Sponzorováno

Špalda – obilovina, která snižuje krevní tlak a působí i na migrénu 4.8/5 (15)

Špalda - obilovinaV posledních letech stoupá mezi veřejností povědomí o špaldě. Jde o neuvěřitelně výživnou obilovinu, která je předchůdcem a zároveň zdravou náhradou pšenice. První zmínky o ní se objevily již 8000 let před naším letopočtem. Je vhodná pro cukrovkáře, lidi trpící vysokým krevním tlakem, cholesterolem, či migrénami. Objevili jste ji už i vy?

Špalda – starověký poklad

První zmínky o špaldě (lat. Triticum spelta) jsou známy již z období starověku, z doby asi 8 tisíc let před naším letopočtem. V té době ještě klasická pšenice neexistovala. Pěstovaná byla zejména v Evropě, ale své místo si našla například v Egyptě, na Středním východě, u Asyřanů, ve starověkém Římě, či Řecku. Ale zdomácněla se i u Keltů a Germánů. V pozdějších obdobích musela postupně uvolnit místo vyšlechtěné pšenici, protože ta vykazovala vyšší výnosy a menší náročnost.

Obilí s oříškovou příchutí

Špalda patří mezi obiloviny, které vynikají svou chutí. Mnozí se shodují na tom, že je chutnější než klasická pšenice a připomíná jim dokonce chuť oříšků. Je to druh pšenice, která má speciální obal zrna. Tento ji chrání před negativními vnějšími vlivy a zároveň zachovává vysoký obsah živin v zrnu. Je plodinou vhodnou k pěstování ekologickým způsobem.

Co špalda a výrobky z ní obsahují?

Ve srovnání s ostatními obilovinami je špalda mnohem prospěšnější pro vaše zdraví a to díky vysokému obsahu živin:

Sponzorováno

 • vitaminy skupiny B – B1, B2, B3
 • minerály – mangan, hořčík, vápník, draslík, zinek, fosfor
 • vysoký obsah vlákniny
 • nejvíce bílkovin ze obilovin
 • betakaroten
 • thiokyanát
 • přírodní estrogeny

Špalda má i protirakovinné účinky

A to právě díky tomu, že betakaroten a thiokyanát podporují regeneraci buněk. Kromě toho chrání i před infekcemi. V okrajových částech zrn se také nacházejí zmíněné estrogeny přírodního původu, které mohou podle některých odborníků působit příznivě při hormonálně předurčených druzích nádorových onemocnění.

Vhodná jako náhrada pro lidi s alergií na pšenici

Špalda totiž nezpůsobuje u lidí, kteří jsou citliví na pšenici, intolerantní reakci. A proto je pro ně vhodnou a navíc zdravou alternativou této obilniny. To se však netýká celiaků, protože špalda není bezlepková.

Nicméně gluten, který obsahuje, má jiné složení než gluten, který se nachází v pšenici, a proto ji dobře snášejí i někteří lidé, kteří musí dodržovat bezlepkovou dietu.

Při čem všem pomáhá?

 • vhodná pro lidi trpící cukrovkou
 • migrénami
 • aterosklerózou
 • s vysokou hladinou cholesterolu
 • s vysokým krevním tlakem
 • pomáhá předcházet žlučníkovým kamenům

Využití špaldy je skutečně všestranné

Špaldovou mouku můžete vyměnit za pšeničnou a připravovat z ní všechno stejně jako jste byli zvyklí z té klasické. Klidně si z ní upečte koláč, těstoviny, palačinky, knedlík, či chléb.

V obchodě si můžete koupit již hotové výrobky – špaldové těstoviny, pekařské výrobky, špaldový nápoj, či dokonce špaldovou kávu, která je bez kofeinu a vyniká skvělou chutí.

A co vy a špalda? Máte ji na svém jídelníčku? Napište nám do komentářů.

VIDEO: Tip na super snídani – Špaldová krupice s tvarohem a horkou čokoládou

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Špalda – obilovina, která snižuje krevní tlak a působí i na migrénu”

  1. […] Špalda je nešlechtěný druh pšenice, který se může pyšnit vyšším podílem bílkovin i minerálů (hořčík, vápník, fosfor, zinek, vitaminy B a další cenné látky). Nepředstavuje zátěž pro trávicí systém, čehož důkazem je fakt, že vykazuje nižší toxicitu u celiaků. Namísto kofeinu obsahuje rostlinné stanoly a steroly podobající se lidskému cholesterolu. Rostlinné steroly se však přímo vstřebávají do krevního oběhu, čímž se podílejí na snižování hladiny cholesterolu v těle. Významnou předností je však právě jedinečná chuť podobná kávě, kterou si špaldový nápoj získává stále více příznivců zejména mezi seniory a pacienty se kardiovaskulárními onemocněními. Připravit si můžete teplý, ale i na způsob ledové kávy. […]

  2. Ladislav Vlaciha napsal:

   Jsem cukrovkar a picham si inzulin 1x denne. Takze musim dodzovat dietu,ale se mi to moc nedari.. Vse co se vyrabi z spadove mouky bude dost drahe.Jsem duch. tak si nemohu moc vyskakovat s drahymi jidly. A ma velke vykyvy v odber krve pres pasky od prstu velke hodnoty.Je mi 70let. p. Vlaciha

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva