Sponzorováno

Jaké potraviny se dají bezpečně mrazit? Jak zmrazit potraviny? 4.87/5 (31)

Jaké potraviny se dají bezpečně mrazit? Jak zmrazit potraviny?Mrazení je jedním z nejoblíbenějších způsobů uchovávání masa, ovoce, zeleniny a bylinek, protože je rychlé a zdravé. Než si něco povíme o zmrazování potravin, podíváme se do minulosti, kdy ještě neexistovaly ledničky a mrazničky. Chlad při uskladnění potravin se využívá od dob, kdy lidé používali sníh a led na úschovu masa, které ulovili. Říká se, že Sir Francis Bacon onemocněl zápalem plic, když se pokoušel mrazit kuřata tak, že je plnil sněhem. Komerčně se mražení potravin začalo využívat až po objevení metody rychlého zmrazování, v 30. letech minulého století.

Mražené potraviny jsou bezpečnější

Mražení prodlužuje trvanlivost potravin, brání růstu mikroorganismů, a zpomaluje aktivitu enzymů, které zapříčiňují zkázu potravin. Voda v potravině se mění na ledové krystalky, a tak není vystavena mikroorganismům, které ji potřebují pro svůj růst. Většina mikroorganismů (s výjimkou parazitů) však zůstává stále naživu – i proto s potravinami před zmrazením a po rozmrazení zacházejte obezřetně.

TIP: Chcete jíst zdravě? Nekupujte cizí potraviny z obchodních řetězců

U ovoce neztrácejte čas

Pokud jde o ovoce je nejlépe ho ihned zamrazit po sklizni resp. hned, jak s ním přijdete z obchodu. Každou minutu v něm probíhají kvasné procesy, které ho znehodnocují. Doporučujeme ovoce nařezat na malé kousky a zamrazit na porce, které po rozmražení sníte. Jednou rozmražené ovoce již více nezamrazujte!

Hlavní menu na dva způsoby

Nemusíte se bát, koupit rodinné balení masa, byť jste na něj jen dva či tři. Ideální je, jídlo před zmrazením dávkovat tak, abyste vždy mohli rozmrazit jen tolik, kolik sníte. Velmi důležité je, mražené potraviny označit – názvem, množstvím a datem. Zbytek zamrazte ještě v syrovém stavu. Syrové potraviny se lépe, a zejména rychleji zmrazují, pokud je opřete o zeď v mrazničce, a pak je můžete přesunout. Stejně si však můžete uvařit celé rodinné balení, a zamrazit si ho až potom. V tomto případě použijte vhodné nádobky. Pokud jde o přílohu, tu raději nezmrazujte. Ne že by se rýže, nebo těstoviny nemohly mrazit, ale jejich forma zahříváním dost utrpí. A protože vaření příloh nezabere tolik času, uvařte si je vždy čerstvé.

Moučník do půlhodinky

Švestkové knedlíky, nebo i celý štrúdl, lze také odložit do mrazničky. V tomto případě je lepší, mrazit je nevařené a nepečené. Zato čokoládové zákusky se smějí mrazit i hotové. Stejně rychlá první pomoc existuje i při nečekaných návštěvách – zamrazte si krém. Pak už stačí, pokud máte doma pouze nějaké oplatky nebo piškoty, a rychlý dezert bude za pár minut hotový.

Jak dlouho lze nechat polotovary nebo hotová jídla v mrazničce?

Při zmrazování je podstatná otázka, jak dlouho lze nechat polotovary nebo hotová jídla v mrazničce. Nejdéle, a to až 12 měsíců, při optimálních -18 stupních, je možné zamrazovat některé druhy ovoce a zeleniny. Patří sem všechny bobuloviny, žluté melouny, půlky broskví a švestky. Ze zeleniny je to mrkev, kapusta, špenát a luštěniny. Stejně dlouho můžeme skladovat i oddělené žloutky a bílky. Kratší čas, kolem 6-8 měsíců, skladujeme maso hovězí i vepřové, drůbež a králíka. Hotová jídla neskladujeme déle než 3 měsíce. Pečivo a moučníky spotřebujeme nejpozději do 2 měsíců. Rovněž ryby. Nejkratší čas skladujeme zmrzliny – ne déle, než měsíc.

Co všechno hospodyňky mrazí?

Chléb

Chlebíček z mrazáku je téměř k nerozeznání od čerstvého.

Víno

Když vám zůstane po večerním terasovém popíjení s manželem ještě polovička láhve červeného, tak ho nalijte do nádobek na led a zamrazte. Zmrazené víno skvěle upotřebíte při vaření, nemusíte otevírat novou láhev.

Dřeně

Dřeně si zamrazujte v menších nádobkách. Dřeň z velké dózy se špatně vybírá, a když už je zkondenzovaná natolik, že se dá naložit do misek, tak je z ní už jen kaše.

Mateřské mléko

Nevyrovná se to samozřejmě čerstvému mateřskému mléku s ideální teplotou, ale zase lepší než práškové mléko z krabice.

Kukuřice

Zmrazování čerstvých kukuřičných klasů je jednoduché. Oloupeme celé klasy, vcelku vložíme do mikrotenových sáčků, zamrazíme. Po vytažení z mrazničky rovnou do hrnce s vodou a uvařit. Je křupavá, sladká a hlavně domácí.

Sponzorováno

Sušené ovoce a ořechy

Pokud nechcete, aby vám napadli ořechy moly, šup s nimi do mrazáku, tam je rozhodně nenajdou, mrazí se celé vyloupané plody. Ze stejného důvodu mrazíme i sušené ovoce.

Ovocné a zeleninové šťávy

Ze zahrady nic nevyhazujte! Příkladně z ředkvičkových listů si můžete udělat vynikající šťávu. Zmrazit lze i červenou řepu a salátové listy. Nezapomeňte ani na šťávu z ovoce – jablka, pomeranče, citrony … < href="https://www.rehabilitace.info/vyziva-a-jidlo/melounova-stava-je-skvely-lek-na-namozene-svaly/">Šťávu z melounu nebo rybízu si můžete dát do nádobek na výrobu ledu – pak už stačí dát kostku do sklenice vody nebo čaje. Podobné je to i při výrobě domácích sirupů – zázvorového, meduňkového, mátového a jiných bylinkových sirupů.

Houby

Vůni sušených hub se nic nevyrovná stejně jako chuti mražených. Houby očistíme, nakrájíme, vložíme do mikrotenového sáčku a zamrazíme.

Cuketa

Očistíme cuketu od slupky, překrojíme na polovinu a vybereme jadérka. V takovém stavu zamrazíme tyto dva velké kusy. Použití? Pokud nejíte maso a tedy ani vodu, v níž se maso vařilo (hovězí slepičí polévka), tak díky cuketě učiníte tu nejlepší a nejchutnější a nejekonomičtější náhražku takové polévky.

Zeleninový vývar

Ti, co pěstují vlastní zeleninu, dobře vědí, že uskladnění na zimu bývá někdy komplikované a ne vždy zelenina vydrží, ve formě vývaru však určitě. Do velkého hrnce dáme všechnu kořenovou zeleninu a bylinky jako při vaření slepičí polévky. Vaříme minimálně 2 hodiny, odstavíme, vychladíme, nalijeme do nádobek, dobře uzavřeme a dáme zamrazit.

Bobulové ovoce

Bobulové ovoce (jahody, maliny, rybíz, ostružiny, borůvky …) dobře umyjeme, ještě lépe usušíme, aby se plody neobalovaly do ledu a zamrazíme. Naštěstí jsou pryč časy, kdy se doporučovalo ovoce přesypat krupicovým cukrem, aby se nepokazilo. Nemusíte ani složitě mrazit jednotlivé bobulky do jednotlivých vrstev a po zmrazení je přesypávat do nádobek.

Zelenina

Ze zeleniny se nejlépe zmrazuje špenát – natrhaný pěkně na kousky, uložíme jednotlivé lístky na sebe do velké mělké nádoby a v zimě si z něj můžeme udělat čerstvý salát. Stejně tak se mrazí medvědí česnek, loupaný hrášek, vyloupané fazole, na kostičky nakrájená mrkev, očištěný celer a nakrájený na čtvrtky.

Bylinky

Mrazí se větvičky kopru, petrželové a celerové natě, libeček, vše v nádobkách. Nejlepší ze všeho jsou bazalkové listy, ty neztratí ani gram ze své chuti a vůně, pak je už stačí nakrájet na jemno, přidat do olivového oleje spolu s nakrájeným česnekem, cherry rajčátka a podávat na topince. Kousky bylinek (meduňka, máta, lichořeřišnice) si můžeme zamrazit do vody do nádobek na led.

TIP: 10 potravin, o kterých si myslíte, že jsou zdravé, ale ve skutečnosti NEJSOU

Co do mrazáku rozhodně nedoporučujeme dávat?

 • mléčné výrobky, tvrdé sýry, natvrdo vařená vejce, vařené brambory, pudinky – změní konzistenci
 • salátové okurky – pustí hodně vody, ztrácí tak šťavnatost a křehkost
 • výrazně kořeněná jídla, majonéza, saláty, párky … změní chuť a strukturu
 • šumivé nápoje, mohou explodovat
 • tuk, mrazením žlukne
 • šunka, uzené a konzervované maso, obsahují soli, které nesnášejí mráz, a pustí vodu

Pravidla při mražení potravin

 • zamrazujeme jen čerstvé potraviny
 • vše, co vkládáme do mrazáku, má mít maximálně pokojovou teplotu
 • potraviny s výraznou vůní balíme do několika vrstev igelitu
 • mleté maso zamrazujeme po porcích
 • houby raději před zmrazením povařte ve slané vodě, osušte a dejte do dvojitého obalu
 • mražené potraviny po rozmrazení již nezmrazujeme
 • mrazíme rychle, rozmrazujeme pomalu (teplotní šok může ubrat na chuti, rozmrazujeme nejlépe v chladničce v dostatečném předstihu před konzumací)
 • při mražení si zaveďte barevné mikrotenové sáčky, abyste nemuseli psát na všechno popisky. A pak budete vědět, že v hnědých jsou hřiby, v žlutých jablka, v zelených hrách. Nebo si zaveďte nádobky, které jsou dobře skladné, a hlavně si označte šuplíky – ve spodním bylinky, ve vrchním ovoce atd.

Sponzorováno

TIP: Mražení, sušení, odšťavňování – kdy vydrží vitamíny nejdéle?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  3 Komentářů u článku “Jaké potraviny se dají bezpečně mrazit? Jak zmrazit potraviny?”

  1. Helga napsal:

   Zde jedna rada – Houby očistíme, nakrájíme, vložíme do mikrotenového sáčku a zamrazíme.
   Další rada – houby raději před zmrazením povařte ve slané vodě, osušte a dejte do dvojitého obalu
   Tato druhá rada odporuje zásadě – již jednou tepelně zpracované houby znovu neohříváme!

  2. Helga napsal:

   O ohřívání hub jsem se dočetla toto – Dokonce i v houbařské literatuře se často dočtete, že jednou připravená smaženice z hub se nemá podruhé ohřívat, protože by mohlo dojít k otravě. Není to pravda, smaženici klidně dejte do lednice a zacházejte s ní jako s masem. Ohřátí nemá na vaše zdraví žádný negativní vliv. Tato pověra pravděpodobně vznikla tak, že do čerstvé smaženice se omylem dostala jedovatá muchomůrka zelená, u které dlouho trvá, než se její zákeřné účinky přihlásí o slovo. Otrava se tak projevila až po několika hodinách nebo druhý den, když lidé snědli ohřáté zbytky smaženice.

   • Jarmila napsal:

    Houby mrazím ji několik let a to vždy tak, že je svařím a uvařené, osolené a s kouskem másla je porcuji do rychlozavíracích zip sáčků, vždy vhodná porce i pod maso, nikdy by mě nenapadlo, že dělám něco špatně a že ze znovu ohřátých hub by měl nastat otrava, osobně by jsme museli být již několikrát na pohotovosti. Za mě je to mýtus.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva