Sponzorováno

Solný inhalátor (solná dýmka) a jeho účinky a vliv na zdraví 4.77/5 (13)

 • Speleoterapie vznikla někdy v polovině 19. století poté, co bylo zjištěno, že polští těžaři soli mají nižší výskyt plicních onemocnění. Haloterapie, novější vývoj tohoto konceptu, je použití slaného vzduchu terapeutické použití.
 • Sůl může pomoci chránit naše sliznice, které jsou jednou z prvních obranných linií našeho těla proti pylu, bakteriím a virům.
 • Při kloktání, inhalaci nebo opláchnutí pomocí džala neti může sůl pomoci vyplavit patogeny, zklidnit zánět.
 • Antibakteriální funkce soli funguje prostřednictvím procesu osmózy, kdy vysoké koncentrace soli zabíjejí některé druhy bakterií svým dehydratačním účinkem. Když bakteriální buňky ztratí veškerou vodu, dehydratuje to buňku, způsobí ztrátu buněčné struktury a nakonec způsobí smrt buňky.

Solný inhalátor často obsahuje solné krystaly ze solného dolu v Himalájích.

Solný inhalátor často obsahuje solné krystaly ze solného dolu v Himalájích.

Solný inhalátor obsahuje částice soli. Někdy se solnému inhalátoru říká také solná dýmka.

Solné dýmky lze použít při solné terapii, známé také jako haloterapie. Haloterapie je alternativní léčba dýcháním slaného vzduchu, která podle neoficiálních důkazů a některých zastánců přirozeného léčení může zmírnit tyto problémy:

 • některá respirační onemocnění, jako jsou alergie, astma a bronchitida
 • psychické stavy, jako je úzkost a deprese
 • kožní onemocnění, jako je akné, ekzém a psoriáza

Pokračujte ve čtení tohoto článku, abyste se dozvěděli více o solných dýmkách (inhalátorech), o tom, zda mohou či nemohou zmírnit určité zdravotní stavy, a jak je používat.

Solné ihnalátory a CHOPN

Existují tvrzení, že haloterapie je životaschopnou léčbou COPD (tj. chronická obstrukční plicní nemoc). CHOPN je plicní onemocnění charakterizované obstrukcí proudění vzduchu. Je to způsobeno dlouhodobým vystavením částicím a dráždivým plynům, často z kouření cigaret.

Pokud vám byla diagnostikována CHOPN, máte zvýšené riziko vzniku onemocnění, jako je rakovina plic a srdeční onemocnění.

Studie z roku 2007 dospěla k závěru, že léčba suchým solným inhalátorem může podpořit primární léčbu CHOPN zlepšením tolerance námahy a kvality života.

Studie však také naznačila, že nevylučuje možnost placebo efektu a naznačuje, že jsou zapotřebí další klinické studie. Od té doby nebyly provedeny žádné studie, které by zjistily, že inhalátory soli jsou účinné.

Solné ihnalátory a astma

Asthma and Allergy Foundation of America (AFFA) naznačuje, že je spíše nepravděpodobné, že by haloterapie zlepšila vaše astma. AFFA také uvádí, že haloterapie je „pravděpodobně bezpečná“ pro většinu lidí s astmatem. Protože se však reakce mohou u různých lidí lišit, navrhují, aby se pacienti s astmatem vyhýbali haloterapii.

Fungují tedy solné inhalátory? Mají výhody?

Odborníci naznačují, že solná terapie pomocí solných inhalátorů může nabídnout úlevu od určitých příznaků CHOPN tím, že ztenčuje hlen a usnadňuje vykašlávání.

Studie z roku 2013 o účinku 2měsíční haloterapie na pacienty s bronchiektáziemi, kteří neměli cystickou fibrózu, ukázala, že solná terapie neovlivnila ani testy funkce plic, ani kvalitu života.

Sponzorováno

Ze studií vyplývá, že ke stanovení účinnosti solné terapie u CHOPN jsou zapotřebí nové, vysoce kvalitní studie.

Jak používat solnou dýmku (solný inhalátor)

Zde je návod, jak používat solnou dýmku:

 1. Pokud váš solný inhalátor není dodáván předem naplněný solí, umístěte krystaly soli do komory ve spodní části inhalátoru.
 2. Dýchejte otvorem v horní části solné dýmky a pomalu vtahujte vzduch nasáklý solí hluboko do vašich plic. Mnoho zastánců solných dýmek doporučuje dýchat ústy a vydechovat nosem.
 3. Mnoho zastánců solných dýmek doporučuje zadržet slaný vzduch na 1 nebo 2 sekundy před výdechem a používat solnou dýmku po dobu 15 minut každý den.
 4. Před použitím solné dýmky nebo jiné metody solné terapie se poraďte se svým lékařem.

Himalájská a další druhy soli

Mnoho zastánců solných inhalátorů navrhuje použití himalájské soli, kterou popisují jako velmi čistou sůl bez znečišťujících látek, chemikálií nebo toxinů. Také naznačují, že himalájská sůl má ve vašem těle 84 přírodních minerálů.

Někteří zastánci haloterapie navrhují používat staré krystaly halitové soli ze solných jeskyní v Maďarsku a Transylvánii.

Počátky solné terapie

V polovině 19. století polský lékař Feliks Boczkowski pozoroval, že horníci v solných dolech neměli stejné dýchací potíže převládající u jiných horníků.

V polovině roku 1900 německý lékař Karl Spannagel pozoroval, že jeho pacientům se zlepšilo zdraví poté, co se během druhé světové války ukryli v solných jeskyních.

Tato pozorování se stala základem přesvědčení, že haloterapie může být zdraví prospěšná.

Výhody inhalátoru se solí

Toto jsou některé výhody používání solného inhalátoru:

 • Podpora dýchání: Solný inhalátor pomáhá odstranit bakterie, které do dýchacích cest nepatří. Navíc protizánětlivé vlastnosti soli udržují průdušky čisté.
 • Odstraňuje přetížení: Jak již bylo zmíněno, sůl pomáhá odstranit hlen, který obsahuje škodlivé bakterie, z vašeho těla dehydratací bakteriálních buněk, dokud nezemřou.
 • Podpora nálady a úleva od stresu: Kromě antibakteriálních a protizánětlivých vlastností sůl uvolňuje negativní ionty, o kterých se předpokládá, že zvyšují hladinu serotoninu v těle, čímž zlepšují náladu a zmírňují stres.
 • Lepší spánek: lepší nálada a lepší dýchání usnadňují noční spánek a posilující spánek je jedním z nejdůležitějších způsobů, jak posílit imunitní systém.

Je důležité si uvědomit, že kvalitní solné inhalátory využívají ručně těženou himalájskou sůl, která obsahuje ideální poměr 84 různých minerálů v iontové formě, což znamená, že minerály mohou být snadno absorbovány jednotlivými buňkami v těle, kde jsou nejúčinnější.

Pro koho může být solný inhalátor vhodný?

Třeba pro lidi s těmito problémy:

 • Jste kuřák nebo pasivní kuřák
 • Máte nějaké problémy se spánkem
 • Pokud se často pohybujete v prašném prostředí
 • Máte predispozici k astmatu či dýchacím problémům
 • Při onemocnění dýchacích cest po zkrácení doby léčby

Pokud trpíte dýchacími potížemi nebo chcete neinvazivní způsob, jak pomoci zmírnit problémy s dýcháním, solný inhalátor může být jednoduchým způsobem, jak pomoci snížit příznaky a omezit patogeny, které se dostanou do těla.

Sponzorováno

Máte se solným inhalátorem nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Solný inhalátor (solná dýmka) a jeho účinky a vliv na zdraví”

 1. Ilona napsal:

  Solnou dýmku používám již několik roků. Je vhodná při začínajícím nachlazení a suchému kašli. Vždy pomůže, sliznice zvlhčí a usnadní vykašlání. Nepotřebuji žádné kapky na kašel. Před dýcháním solnou dýmkou zatřesu, aby se sůl rychleji uvolnila a účinek je výraznější.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva