Sponzorováno

Jogurt nebo míchaná vejce? Snídejte podle manuálu 4.88/5 (8)

Jogurt nebo míchaná vejce? Snídejte podle manuáluPrvní jídlo dne často vynecháváme. Z různých průzkumů vyplývá, že nesnídá každé desáté dítě, u dospělých je bilance ještě horší. Pouze snídat ale nestačí. Ještě důležitější je vědět, jak by správně snídaně měly vypadat.

Snídejte, vyplatí se to

Anglické slovo pro snídaně „breakfast“ je složeno ze dvou slov: break – jak přerušit, a fast – jako půst. To znamená, že snídaně jsou něco jako konec půstu, který člověk drží, odkdy jde spát dokud se nevzbudí. Snídaně by měla tvořit asi 20 – 25 procent z celkového denního příjmu energie a zároveň zajistit přísun kvalitních živin. Jediný správný recept na snídani ale neexistuje. Prohlédněte si přehled nejběžnějších ranních menu na našich stolech a sami posuďte, zda snídáte správně.

Co často snídáme?

Smaženice se slaninou: Snídaně pro dřevorubce

Přestože jde o kalorickou a vydatnou snídani, nemusí být vždy nevhodné. „Pokud přes den plánujete vysokohorskou turistiku nebo v práci vynakládáte spoustu fyzické aktivity, dokážete spálit i živočišné tuky nebo vajíčka, která jsou mimochodem zdrojem plnohodnotných bílkovin,“ říká MUDr. Alžběta Béderová ze Sdružení pro zdraví a výživu. Pokud ale pracujete v kanceláři, připravte si raději lehčí snídani, jejíž trávení nezatíží organismus a neutlumí mozek.

Sponzorováno

Obložené pečivo: Univerzální a variabilní

Pečivo je bohatým zdrojem sacharidů, které jsou pro organismus nejrychleji využitelný zdroj energie. Platí, že celozrnné pečivo je výživově hodnotnější. Důležité je však i to, čím si svůj chléb natíráte. Zatímco máslo je výborným zdrojem vápníku, rostlinná pomazánka zda margarín zase obsahuje více nenasycených mastných kyselin, včetně esenciálních. „Kvalitní tuk navíc sníží glykemický index sacharidové potraviny.

To znamená, že přijatá energie se bude uvolňovat postupně“ vysvětluje MUDr. Béderová. Šunka nebo sýr zase zajistí přísun bílkovin. Obložený chlebíček je vhodné doplnit zeleninou a ovocem nebo ovocnou šťávou. Z hlediska výživových hodnot jsou takové snídaně téměř dokonale vyvážené a vhodné zejména při sedavém zaměstnání nebo školních povinnostech, případně při málo až středně intenzivní pohybové aktivitě.

Jogurt a müsli: Lehký variantu nebo i kalorická bomba

Jogurt a müsli sice mohou budit dojem zdravého a lehkého pokrmu, klidně však mohou skrývat kalorickou bombu. Přeslazené a zapečené ovesné vločky obsahují totiž více jednoduchých cukrů než vlákniny. Pokud jsou navíc zkombinovány se sladkým smetanovým jogurtem, spálíte je nejdříve při dopolední hodince tenisu.

„Stejně jako u všech potravinách, i zde je důležité všímat si kvalitu. Pokud upřednostňujete velmi lehké snídaně, vyberte si jogurt s nižším obsahem tuku a sušeným ovocem. Pro jistotu si však přibalte svačinu, aby vám energie nechyběla“ radí MUDr. Béderová.

A co snídáte vy? Podělte se s námi v komentářích. Budeme rádi.

Náš tip: zkuste tyto proteiny

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva