Obsah článku
Kofein
Užívání vysokých dávek kofeinu denně během těhotenství – ať už z kávy, čaje, coly, kakaa nebo energetických nápojů – bylo dlouho spojováno se zvýšeným rizikem potratu a podle studie potvrdily, že je to pravda. Studie zjistila, že ženy, které konzumují 200 mg nebo více kofeinu denně (to jsou více než dva šálky překapávané kávy nebo pět plechovek limonády obsahující kofein), mají dvojnásobně vyšší riziko potratu než ženy, které nekonzumovaly žádný kofein. „Je dobré pít bezkofeinové nápoje, a to zejména v prvním trimestru, kdy je riziko potratu nejvyšší,“ říká Bridget Swinney, autorka knihy Jídlo a očekávání.
Měkké sýry
Měkkým sýrům je nejlepší se vyhnout, zejména sýrům jako jsou Camembert, kozí sýr, Feta, Niva, nebo sýry s modrou plísní. Mohou být nepasterizované a kontaminovány listerií – bakterií, která může vyvolat otravu jídlem. Tyto měkké sýry jsou vysoce rizikové a protože těhotné ženy mají oslabený imunitní systém, jsou náchylnější k určitým potravou přenášeným chorobám. A ty, pokud je žena v prvním trimestru, mohou vést k potratu nebo předčasnému porodu. Mrkněte také na článek o sýrech a těhotenství.
Maso připravujte pečlivě
Přemýšlíte nad nákupem uzenin v lahůdkářství na večeři či snídani? Buďte opatrné, při lahůdkářských výrobcích může také dojít ke kontaminaci listerií, pokud se s nimi neodborně manipuluje ve výrobním závodě nebo v lahůdkářství. Jako preventivní opatření můžete plátky šunky přelít horkou vodou, která zabije bakterie. Při přípravě vepřového, hovězího, jehněčího či domácího masa se doporučuje ho upéct či uvařit na středně propečené, případně až více propečené. Toto maso totiž může být napadeno Toxoplasmou, parazitem, který způsobuje infekci, která, i když je relativně vzácná, může způsobit potrat nebo vážné zdravotní problémy děťátka.
Ryby
Možná víte, že rtuť, která je přítomna v mnoha rybách, je nebezpečná pro vaše dítě. Rtuť je neurotoxin, který narušuje vývoj mozku plodu. Když se rtuť z ovzduší dostane do vody, v potravinovém řetězci se přenáší z rostlin a malých ryb na větší ryby, takže ty velké jsou nejvíce znečištěné. Které ryby s vysokým obsahem rtuti patří na seznam nevhodných jídel pro těhotné? Žralok, královské makrely, mečoun a tuňák. Chybou některých těhotných žen je, že během těhotenství se snaží vyhýbat všem rybám, a přitom například losos neobsahuje rtuť a je to skvělý zdroj omega-3 mastných kyselin, které budete velmi potřebovat během těhotenství. Ale bez ohledu na to, jaký druh ryby či masa jíte, je nejlepší se vyhnout všemu syrovému nebo nedostatečně uvařenému či upečenému.
Nevhodnými rybami a mořskými plody jsou:
- mečoun,
- žralok,
- makrely,
- štíhlice,
- nadměrná konzumace tuňáka,
- syrové nebo nedostatečně upravené ryby, korýši a mořské plody (sushi, ústřice, mušle).
Vejce
Možná jste slyšeli, že v těhotenství není vhodné jíst vejce, ačkoli jsou vysoce kvalitním zdrojem bílkovin a obsahují důležité živiny jako cholin. Je však pravdou, že vejce mají určité riziko kontaminace salmonelou, která je mnohem nebezpečnější pro těhotné ženy než pro běžnou populaci. Pokud se chcete při jejich konzumaci vyhnout rizikům, je lepší kupovat pouze chlazená vejce a nejíst ty s trhlinami, nebo nečisté. Vyhněte se pojídání syrových vajec, zálivek ze syrových vajec, sněhu z bílků, nepasterizovaného vaječnému likéru a domácí zmrzlině.
TIP: Znáte hypnoporod?
Sponzorováno
Alkohol
Otázka alkoholu je jasná: V roce 2005 vydal hlavní americký chirurg prohlášení vyzývající všechny těhotné ženy a všechny ženy, které mohou otěhotnět, aby se vyhnuly konzumaci alkoholu. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí uvádí, že neexistuje bezpečná míra alkoholu během těhotenství. Je možné, že vám lékař nebo porodní asistentka řekli, že občasný malý drink či sklenice vína je neškodný. Ale vězte: alkohol ihned prochází placentou – když pijete, i vaše dítě pije. Ženy, které pijí častěji, vystavují své dítě riziku riziku vrozených poruch plodu, jako například mírné těžké až těžké mentální postižení, fyzické abnormality a poruchy centrálního nervového systému. Při studii z roku 2007 na Indiana University v Bloomington zjistili, že děti matek, které pily alkohol během těhotenství, měly později v dětství problémy s chováním.
Potraviny, které byste měli jíst
Nyní, když jste dali všechny špatné potraviny pryč, tady je seznam těch nejlepších těhotenských potravin – ty byste měli mít na vašem nákupním seznamu.
Omega-3 mastné kyseliny
Tyto kyseliny jsou životně důležité pro mozek a centrální nervový systém, vývoj dítěte aa mohou také snížit riziko poporodní deprese. Nejlepší zdroje jsou: losos, ančovičky, lněná semínka a lněný olej, a některé značky vajec (nápis „omega-3 vejce“ na krabičce). Super je třeba i rybí tuk.
Vitamin B8 (cholin)
Vitamin B8 hraje klíčovou roli ve vývoji mozku plodu a může pomoci zabránit vadám na míše. Nejlepší zdroje: hovězí maso (kromě hovězích jater, které by těhotné ženy neměly jíst), kuřecí játra, vejce, sója a pšeničné klíčky.
Vláknina
Strava s vysokým obsahem vlákniny pomůže vyhnout se běžným těhotenským potížím, jako je zácpa a hemoroidy, ale také pomáhá rovnoměrně uvolňovat glukózu do krevního oběhu, což pomáhá vyhnout se náhlým poklesem energie. Nejlepší zdroje: celozrnné potraviny, ovesné vločky, ovoce a zelenina.
Vápník
Vápník je to dobrý pro vaše kosti a ženy s nedostatkem vápníku ve stravě mohou mít více komplikací v těhotenství, včetně vysokého krevního tlaku a preeklampsie. Nejlepší zdroje: nízkotučné mléko, tvrdé sýry, jogurty a pomerančový džus obohacený o vápník.
Časté otázky při výživě těhotných
Mohu bylinkové čaje?
Záleží na tom, jaký bylinkový čaj máte na mysli. Gynekologové bylinky v těhotenství obecně nedoporučují, a to právě z toho důvodu, že hodně je jich nevhodných. Zkuste se tedy vyhnout bylinkovým čajům alespoň v prvním trimestru. Rozhodně se vyvarujte bylinek, které ovlivňují stahy hladkého svalstva, a urologickým čajům. Pokud nevydržíte bez čaje, zajděte do lékárny a kupte si čaj pro těhotné nebo si udělejte čaj z maliníku, který prý pomáhá při porodu. Více o bylinkách při těhotenství zde. Poraďte se o bylinkách s Vaším gynekologem, to je nejlepší řešení.
Škodí mi voda z vodovodního kohoutku?
Samozřejmě neškodí. Voda z vodovodu je zcela neškodná. Některé ženy však dávají přednost balené.
TIP: Mrkněte se jak cestovat v těhotenství
Škodí mi čokoláda, když je v ní kofein?
Neškodí. Nikdy jí asi nesníte takové množství, aby to vám zda miminku mohlo uškodit. Spíše vám po větší konzumaci bude špatně.
Můžu jíst pálivá jídla?
Pálivá jídla nejsou pro matku ani pro plod škodlivé. Ostrá jídla však zhoršují či vyvolávají pálení žáhy, která těhotné trápí i tak, takže se jim většina žen vyhýbá.
Můžu jíst sushi?
Sushi v těhotenství se nedoporučuje, proto se mu raději vyhněte. V některém syrovém rybím mase jsou totiž přítomny paraziti.
Mohu držet dietu?
Nemůžete. Ublíží to tak vám, tak miminku. V těhotenství přibere průměrná žena asi 12 kg, což není zase tak hodně při představě, že převážnou část z toho tvoří miminko, plodová voda, zvětšená děloha a prsa. Váš čistý váhový přírůstek nebude tak markantní. Ale i tak je velmi důležitý. Potřebujete zesílit, abyste byli po porodu schopna dát děťátku to nejlepší, tedy mateřské mléko. Kalorie potřebujete tak vy, jak vaše miminko. Omezováním stravy a dietami pouze riskujete správný vývoj plodu. Proto nehubněte. Příroda ví nejlépe, proč v těhotenství přibíráme.
TIP: Svědí vás všechno v těhotenství? Může to být cholestáza.
VIDEO: Výživa těhotných žen – doporučení a čemu se vyhnout
VIDEO: Jak podpořit zdravé těhotenství
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví, Zdravé miminko
Přečtěte si také naše další články