Sponzorováno

Můžete pít bezkofeinovou kávu v těhotenství? A kolik ji můžete vypít? 4.75/5 (20)

  • Pití bezkofeinové kávy v těhotenství je obecně považováno za bezpečné, pokud se konzumuje s mírou. Kofein může mít některé negativní účinky na těhotenství, pokud se konzumuje ve velkém množství. Doporučuje se, aby těhotné ženy omezily příjem kofeinu, včetně kávy, na množství do 200 mg denně. To by bylo zhruba ekvivalentní jednomu šálku běžné kávy nebo třem až čtyřem šálkům bezkofeinové kávy.
  • Bezkofeinová káva je káva, ze které byla kofeinová složka odstraněna nebo snížena na minimální množství. Pokud jste zvyklí na konzumaci kávy a nechcete přijmout kofein během těhotenství, může bezkofeinová káva být dobrou alternativou. Mějte však na paměti, že i bezkofeinová káva může obsahovat nějaké množství kofeinu, takže je důležité zkontrolovat etiketu na obalu, abyste zjistili, kolik kofeinu obsahuje.
  • Je vždy dobré konzultovat se svým lékařem vše ohledně vaší stravy a příjmu kofeinu, abyste byli ujisti, že vaše stravovací návyky jsou vhodné pro těhotenství a nebudou mít negativní vliv na vaše dítě.

Můžete pít bezkofeinovou kávu v těhotenství?Ženy, které mají ve zvyku konzumovat kávu, mají tendenci přecházet na kávu bez kofeinu, když jsou těhotné, protože její chuť jim může pomoci dát jim hned ráno pocit pohodlí a dobrého pocitu. Ale je káva bez kofeinu bezpečná během těhotenství?

Pokud jste těhotná, možná už víte, že byste měli omezit příjem kofeinu během těhotenství na 200 miligramů denně (psala jsem o tom v tomto článku) až do maxima 300 mg – toto množství doporučuje ostatně i Světová zdravotnické organizace.

Je to proto, že vaše schopnost metabolizovat kofein se zpomaluje a kofein také prochází placentou.

Mnoho těhotných žen se proto obrací ke kávě a čaji bez kofeinu, aby si stále mohly vychutnat chuť svých oblíbených nápojů, ale bez kofeinu. Ale jsou bezpečné?

Káva a čaj bez kofeinu je bezpečné pít během těhotenství, ale uvědomte si, že i nápoje bez kofeinu obsahují malé množství kofeinu. Množství, které můžete vypít za den, když jste těhotná, závisí na typu čaje nebo kávy, které pijete.

Sestavila jsem tabulku průměrných zbytkových množství kofeinu, které se nacházejí v mnoha oblíbených typech nápojů bez kofeinu. Navíc zkoumám bezpečnost chemikálií používaných k výrobě nápojů bez kofeinu.

Co jsou to vlastně nápoje bez kofeinu?

Nápoje bez kofeinu, obecně káva nebo čaj bez kofeinu, jsou nápoje, ze kterých bylo odstraněno 95-99% kofeinu. To se děje hned na začátku, kdy se z nepražených zelených kávových zrn extrahuje kofein ponořením do tekutiny.

Většina kávy bez kofeinu se vyrábí pomocí švýcarského vodního procesu. Tato metoda byla vyvinuta v roce 1979 a představuje účinný způsob odstranění kofeinu z kávy bez použití jakýchkoli rozpouštědel. Kávová zrna jsou namočená v extraktu ze zelené kávy bez kofeinu, ve kterém většina kofeinu prosákne ven. Jakmile je toto hotové, kávová zrna se suší a balí.

Kolik kofeinu obsahuje káva a čaj bez kofeinu?

Přestože káva bez kofeinu prochází celým procesem odstranění kofeinu, není možné odstranit každý jeho miligram. To znamená, že v kávě bez kofeinu je stále malé množství kofeinu, ale množství se bude lišit v závislosti na metodě použité k jejímu odstranění.

Káva bez kofeinu obsahuje minimálně 1-3 procenta kofeinu ve srovnání s běžnou kávou. Například množství kofeinu v běžném šálku kávy je 97 mg, zatímco stejný šálek kávy bez kofeinu bude mít jen kolem 2 mg.

Ve většině zemí, aby mohl být výrobek označen jako „bezkofeinový“, musí z něj být odstraněna většina, ale ne veškerý, kofein. Třeba v USA se uvádí, že káva bez kofeinu nesmí obsahovat více než 0,1 % kofeinu. Stejně je to 0,1% kofeinu v Evropě pro praženou nebo mletou kávu, a předpisy EU povolují až 0,3 % kofeinu v rozpustné (instantní) kávě bez kofeinu.

Takže můžete jasně vidět, že i bezkofeinové nápoje nějaký ten kofein obsahují. Zbytkový kofein v kávě nebo čaji se může lišit v závislosti na tom, kolik kofeinu bylo v čajových lístcích nebo kávových zrnech na začátku a jaký proces byl použit k odstranění kofeinu.

Výsledkem toho všeho je, že si ve finále nemůžete být absolutně jisti, kolik kofeinu je ve vašem šálku nápoje bez kofeinu (stejně jako nemůžete říct, kolik kofeinu je v běžném šálku), ale můžete udělat dobrý odhad.

Většina nápojů bez kofeinu, které byly testovány, spadá do „očekávaného rozmezí“ hladin kofeinu.

Použila jsem různé spolehlivé zdroje k vytvoření níže uvedené tabulky, která odhaduje, kolik kofeinu zůstává v mnoha oblíbených nápojích bez kofeinu. I když vaše oblíbená značka nápoje není uvedena, tabulka by vám měla poskytnout odhad, kolik kofeinu zůstává v mnoha druzích čaje a kávy.

Značka a nápoj Velikost porce Obsah kofeinu (průměrný rozsah)
Obecná vařená káva bez kofeinu 236 ml 2 – 15 mg
Obecná instantní / rozpustná káva bez kofeinu 236 ml 2.5 – 3.8 mg
Káva Starbucks bez kofeinu (vařená / filtrovaná) „Grande“ Velikost 472 ml 12 – 25 mg
Káva Starbucks bez kofeinu (na bázi espressa) Velikost espressa 3 – 15.8 mg na 1 espresso
Kapsle Nespresso bez kofeinu 1 kapsle 2 mg
McDonald’s bez kofeinu 472 ml 11.5 mg
Lipton čaj bez kofeinu 236 ml 5 mg
Obecný černý čaj bez kofeinu (např. Earl Grey) 236 ml 2 – 6 mg
Obecný zelený čaj bez kofeinu 236 ml 1 – 4 mg

 

Kolik šálků kávy nebo čaje bez kofeinu mohu vypít během těhotenství?

Pomocí výše uvedené tabulky byste měli zjistit, kolik kofeinu byste mohli konzumovat v čaji nebo kávě bez kofeinu, a poté sečíst odhadovaný denní příjem kofeinu. Během těhotenství byste měla udržovat příjem kofeinu pod 300 mg / den (v ideálním případě nižší než 200 mg).

To znamená, že pokud byste neužívali kofein v žádné jiné formě, vycházelo by to zhruba na maximálně deset bezkofeinových káv denně, nejsilnějšího typu (nápoje na bázi espressa bez kofeinu, dvojité).

Sponzorováno

Pokud je nápoj slabší (například obecná filtrovaná káva bez kofeinu nebo zelený čaj bez kofeinu), můžete být schopni vypít více šálků než toto, ale to je strašně moc. Pravděpodobně by pro vás bylo lepší měnit způsoby hydratace.

Mějte na paměti, že kofein se také nachází v energetických nápojích, sportovních nápojích, nealkoholických nápojích, některých lécích, jako jsou léky proti chřipce, a je také v některých potravinách, jako je čokoláda. To jen pro pořádek.

Celkově je vlastně obtížné pít nápoje bez kofeinu, abyste se dostali do jakékoli „kofeinové nebezpečné zóny“ během těhotenství, ale pokud je čaj nebo káva bez kofeinu vaším oblíbeným nápojem během těhotenství, měli byste stejně sledovat, kolik kofeinu konzumujete.

Jsou nápoje bez kofeinu bezpečné během těhotenství? A co použité chemikálie?

Kofein se z čaje a kávy odstraňuje jedním z několika způsobů:

  • Pomocí chemických rozpouštědel
  • Pomocí úpravy vody
  • Pomocí oxidu uhličitého a uhlíkových filtrů

Poslední dva jsou často označovány jako „přirozené“ nebo někdy „organické“ procesy v závislosti na přesných krocích. To však obvykle znamená, že výroba takové bezkofeinové kávy je dražší.

Protože se kofein často odstraňuje chemickými procesy, je na místě otázka, zda jsou v produktech bez kofeinu zbytkové chemikálie, které by mohly být potenciálně škodlivé pro zdraví, včetně zdraví těhotných žen a jejich dětí.

Během procesu dekofeinace se zelená kávová zrna (nebo čajové lístky) promyjí vodou. Poté se přimíchá rozpouštědlo, které rozpustí kofein (rozpouštědlo se spojí s kofeinem, a to se pak opláchne). Fazolky kávy nebo listy se velmi často vaří v páře, aby se dále odstranilo rozpouštědlo a zachovala se chuť.

Dvě nejběžnější chemická rozpouštědla jsou:

  1. ethyl acetát
  2. methylenchlorid

Ethyl acetát je přísada schválená jako bezpečná pro použití v mnoha potravinách, nejen v čaji a kávě bez kofeinu. Přirozeně se vyskytuje také v potravinách, jako je víno, modrý sýr, pivo, ananas a kiwi.

Látka, která vyvolává větší obavy, je methylenchlorid. Stopové hladiny by neměly překročit 10 ppm neboli dílů na milion. Methylenchlorid může být karcinogenní, jak naznačují různé studie na zvířatech. Stará studie z roku 1991 zkoumala, zda expozice methylenchloridu měla vliv na porodní hmotnost dětí, ale nebyla jednoznačná (zdroj zde).

Stojí za zmínku, že jakékoli množství rozpouštědla, které zůstane po dekofeinaci, je velmi malé. V žádné zemi neexistuje doporučení, že by se těhotné ženy měly vyhýbat kávě nebo čaji bez kofeinu, které byly zpracovány chemickým rozpouštědlem. A to ani u nás.

K dnešnímu dni také neexistují žádné nedávné nebo přesvědčivé studie na lidech, které by se zabývaly vlivem methylenchloridu na zdraví. Mnoho těhotných žen se však raději vyhýbá čaji nebo kávě bez kofeinu s methylenchloridem, zejména kvůli jeho statusu potenciálního karcinogenu.

Mohu pít kávu nebo čaj bez kofeinu v prvním trimestru / časném těhotenství?

V současné době se v konzumaci kofeinu nerozlišuje mezi trimestry těhotenství – doporučuje se vyvarovat se nebo snížit příjem kofeinu „po celou dobu těhotenství“.

Dosud neexistují žádné přesvědčivé studie, které by naznačovaly, zda má kofein větší účinek v časném těhotenství (první trimestr).

Vysoká spotřeba kofeinu byla spojena s delší dobou těhotenství a nižší porodní hmotností, ale studie se zabývaly celým obdobím těhotenství, spíše než raným těhotenstvím.

Pokud se zvláště obáváte účinků kofeinu během těhotenství, můžete se mu vyhnout během prvního trimestru a poté se držet doporučených úrovní nebo nižších, ačkoli je to osobní volba a nebyla doporučena žádným lékařským orgánem.

Může káva nebo čaj bez kofeinu způsobit potrat?

Některé vědecké studie naznačují, že existuje souvislost mezi potratem a vysokým příjmem kofeinu (nad doporučeným množstvím 200-300 mg/den). Jiné studie se snažily takové spojení vytvořit.

Tyto studie však mají společné to, že jakékoli riziko je obvykle spojeno s velmi vysokou úrovní konzumace kofeinu během těhotenství. Protože bezkofeinová káva má tak nízký obsah kofeinu, je velmi nepravděpodobné, že by káva nebo čaj bez kofeinu způsobily potrat.

Je také nepravděpodobné, že by většina žen vypila za den tolik bez kofeinu, aby se blížila doporučené denní horní hranici 200 – 300 miligramů kofeinu. To skoro ani nejde.

Celkově, pokud se během těhotenství rozhodnete pít čaj nebo kávu, snažte se držet konzumace nízké hladiny kofeinu. Nejlepší volbou by byl vodou zpracovaný čaj nebo káva bez kofeinu. Stále si můžete vychutnat chuť bez 99,9% kofeinu, který se obvykle nachází v běžném čaji nebo kávě.

Mějte také na paměti, že káva a čaj nejsou jedinými zdroji kofeinu, a mějte přehled o tom, kolik můžete kofeinu celkem během těhotenství konzumovat.

Kolik kávy bez kofeinu může vypít těhotná žena za den?

Nejlepší množství pro těhotnou ženu jsou dva až pět šálků kávy bez kofeinu. Toto množství je absolutně v pohodě. V ideálním případě by množství nemělo být vyšší než 200 mg přijatého kofeinu denně. To znamená, že je pro vás důležité zkontrolovat množství kofeinu přítomného v kávě bez kofeinu, kterou si koupíte domů nebo když si ji koupíte v kavárně. To dále také znamená, že musíte být opatrní při konzumaci dalších potravin obsahujících kofein, abyste udrželi odpovídající denní příjem kofeinu.

Výsledek? V těhotenství je nejlepší držet se kávy bez kofeinu. Je to lepší, než běžná káva s kofeinem.

Sponzorováno

A co vy? Kolík bezkofeinové nebo klasické kávy během těhotenství za jeden den vypijete? A hlídáte si příjem kofeinu v těhotenství? Budu moc ráda za komentáře.

A dále si o kofeinu přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva