Strava při kojení – je nutné být na sebe přísná? 4.9/5 (10)

Sponzorováno

Dbejte ve stravě na příjem omega-3 mastných kyselin...

Dbejte ve stravě na příjem omega-3 mastných kyselin…

Můžete se zde setkat se zcela protichůdnými postoji. Některá maminka bez obav konzumuje při kojení vše, dbá spíše na pocity svého těla, dopřeje mu to, oč si právě říká. Jiná naopak ze svého jídelníčku vyřadí více než polovinu běžně užívaných potravin, aby svému dítěti neublížila, nezpůsobila mu trable v podobě bolení bříška. Co je tedy pro ženy v období kojení skutečně důležité z hlediska složení jejich stravy? Jak zajistit vše potřebné sobě i dítěti?

Hlavně si najděte čas na jídlo!

Zcela zásadní radou je najít si sama na sebe čas a pravidelně se najíst. Přestože zejména období prvních pár týdnů po porodu může být pro ženu velmi náročné (psychicky i fyzicky), je nezbytné myslet na to, že v prvé řadě musíte dobře fungovat vy – a jedině pak můžete dopřát vše potřebné vašemu miminku. Cokoliv sníte, odrazí se to na kvalitě mateřského mléka a naopak – pokud vám bude ve stravě něco chybět, bude to chybět i vašemu miminku. Jezte tedy pravidelně, neřešte veškerá jídla jen narychlo namazaným rohlíkem a v průběhu celého dne popíjejte dostatek tekutin.

Hlavně si najděte čas na pití!

Velmi důležitý je při kojení právě pitný režim. Za den je třeba vypít až kolem tří litrů tekutin. Mohou zde posloužit speciální bylinkové čaje pro kojící ženy, jiné čaje (pozor na některé bylinky, které negativně ovlivňují kojení – např. šalvěj), ředěné ovocné džusy, mléčné nápoje a voda. Vynechejte perlivé nápoje, kávu ve velkém množství a samozřejmě alkohol. Pokud si již sklenku alkoholu dopřejete, vyčkejte pak s kojením dítěte alespoň další dvě hodiny.

TIP: Jak ukončit kojení citlivě?

Vyvážená strava při kojení

Dbejte na to, aby vaše strava byla pestrá a obsahovala vše potřebné. Není pravdou, že byste měla přijímat enormní množství mléčných výrobků, abyste u sebe podpořila laktaci. Z tuků dávejte přednost spíše těm rostlinným, dbejte na příjem polynenasycených mastných kyselin (zejména omega–3). Důležitý je dostatečný přísun bílkovin, vitamínů, minerálů a stopových prvků. Doplňky stravy jsou potřebné spíše v momentech, kdy žena není z nějakého důvodu schopná přijímat stravu pestrého složení.

Sponzorováno

Na diety samozřejmě ihned zapomeňte!

Z hlediska energie byste při kojení měla zvýšit svůj příjem zhruba o 300 – 500 kcal. Zapomeňte na nějaké drastické diety, neprospěly by vám ani vašemu dítěti. Jelikož kojení je energeticky náročné, kila by postupně měla samovolně mizet, pokud se budete stravovat rozumně.

Nezakazujte si příliš

Nelze říci, že je nezbytné některé potraviny z jídelníčku kompletně vynechat. V případě sladkostí, tučných jídel a dalších nezdravých pokrmů platí, že v malém množství a výjimečně neuškodí. Nekonzumujte je však pravidelně a enormně. Nejdůležitější je, aby strava byla vyvážená a pestrá. Dodržujte obecné zásady zdravého životního stylu.

Strava maminky a nadýmání miminka

Je pravdou, že některé potraviny mohou děťátku způsobit nadýmání, což vám následně zajistí proplakané a velmi vyčerpávající chvíle. Obecně lze z těchto potravin uvést čerstvé pečivo, luštěniny, kynuté potraviny, některou zeleninu (cibule, zelí). Nelze však říci, jak bude na jejich příjem které miminko reagovat. Někteří novorozenci jsou spokojení bez ohledu na jídelníček maminky, jiní pláčou i v případě, kdy maminka konzumuje jen striktně nenadýmavé potraviny. Alespoň v prvních dnech po porodu však tyto potraviny vynechejte a zařazujte je do jídelníčku postupně. Vždy sledujte, zda miminku zrovna tato jídla nepůsobí větší obtíže.

Možné alergeny

Zprvu je na místě opatrnost při konzumaci potravin, na které se často vyskytují alergie. Může se jednat o citrusové plody, ořechy, jahody. Obezřetní buďte i při výběru potravin s vysokým obsahem tzv. éček a různých konzervantů. Obecně je dobré snažit se jejich příjem ze stravy eliminovat, při kojení by navíc mohly miminku způsobit alergii či vznik ekzému.

Co si ještě o stravě při kojení přečíst?

VIDEO: Správná výživa matky při kojení

VIDEO: Vzorový jídelníček kojící ženy

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva