Cholestáza v těhotenství: Intenzivní svědění na různých částech těla 4.71/5 (7)

Sponzorováno

Cholestáza v těhotenství: Intenzivní svědění na různých částech tělaCholestáza v těhotenství se vyskytuje v pozdním těhotenství, a spouští intenzivní svědění, obvykle na rukou a nohou, ale často i na mnoha jiných částech těla. Cholestáza v těhotenství může být intenzivní a nepříjemná, ale nepředstavuje žádné dlouhodobé riziko pro nastávající matky. Pro vývoj plodu cholestáza v těhotenství může být nebezpečná. Lékaři obvykle doporučují včasnou léčbu. Termín „cholestáza“ se týká jakýchkoli podmínek, které narušují proudění žluči – zažívací tekutiny z jater. Těhotenství je jedním z mnoha možných příčin cholestázy.

Symptomy a příznaky

Nejčastějším příznakem nemoci je svědění, které se objeví ve třetím trimestru (případně v druhém). Těhotné ženy nepříjemné svědění pociťují zejména na dlaních a chodidlech. V některých případech, ale ne vždy, se během dvou týdnů může objevit málo nebo středně závažná žloutenka. Svědění se může zhoršit postupně, jak se blíží datum porodu. Jakmile se dítě narodí, svědění obvykle zmizí během několika dní.

Další, méně časté příznaky a projevy cholestázy v těhotenství:

  • Zežloutnutí kůže a očního bělma (žloutenka)
  • Nevolnost, zvedání se žaludku
  • Ztráta chuti k jídlu

Kdy navštívit lékaře?

Pokud žena začne pociťovat dlouho přetrvávající nebo extrémní svědění, je třeba vyhledat lékaře.

Co způsobuje cholestázu v těhotenství

Co způsobuje cholestázu v těhotenství je nejasné. Určitá forma může být zapříčiněna genetikou v rodinách. Těhotenské hormony mohou také hrát určitou roli. Žluč je trávicí tekutina produkovaná v játrech, která pomáhá trávicímu systému rozkládat tuky. Je možné, že zvýšená hladina hormonů v těhotenství, které se například vyskytují ve třetím trimestru, mohou zpomalit normální průtok žluči z jater. Nakonec, nahromadění žluči v játrech umožňují žlučovým kyselinám vstoupit do krevního řečiště. Žlučové kyseliny uložené v tkáních matky mohou vést ke svědění.

Faktory, které zvyšují riziko vzniku cholestázy v těhotenství

  • Osobní nebo rodinná anamnéza cholestázy v těhotenství
  • Historie onemocnění jater
  • Těhotenství dvojčat

Některé z těchto faktorů mohou mít co do činění s dědičností, a všichni pravděpodobně museli mít zvýšené hladiny těhotenských hormonů. Polovina až dvě třetiny žen mají zkušenosti s opakovanou cholestázou v těhotenství.

Sponzorováno

Vliv cholestázy na děti

U dětí, mohou komplikace cholestázy být závažnější. Z důvodů, které nejsou dobře známé, cholestáza v těhotenství zvyšuje riziko, že se dítě narodí příliš brzy (předčasný porod). To také zvyšuje riziko mekonia (mekonium nebo-li smolka je první stolice novorozence; konzistencí je mekonium podobné dehtu, má černo-zelenou barvu a nezapáchá), pokud se látka hromadí ve střevech dítěte prostřednictvím plodové vody, která obklopuje dítě. Pokud dítě vdechne při porodu určité látky, může mít později vážné problémy s dýcháním. Existuje také riziko úmrtí plodu pozdě v těhotenství. Vzhledem k potenciálně závažným komplikacím, lékař může uvažovat o dřívějším vyvolání porodu po 37. týdnu těhotenství.

Cholestáza a léčba

Pokud se u vás v období těhotenství začnou objevovat příznaky této nemoci, je nutné to vždy oznámit lékaři, který provede potřebné rozbory moči a krve, na základě kterých nemoc vyloučí či diagnostikuje. Na zmírnění pocitu svědění se dají po odborné konzultaci používat léky, které obsahují kortikosteroidy. Pomocí léčby je nutné upravit tok žlučových kyselin. A doporučuje se pít čaj na podporu funkci žlučníku a jater. Léčba se tedy zaměřuje jednak na zmírnění nepříjemného svědění, jednak na upravení stavu žlučových kyselin v těle, předepisuje se vitamin K, který podporuje krevní srážlivost. Je také důležité preferovat stravu bohatou na bílkoviny a tuky s omezením mléčných výrobků. Dále by se měli konzumovat produkty obohacené kyselinou listovou, vitaminem B, doporučuje se pít dostatek tekutin s vyloučením alkoholu.

Co si dále o cholestáze v těhotenství přečíst?

VIDEO: Žlučové kyseliny – intrahepatální cholestáza v těhotenství

Sponzorováno

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva