Sponzorováno

Toxoplazmóza a vše o ní – příznaky, přenos a léčba 4.63/5 (19)

  • Toxoplazmóza je infekční onemocnění způsobené prvokem Toxoplasma gondii. Tato infekce je rozšířena po celém světě a může postihnout jak lidi, tak i zvířata.
  • U většiny zdravých lidí probíhá toxoplazmóza bez příznaků nebo s mírnými symptomy podobnými chřipce, jako je horečka, bolesti svalů, únava a zvětšené lymfatické uzliny. Avšak u lidí s oslabeným imunitním systémem (například u pacientů s HIV/AIDS, při chemoterapii nebo po transplantaci orgánů) může způsobit závažné zdravotní problémy, jako je encefalitida (zánět mozku).
  • Toxoplazmóza je zvláště nebezpečná pro těhotné ženy, protože může způsobit vážné poškození plodu, jako jsou vrozené vady, potrat nebo mrtvé narození.
  • Diagnostika toxoplazmózy se provádí pomocí krevních testů, které detekují protilátky proti Toxoplasma gondii.

Toxoplazmóza je zvláště nebezpečná pro těhotné ženy, protože může způsobit vážné poškození plodu, jako jsou vrozené vady, potrat nebo mrtvé narození.

Toxoplazmóza je zvláště nebezpečná pro těhotné ženy, protože může způsobit vážné poškození plodu, jako jsou vrozené vady, potrat nebo mrtvé narození.

Pokud jste ji už dávno překonali, máte dobře fungující imunitu nebo si v blízkém čase neplánujete založit rodinu, nemusíte se bát. Pro těhotné je však toxoplazmóza nebezpečná. Pokud se infekce potvrdí těsně před těhotenstvím nebo během něj, je třeba ji léčit. V opačném případě může vážně poškodit orgány vyvíjejícího se dítěte, vysvětluje gynekolog.

Co to ​​vlastně je?

Toxoplazmóza je onemocnění způsobené parazitem Toxoplasma gondii. Na člověka se přenáší ze zvířat – nejčastějšími nositeli jsou ptáci, hlodavci, kočky či prasata. Nejvíce kritiky si za její přenos vysloužila kočka. Právě v jejím organismu je parazit schopen množit se.

Zmocnila se vás panika? Možná vás uklidní fakt, že více než polovinu případů potvrzené toxoplazmózy nemá na svědomí soužití s kočkou v jedné domácnosti, ale konzumace nakaženého a špatně, případně nedostatečně tepelně upraveného hovězího masa.
„Pokud jste zdravá , infekce pro vás nemusí být nebezpečná. Většinou probíhá zcela bez příznaků,“ říká gynekolog. Maximálně vás může překvapit zvýšená teplota nebo zduřelé uzliny. Váš organismus si však po pár dnech vytvoří protilátky a toxoplazmóza vás v budoucnu už nikdy neohrozí.

Přenos

Toxoplasma gondii se může šířit několika způsoby:

Kontaminovaná potrava: Konzumace nedostatečně tepelně upraveného masa, zejména vepřového, jehněčího a zvěřiny, které obsahuje cysty Toxoplasma.
Kontaminovaná voda: Pití vody kontaminované oocystami, které se nacházejí ve výkalech nakažených koček.
Kontakt s kočičími výkaly: Při manipulaci s kočičím trusem (například při čištění kočičích záchodků) bez řádného mytí rukou.
Vertikální přenos: Infekce se může přenést z infikované matky na plod během těhotenství.

Toxoplazmóza a těhotenství

V těhotenství ji netřeba brát na lehkou váhu, ale také vás při každé zmínce o ní nemusí zalít studený pot. Pokud se infikujete těsně před otěhotněním nebo během prvních tří měsíců, těhotenství může skončit potratem. V druhém trimestru zas dítě ohrožují vrozené vady. Čím je plod starší, tím je riziko poškození nížší. Ale pokud pravidelně chodíte do poradny ke svému gynekologovi, riziko, že případná infekce toxoplazmózou na vašem dítěti zanechá stopy, je velmi nízké. Vyšetření na tuto infekci vám lékař totiž dělá hned mezi prvními, když se potvrdí, že jste těhotná.

„Pokud se onemocnění zachytí včas, léčba zabrání jeho přenosu na plod,“ uklidňuje doktor.

S pověrami okolo toxoplazmózy se setká většina lidí – hlavně žen, pokud se rozhodnou zplodit potomka. Pokud chováte kočku, dozvíte se, že budete mít postižené dítě, že potratíte a jiné veselé scénáře. A jak to tedy s toxoplazmózou ve skutečnosti je?

Toxoplazmóza skutečně může způsobit velké potíže, pokud napadne oslabený organismus (např. u HIV pozitivních). Může propuknout infekce, tkáňová cysta praskne a následně se uvolní tachyzoité do okolí. Tato reaktivace se nejčastěji projevuje jako tzv. mozková toxoplasmóza, kdy dochází k degeneraci buněk centrálního nervového systému, což se projevuje bolestí hlavy, parézami, křečemi a poruchami vědomí. Dalším orgánem, který se může vyskytnout v ohrožení, je srdce.

U těhotných žen způsobuje zejména těžké poškození plodu. Rozsah poškození závisí na stádiu těhotenství, nejzávažnější komplikace vznikají v prvním trimestru gravidity. Příznaky infekce se většinou neobjeví ihned po porodu (může být diagnostikován hydrocefalus, chorioretinitida nebo kalcifikace mozku). Častěji se však mohou zjevit v novorozeneckém nebo dorosteneckém období a projevují se například chorioretiniti­dou, strabismem (šilháním), hluchotou, psychomotorickou retardací nebo epilepsií.

Sponzorováno

Toxoplazmóza je zvláště nebezpečná pro těhotné ženy, protože může způsobit vážné poškození plodu, jako jsou vrozené vady, potrat nebo mrtvé narození. Proto se těhotným ženám doporučuje vyvarovat se kontaktu s kočičími výkaly a konzumaci nedostatečně tepelně upraveného masa.

Ke svému životnímu cyklu skutečně potřebuje kočku jako hostitele. Spory prvoka vylučuje nakažená kočka svým trusem, ty se tak dostávají do půdy a na rostliny, odkud putují k mezihostitelům – hlodavcům, dobytku, člověku.

Nejrizikovější maso je králičí (až 90%) a skopové, naopak nejméně je vepřové. A zde je nejjednodušší způsob, jak se nakazit – přímo, pokud si po práci s půdou neumyjete ruce či pokud sníte neumyté ovoce; nebo nepřímo, pokud sníte nedostatečně tepelně upravené maso nakaženého živočicha (jako nejčastější způsob přenosu se uvádí právě pozření syrového masa – tatarský biftek, nepropečený hamburger či ochutnání směsi na sekanou).

Spory se však z trusu začínají uvolňovat až po 24 – 48 hodinách (možná i 72 hodin). Nejčastěji bývají nakažené kočky venkovní, ve věku do 1 roku, a to proto, že kočka (a každý jiný živočich) si po prodělané toxoplazmóze vytvoří doživotní imunitu a znovu se tedy nakazit nemůže. Pokud tedy chováte kočičku doma a dodržujete základní hygienické návyky, nemáte se čeho bát. Je vhodné při zjištění těhotenství přenechat péči o kočičí toaletu partnerovi, nicméně pokud čistíte toaletu 2x denně a nezapomínáte si poté umýt ruce, můžete toaletu čistit i vy.

Navíc je toxoplazmóza v těhotenství hlídaná – dělají se testy na přítomnost protilátek dvakrát za těhotenství.

Testy na toxoplazmózu můžou ukázat 3 různé výsledky

1) negativní – toxoplazmózu jste neprodělala.

2) pozitivní – toxoplazmózu jste prodělala již před časem a tudíž se dál nakazit nemůžete. Při tomto zjištění se po nějaké době test opakuje pro potvrzení výsledku.

3) pozitivní – toxoplazmózu zrovna proděláváte. Nasazují se vysoké dávky antibiotik a čekají vás několikery testy a určitě i genetické vyšetření.

Pokud nejste těhotná žena, tak si většinou nákazy toxoplazmózou ani nevšimnete, nebo ji budete pokládat za běžnou virózu. Někdy se uvádí, že toxoplazmózu mohlo prodělat až 60% populace – to není zrovna málo, že. Většina z nich se nakazí v dětství, přiznejme si, kolikrát jsme jedli jahody či jiné dobroty rovnou ze záhonu? (Já se přiznám, že to dělám pořád, vždyť rovnou ze záhonu jsou nejlepší)

Nestresujte

Riziko nákazy od koček v bytě, které jedí jen vařenou stravu, případně granule a konzervy, je téměř nulové. Navíc ho ještě snížíte, pokud čištění kočičího záchodu necháte jinému členu rodiny a bude ho dělat pravidelně ráno a večer.

Jak se můžete nakazit?

  • konzumací nakaženého syrového nebo polosyrového masa
  • snědením špatně očištěné zeleniny, infikovaných vajec a nepasterizovaného mléka
  • prací s hlínou v zahradě, pokud si po ní důkladně neumyjete ruce
  • kontaktem s infikovanými kočičími výkaly a následující nedostatečnou hygienou
  • mazlením se s volně žijícími kočkami, u nichž je riziko, že ulovily a snědly nakaženého ptáka nebo hlodavce

Diagnostika a léčba

Diagnostika toxoplazmózy se provádí pomocí krevních testů, které detekují protilátky proti Toxoplasma gondii. Léčba je obvykle nutná pouze u osob s oslabeným imunitním systémem nebo těhotných žen a zahrnuje specifické antiparazitické léky, jako je pyrimethamin a sulfadiazin.

Prevence

Preventivní opatření zahrnují důkladné vaření masa, mytí rukou po manipulaci s kočičím trusem nebo zahradničením a vyhýbání se nepasterizovaným mléčným výrobkům a kontaminované vodě.

Závěrem – toxoplazmóza je nebezpečná, ale velmi snadno se jí můžeme vyhnout. Stačí dodržování hygienických pravidel a vyhýbání se syrovému masu a možnost nákazy je opravdu minimální. A vzdát se kvůli ní koček určitě nemusíte ani v těhotenství.

TIP: Co je to histoplazmóza?

VIDEO: Toxoplazmóza

VIDEO: Toxoplasma řídí nás parazit.. – Dokument CZ

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva