Sponzorováno

Kokosový cukr a jeho účinky na zdraví – pro zdravé slazení? 4.84/5 (31)

Kokosový cukr - pro lepší slazení...

Kokosový cukr – pro lepší slazení…

Kokosový cukr má nízký glykemický index, příjemnou karamelovou chuť a obsahuje mnoho živin. Je výbornou náhradou rafinovaného cukru a ocení ho i diabetici.

Kokosový cukr, někdy nazývaný cukr z kokosové palmy, pochází z mízy kokosové palmy – nikoli z kokosových ořechů. Kokosový cukr je oblíbeným sladidlem v mnoha veganských dietách, protože je rostlinný a minimálně zpracovaný. Protože kokosový cukr je přírodní sladidlo na rostlinné bázi, někteří lidé mají pocit, že je výživnější než běžný stolní cukr. Ve skutečnosti je kokosový cukr z hlediska živin a kalorií téměř totožný s běžným třtinovým cukrem.

Mnoho lidí stále používá ke slazení nápojů, při pečení i vaření rafinovaný cukr. Průmyslovým zpracováním se z něj odstraní výživné látky, čili je jen zdrojem prázdných kalorií. Navíc má podle výrobců vysoký glykemický index (GI 70), tedy způsobuje prudké zvýšení hladiny cukru v krvi a následně vyloučení velkého množství inzulinu. To v dlouhodobějším horizontu zvyšuje riziko vzniku nadváhy, obezity, cukrovky a dalších civilizačních onemocnění. U dětí může vysoká spotřeba cukru vyvolávat agresivitu a hyperaktivitu.

Proto je lepší sáhnout po zdravějších alternativách bílého cukru. Jednou z nich je kokosový cukr.

Jak se kokosový cukr získává?

V asijských zemích se kokosový cukr používá dlouhá léta a patří k oblíbeným sladidlům. U nás patří k novodobějším náhradám bílého cukru. Vyrábí se z nektaru, který pochází z květů a mízy kokosových palem. Po ručním sběru se nektar šetrně zpracuje tak, aby se přebytečná voda odpařila a došlo ke vzniku husté hmoty. Po ochlazení a rozdrcení je na světě hotový kokosový cukr, se kterým se setkáváme i na našem trhu. Kokosový cukr pochází zejména z Indonésie a Filipín.

Obsah kokosového cukru

Jelikož kokosový cukr pochází z nektaru palem (a ne z kokosových ořechů), zpracovává se ručně a šetrným způsobem, je v něm hodně výživných látek. Bohatě zastoupeny jsou vitamíny ze skupiny B, železo, draslík, hořčík, zinek, mangan a další.

Ve sto gramech kokosového cukru se nachází přibližně 320 kalorií, 1,8 g proteinů 3,4 g tuku, 4,5 g vlákniny a 92 g sacharidů.

Pozitiva kokosového cukru na naše zdraví

 • má antivirové a antibakteriální účinky
 • prospívá lidem s vysokým krevním tlakem a kardiovaskulárními onemocněními hlavně díky obsahu draslíku
 • posiluje imunitní systém
 • je prevencí anémie, protože je i zdrojem železa
 • zastoupen vápník posiluje kosti
 • vláknina prospívá trávicímu traktu

Kde všude se dá kokosový cukr použít?

Kokosový cukr lze použít stejně jako běžný cukr. S dávkováním není problém, protože je stejně sladký jako rafinovaný cukr. Kokosový cukr se hodí k oslazení teplých i studených nápojů, jako například kávy, čaje, koktejlů či smoothies. Nebo se jednoduše přidá do pudinků, kaší, doma pečených koláčů, sušenek, nebo zákusků.

Sponzorováno

Nepřehánějte to s ním

I když je v současnosti vnímán jako zdravější forma slazení, podle Americké diabetologické asociace s ním nelze zacházet jinak než s běžným cukrem, protože obsahuje stejně hodně karbohydrátů a kalorií než běžný cukr. Takže ani od tohoto trendy zázraku nelze očkávať sladkou chuť bez kil navíc.

Nepleťte si kokosový cukr s palmovým cukrem

Někdy dochází k záměně kokosového cukru s palmovým cukrem. Palmový cukr se získává z mízy různých druhů palem, například výhonků datlové palmy. Má jinou chuť, konzistenci a také vyšší glykemický index. I v tomto případě se proto vyplatí pozorně číst etiketu. Vybírejte si kokosový cukr s označením BIO, nebo 100% čistý cukr z kokosových květů, popřípadě nerafinovaný, nebělený, bez přísad, podle tradiční receptury atd.

Několik důvodů pro používání kokosového cukru

Zde je několik z mnoha věcí, díky kterým je kokosový cukr tak skvělý:

Elektrolyty

Kokosový cukr obsahuje draslík, hořčík a sodík, které jsou všechny nezbytné pro regulaci obsahu vody v těle a také pro mnoho srdečních, nervových a svalových funkcí. Kokosový cukr má téměř 400krát více draslíku než běžný cukr.

Nízký glykemický index

Běžný stolní cukr má glykemický index (GI) 65, zatímco kokosový cukr má GI 35. To je mnohem blíže GI cukru, který se přirozeně vyskytuje v ovoci, který má kolem 25.

Minerální látky

Kokosový cukr obsahuje železo, zinek a vápník, které mohou mít mnoho zdravotních výhod, včetně silnějších kostí.

Vitamín C

Vitamin C je nejvíce známý tím, že pomáhá podporovat váš imunitní systém a zabraňuje tomu, abyste onemocněli, ale také podporuje zdravé klouby a kůži.

Antioxidanty

Vzhledem k tomu, že kokosový cukr je pouze dehydratovaná kokosová šťáva, je považován za raw potravinu – to znamená, že si zachovává všechny bohaté antioxidanty, které se nacházejí v původním zdroji. Antioxidanty bojují proti oxidaci buněk v těle, což pomáhá bojovat proti stárnutí.

Inulin

Inulin je druh vlákniny, která pomáhá udržovat vaše střeva zdravá, předchází rakovině tlustého střeva a vyrovnává hladinu cukru v krvi.

Méně sacharózy

Zatímco standardní stolní cukr je čistá sacharóza, kokosový cukr obsahuje pouze asi 75 procent sacharózy. Zbylých 25 procent tvoří živiny, vláknina a další „dobré věci“. Takže při stejném množství cukru zkonzumujete méně „špatných věcí“ a současně zvýšíte příjem živin!

A co vy a kokosový cukr? Máte ho rádi?

Dejte šanci i ostatním produktům z kokosu

Kromě kokosového cukru jsou stále populárnější i ostatní kokosové produkty:

VIDEO: Recenze na kokosový cukr

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

3 Komentářů u článku “Kokosový cukr a jeho účinky na zdraví – pro zdravé slazení?”

 1. Veronika napsal:

  Dobrý den, koupila jsem si cukr z kokosovych květů, chci se zeptat jestli je to stejný cukr jako kokosový nebo je tam rozdíl? Ve složení mě zarazil docela rozdíl v obsahu vlákniny, který je nižší.

  • Rehabilitace.info napsal:

   Kokosový cukr pochází z mízy řezaných květin kokosové palmy. Tedy základní surovinou pro výrobu kokosového cukru je sladký nektar z květů kokosových palem, který se získává naříznutím celého palmového okvětí. Tento cukr tak neobsahuje nic ze skutečného kokosu.

 2. Valsa napsal:

  Kokosový cukr – a je jedno jak jej nazýváte, se získává z okvětí kokosové palmy ze kterého je mechanicky extrahována šťáva. která se poté za stálého míchání zahřívá. Tím dochází k odpařování vody a houstnutí šťávy, která se následně suší a krystalizuje. To je jen ve stručnosti popsaný popis výroby kokosového cukru.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva