Sponzorováno

Jackfruit (chlebovník) a jeho zdravotní přínosy a účinky 4.75/5 (8)

Takto vypadá jackfruit

Takto vypadá jackfruit

Jackfruit je jedinečné tropické ovoce, které v posledních letech u nás získává na popularitě.

Má výraznou sladkou chuť a lze z něj připravit celou řadu jídel. Je také velmi výživné a může mít několik zdravotních výhod.

Tento článek pojednává o výhodách přidání jackfruitu do vašeho jídelníčku.

Co za ovoce je jackfruit?

Jackfruit je exotické ovoce pěstované v tropických oblastech světa. Pochází z jižní Indie.

Patří do čeledi rostlin morušovníkovité (Moraceae), která zahrnuje také fíky a moruše. Jackfruit má špičatou vnější slupku a je zelené nebo žluté barvy.

Jedinečným aspektem jackfruitu je jeho neobvykle velká velikost. Je to největší stromový plod na světě a může dosáhnout hmotnosti až 35 kg.

Jackfruit má jemnou sladkou a ovocnou chuť. Říká se, že chutná podobně jako kombinace ovoce jablko, ananas, mango a banán.

Vegani a vegetariáni často používají toto ovoce jako náhražku masa díky jeho struktuře, která je srovnatelná s trhaným masem.

Vzhledem k tomu, že jackfruit je schopen odolat tropickému klimatu, může být hlavním zdrojem kalorií a sacharidů pro lidi v rozvojových zemích, kterým hrozí hladovění. Ačkoli se jackfruit pěstuje v tropických oblastech, je také více dostupný v jiných částech světa, někdy i u nás (já ho poprvé měla na africkém trhu v Praze). Je dostupné hlavně přes léto.

Nejčastěji konzumovanou částí jackfruitu je dužina. Dá se použít do sladkých i slaných jídel, včetně dezertů a kari. Semena jsou také bezpečná ke konzumaci.

Jackfruit má působivý nutriční profil, je to ovoce nabité živinami

Obsahuje menší množství kalorií, přibližně 92 % kalorií pochází ze sacharidů, zatímco zbytek pochází z bílkovin a malého množství tuků. Kromě toho jackfruit obsahuje některé z téměř všech vitamínů a minerálních látek, které potřebujete, a také slušné množství vlákniny.

Jeden šálek (165 gramů) nakrájeného ovoce poskytuje následující živiny:

 • Kalorie: 155
 • Sacharidy: 40 gramů
 • Vláknina: 3 gramy
 • Bílkoviny: 3 gramy
 • Vitamín A: 10 % DDD
 • Vitamin C: 18 % DDD
 • Riboflavin: 11 % DDD
 • Hořčík: 15 % DDD
 • Draslík: 14 % DDD
 • Měď: 15 % DDD
 • Mangan: 16 % DDD

Co dělá jackfruit jedinečným od ostatních druhů ovoce, je jeho obsah bílkovin. Poskytuje více než 3 gramy bílkovin na šálek ve srovnání s 0–1 gramem v jiných podobných druzích ovoce, jako jsou jablka a mango. A to je super.

Dle studií je jackfruit také bohatý na několik typů antioxidantů, které jsou pravděpodobně zodpovědné za většinu jeho zdravotních přínosů.

Jackfruit může být přínosem pro kontrolu krevního cukru

Jackfruit má několik vlastností, které mohou pomoci při kontrole hladiny cukru v krvi.

Má poměrně nízký glykemický index (GI), což je měřítko toho, jak rychle se hladina cukru v krvi zvýší po jídle. To se připisuje vláknině, kterou poskytuje, která zpomaluje trávení a pomáhá předcházet výkyvům hladiny cukru v krvi.

Jídelníčky, které obsahují hodně potravin s nízkým GI, se ukázaly jako užitečné pro podporu kontroly hladiny cukru v krvi.

Kromě toho jackfruit poskytuje zajímavé množství bílkovin, které mohou pomoci zabránit příliš rychlému zvýšení hladiny cukru v krvi po jídle.

V jedné studii bylo zjištěno, že dospělí, kteří konzumovali extrakt z jackfruitu, výrazně zlepšili hladinu cukru v krvi. Kromě toho studie na diabetických myších zjistila, že extrakt z listů jackfruit pomohl snížit hladinu cukru v krvi nalačno a poskytl dlouhodobou kontrolu krevního cukru.

Tyto účinky byly připisovány obsahu flavonoidních antioxidantů v jackfruitu, které jsou známé svou schopností podporovat vyváženou hladinu cukru v krvi.

Ačkoli jsou výsledky těchto studií slibné, k potvrzení těchto potenciálních výhod je zapotřebí více studií lidí, kteří jedí čerstvý jackfruit.

Může chránit před některými nemocemi

Jackfruit má vysoký obsah několika silných antioxidantů, které poskytují různé zdravotní výhody, včetně sníženého rizika několika onemocnění.

Antioxidanty chrání vaše buňky před oxidačním stresem a záněty, které jsou často výsledkem poškození způsobeného molekulami nazývanými volné radikály.

Zde je přehled antioxidantů, které jsou v jackfruitu nejhojněji zastoupeny:

Sponzorováno

 • Vitamín C: Jackfruit obsahuje vysoké množství vitamínu C, které může pomoci předcházet zánětu, který může vést k chronickým onemocněním, jako je srdeční onemocnění a rakovina.
 • Karotenoidy: Bylo prokázáno, že karotenoidy pomáhají snižovat záněty a snižují riziko různých chronických onemocnění, jako je cukrovka 2. typu a srdeční choroby.
 • Flavanony: Flavanony mají protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci snížit hladinu krevního cukru, krevního tlaku a cholesterolu – důležité faktory při snižování rizika cukrovky 2. typu a srdečních onemocnění.

V čem dále vám jackfruit může prospět?

Jackfruit má údajně i několik dalších zdravotních výhod, které nebyly úplně dokonale studovány. Ale mluví se o nich:

Pro podporu imunity

Obsah vitamínů A a C podporujících imunitu v Jackfruitu může pomoci předcházet nemocem. Konzumace tohoto ovoce je také považována za užitečnou pro snížení rizika virových infekcí.

Prevence kožních problémů

Toto ovoce poskytuje několik živin a antioxidantů, jako je vitamín C, které mohou zlepšit zdraví pokožky. Existují neoficiální důkazy, že její konzumace může zpomalit stárnutí vaší pokožky.

Zdraví srdce

Jackfruit může mít potenciál snižovat riziko srdečních onemocnění díky obsahu draslíku, vlákniny a antioxidantů. Kromě toho byly kořeny a extrakty používány v tradiční indické a srílanské medicíně k léčbě několika onemocnění, včetně astmatu, průjmu a žaludečních vředů, ale tyto účinky nebyly nikdy vědecky prokázány (zdroj zde).

Ačkoli tyto uváděné přínosy nejsou podpořeny vědeckými důkazy, zařazení jackfruitu do vaší stravy určitě stojí za vyzkoušení, pokud chcete zlepšit své zdraví.

Potenciální rizika konzumace jackfruitu

Ačkoli je konzumace jackfruitu pro většinu lidí naprosto bezpečná, někteří lidé možná budou muset jackfruit omezit nebo se mu vyhnout. Někteří lidé jsou na něj totiž alergičtí, zejména ti, kteří jsou alergičtí na pyl břízy.

Navíc, vzhledem k jeho potenciálu snižovat hladinu cukru v krvi, mohou jedinci s diabetem potřebovat změnit dávkování léků, pokud toto ovoce jedí pravidelně.

Přesto nebylo nikdy hlášeno, že by konzumace jackfruitu způsobovala nějaké vážné vedlejší účinky a pro většinu lidí je bezpečné ho jíst.

Jak se dá jackfruit jíst

Jackfruit je velmi všestranný a lze jej jíst syrový nebo vařený.

Chcete-li ji připravit, musíte ji nejprve rozdělit na polovinu a odstranit žluté lusky a semena ze slupky a jádra. Můžete to udělat nožem nebo rukama.

Takto se jackfruit porcuje, je to celkem dřina

Takto se jackfruit porcuje, je to celkem dřina

Je důležité si uvědomit, že bílá, vláknitá část uvnitř jackfruitu je neuvěřitelně lepkavá, takže může být užitečné při manipulaci s ním nosit rukavice.

Takto vypadá rozkrojený jackfruit

Takto vypadá rozkrojený jackfruit

Jackfruit lze konzumovat samotný nebo vařit do sladkých i slaných pokrmů, v závislosti na jeho zralosti. Nezralé ovoce obecně chutná nejlépe ve slaných receptech, zatímco sladkost zralého ovoce je skvělá do dezertů.

Vzhledem k tomu, že se jedná o exotické ovoce, může být v obchodech s potravinami obtížné narazit na čerstvý jackfruit, zvláště když není sezóna. Často se však prodává v konzervě, což je taky možnost.

Vegetariáni a vegani často používají jackfruit jako alternativu masa – kvůli jeho textuře. Ovoce můžete například použít jako náhradu masa v jackfruit tacos tak, že je uvaříte a poté zkombinujete se zeleninou a kořením.

Kromě toho můžete jackfruit začlenit do kari nebo polévek. Zralé ovoce chutná skvěle i po přidání do jogurtu nebo ovesné kaše.

Jackfruit semena jsou také jedlá. Mohou se opékat nebo vařit a poté kombinovat s kořením. Semena můžete dokonce použít k výrobě hummusu.

Sponzorováno

A co vy? Zkusili jste někdy jackfruit? Jak vám toto ovoce chutnalo? Budu moc ráda, pokud mi napíšete do komentářů pod článkem. Díky za přečtení článku.

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva