži v koutcích úst
  • purpurově červený vzhled rtů a jazyka a ekzém

A co vy? Dbáte na přísun vitamínu B2? Napište nám do komentářů.

TIP: Zlozvyky a přípravky, které nám v těle berou vitamíny

VIDEO: Jíme správné vitamíny?

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva