Sponzorováno

Sýr Mozzarella a zdraví – je vhodný na hubnutí? 4.77/5 (30)

Sýr Mozzarella a zdraví - je vhodný na hubnutí?Mozzarella – jeden z nejznámějších italských sýrů, který se tam používá jako tradiční surovina již od středověku. Traduje se, že první mozzarella vznikla v Neapoli díky nehodě. Mozzarella je vhodná pro lidi, kteří se chtějí stravovat zdravě, pro diabetiky, vegetariány, ale i dámy, které si dávají pozor na nadváhu. Vždyť sto gramů tohoto sýra obsahuje jen 240 kalorií, 1,1 procenta sacharidů a 20 procent tuku.

Vznikla mozzarella náhodou?

Italský sýrař zakopl a čerstvý sýrový tvaroh mu nešťastnou náhodou spadl do hrnce s vařící vodou, která tvaroh proměnila na neznámý sýr. Původně se začal vyrábět z mléka buvolů, které byly nejrozšířenější na italských pastvinách. Dnes se při výrobě jednoho kusu kvalitní mozzarelly zpracuje více než litr kravského mléka.

Výroba není složitá. Do mléka se přidá výtažek ze žaludků telat, což mléko srazí. Směs se zahřeje, míchá, nakrájí a vloží do teplé vody. Na závěr se z ní tvarují bochánky nebo kuličky, které se vloží do studené slané vody. Nakonec mozzarellu koupíme v nálevu, který již není tak slaný. Ten udržuje mozzarellu čerstvou.

Sýr mozzarella chutná skvěle nejen v různých zeleninových a těstovinových salátech, ale i zapečený v pizze či s těstovinami. Italové si ji připravují i v klasickém trojobalu namísto smaženého sýra.

Druhy mozzarelly

Mozzarella di Bufala Campana DOP – což je chráněné označení původu, vyrábí se pouze v Kampánii z mléka buvolů.
Mozzarella con latte di Bufala – z buvolího a kravského mléka.
Mozzarella Fior di latte – z kravského mléka v Itálii.
Mozzarella – z kravského mléka v jiných zemích.
Mozzarella – preparát – výrobek Mozzarellového typu s rostlinným tukem. Není to sýr.

Mozzarella šetří naši postavu

Mozzarella je považována za sýr na vaření, protože jeho vazební vlastnosti a vlhká textura nemá schopnost taveniny. Mozzarella absorbuje chutě a šťávy z přísad, které ji obklopují, což je vynikající pro vaření. Má jemnou, mléčnou chuť a je vyrobena z kravského mléka. Má nízký obsah tuku, obsahuje pouze 40 procent mléčného tuku. Mozzarella se používá do salátů, těstovin, na chleba, do pizzy.

Sponzorováno

Nejméně tučné jsou syrečky, mozzarella taky super

Obezitologické společnosti ohodnotila sýry dle toho jak jsou vhodné pro hubnutí. A rozdělila je do tří skupin. V první jsou nízkotučné sýry, které jsou pro hubnoucího dobrou volbou a může je jíst každodenně, ve druhé sýry, které si může dopřát jen občas, a třetí skupinu tvoří tučné sýry, které by měly být v redukční dietě tabu.

Pro zasvěcené není žádné překvapení, že nejméně tučné jsou olomoucké tvarůžky, čerstvé sýry typu cottage a žervé, syrovátková ricotta nebo mozzarella. Patří k nim i odtučněná varianta lučiny s názvem Linie. Zato její klasická verze patří mezi nejtučnější sýry, spolu s mascarpone, plísňovými sýry, ale i tvrdými sýry se 45 procenty tuku v sušině. Ve třetí skupině skončily bohužel i testované dětské sýry. Dejte proto pozor, jaké sýry dětem dáváte.

Sýry jsou vynikajícím zdrojem proteinů, kalcia a fosforu. Přesto byste měli svou konzumaci sýra hlídat, především při plnotučných sýrů. Vědci zjistili, že sýry pomáhají chránit naše zuby, avšak nejsou vhodné pro každého. Pacienti alergičtí na plísně by například měly ze svého jídelníčku vyloučit všechny plísňové sýry. Stejně by měli postupovat i těhotné a kojící ženy. Pro těhotné ženy jsou vhodné jiné sýry.

Mozzarella a kalorie

Pravděpodobně jste již jedli sýr mozzarella mnohokrát. Je to sýr, který se nejčastěji používá na pizzu nebo na smažené sýrové tyčinky. Vzhledem k vysoké poptávce po tomto sýru, můžete obvykle najít různé malé či větší kuličky čerstvé mozzarelly. Sledujte však, kolik z ní sníte. Mozzarella má totiž vysoký obsah kalorií.
Můžete najít několik druhů čerstvé mozzarelly, včetně plnotučných sýrů nebo z částečně odstředěného mléka. Podle toho, který z typů si vyberete, může se počítání kalorií lišit.

30 gramů plnotučné mozzarelly má 85 kalorií, z toho 6,29 g je bílkovin a 6,34 g celkového tuku. Mozzarella z odstředěného mléka má 72 kalorií, 6,88 gramů bílkovin a 4,5 g tuku. Pokud máte rádi čerstvou mozzarellu, ale snažíte se sledovat i spotřebu tuků a příjem kalorií, vybírejte si odstředěné druhy.

A jak to máte vy? Dáváte si občas mozzarellu?

VIDEO: JAK VYROBIT DOMÁCÍ MOZZARELLU Z ČERSTVÉHO MLÉKA, JEDNODUCHÝ RECEPT

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva