Kokosový cukr – zdravé slazení? 4.83/5 (30)

Kokosový cukr - pro lepší slazení...

Kokosový cukr – pro lepší slazení…

Kokosový cukr má nízký glykemický index, příjemnou karamelovou chuť a obsahuje mnoho živin. Je výbornou náhradou rafinovaného cukru a ocení ho i diabetici.

Mnoho lidí stále používá ke slazení nápojů, při pečení i vaření rafinovaný cukr. Průmyslovým zpracováním se z něj odstraní výživné látky, čili je jen zdrojem prázdných kalorií. Navíc má podle výrobců vysoký glykemický index (GI 70), tedy způsobuje prudké zvýšení hladiny cukru v krvi a následně vyloučení velkého množství inzulinu. To v dlouhodobějším horizontu zvyšuje riziko vzniku nadváhy, obezity, cukrovky a dalších civilizačních onemocnění. U dětí může vysoká spotřeba cukru vyvolávat agresivitu a hyperaktivitu. Proto je lepší sáhnout po zdravějších alternativách bílého cukru. Jednou z nich je kokosový cukr.

 

Jak se kokosový cukr získává?

V asijských zemích se kokosový cukr používá dlouhá léta a patří k oblíbeným sladidlům. U nás patří k novodobějším náhradám bílého cukru. Vyrábí se z nektaru, který pochází z květů kokosových palem. Po ručním sběru se nektar šetrně zpracuje tak, aby se přebytečná voda odpařila a došlo ke vzniku husté hmoty. Po ochlazení a rozdrcení je na světě hotový kokosový cukr, se kterým se setkáváme i na našem trhu. Kokosový cukr pochází zejména z Indonésie a Filipín.

Obsah kokosového cukru

Jelikož kokosový cukr pochází z nektaru palem, zpracovává se ručně a šetrným způsobem, je v něm hodně výživných látek. Bohatě zastoupeny jsou vitamíny ze skupiny B, železo, draslík, hořčík, zinek, mangan a další.

Ve sto gramech kokosového cukru se nachází přibližně 320 kalorií, 1,8 g proteinů 3,4 g tuku, 4,5 g vlákniny a 92 g sacharidů.

Pozitiva kokosového cukru na naše zdraví

 • má antivirové a antibakteriální účinky
 • prospívá lidem s vysokým krevním tlakem a kardiovaskulárními onemocněními hlavně díky obsahu draslíku
 • posiluje imunitní systém
 • je prevencí anémie, protože je i zdrojem železa
 • zastoupen vápník posiluje kosti
 • vláknina prospívá trávicímu traktu

Kde všude se dá kokosový cukr použít?

Kokosový cukr lze použít stejně jako běžný cukr. S dávkováním není problém, protože je stejně sladký jako rafinovaný cukr. Kokosový cukr se hodí k oslazení teplých i studených nápojů, jako například kávy, čaje, koktejlů či smoothies. Nebo se jednoduše přidá do pudinků, kaší, doma pečených koláčů, sušenek, nebo zákusků.

Nepřehánějte to s ním

I když je v současnosti vnímán jako zdravější forma slazení, podle Americké diabetologické asociace s ním nelze zacházet jinak než s běžným cukrem, protože obsahuje stejně hodně karbohydrátů a kalorií než běžný cukr. Takže ani od tohoto trendy zázraku nelze očkávať sladkou chuť bez kil navíc.

Nepleťte si kokosový cukr s palmovým cukrem

Někdy dochází k záměně kokosového cukru s palmovým cukrem. Palmový cukr se získává z mízy různých druhů palem, například výhonků datlové palmy. Má jinou chuť, konzistenci a také vyšší glykemický index. I v tomto případě se proto vyplatí pozorně číst etiketu. Vybírejte si kokosový cukr s označením BIO, nebo 100% čistý cukr z kokosových květů, popřípadě nerafinovaný, nebělený, bez přísad, podle tradiční receptury atd.

Dejte šanci i ostatním produktům z kokosu

Kromě kokosového cukru jsou stále populárnější i ostatní kokosové produkty, jako například kokosový olej, kokosové mléko či kokosová mouka.

TIP: kokosový olej jako potravina

VIDEO: Recenze na kokosový cukr

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  3 Komentářů u článku “Kokosový cukr – zdravé slazení?”

  1. Veronika napsal:

   Dobrý den, koupila jsem si cukr z kokosovych květů, chci se zeptat jestli je to stejný cukr jako kokosový nebo je tam rozdíl? Ve složení mě zarazil docela rozdíl v obsahu vlákniny, který je nižší.

   • Rehabilitace.info napsal:

    Kokosový cukr pochází z mízy řezaných květin kokosové palmy. Tedy základní surovinou pro výrobu kokosového cukru je sladký nektar z květů kokosových palem, který se získává naříznutím celého palmového okvětí. Tento cukr tak neobsahuje nic ze skutečného kokosu.

  2. Valsa napsal:

   Kokosový cukr – a je jedno jak jej nazýváte, se získává z okvětí kokosové palmy ze kterého je mechanicky extrahována šťáva. která se poté za stálého míchání zahřívá. Tím dochází k odpařování vody a houstnutí šťávy, která se následně suší a krystalizuje. To je jen ve stručnosti popsaný popis výroby kokosového cukru.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva