Vitarianství (raw stravování) a kojení – jak na to? Jde to? 4.69/5 (29)

Sponzorováno

  • Jasně, můžete kojit i jako vyznavačka vitariánství, ale je důležité pečlivě sledovat svou stravu a zajistit, aby vaše tělo dostávalo potřebné živiny, které budou předávány vašemu dítěti prostřednictvím mateřského mléka. Vitarianství je forma vegetariánství, která se zaměřuje na konzumaci převážně syrových rostlinných potravin, a to zahrnuje ovoce, zeleninu, ořechy a semena.
  • V tomto článku najdete některé rady, jak zajistit, aby byla vaše strava během kojení pro vás a vaše dítě zdravá.
  • Dostatek kalorií: Během kojení potřebuje tělo více kalorií, abyste mohli produkovat mateřské mléko. Ujistěte se, že dostatečně jíte a udržujete zdravou hmotnost.
  • Rovnováha živin: Sledujte, abyste získávali potřebné živiny, jako jsou bílkoviny, železo, vápník, vitamíny a minerály. Může být užitečné konzultovat svého lékaře nebo dietologa, aby se zajistilo, že vaše strava je vyvážená.
  • Bílkoviny: Pokud konzumujete převážně syrové rostlinné potraviny, může být náročné získat dostatek bílkovin. Zvažte zahrnutí potravin jako jsou ořechy, semena, luštěniny a rostlinné bílkoviny do své stravy.
  • Železo a vápník: Dbávejte na dostatečný příjem železa a vápníku, které jsou pro vás a vaše dítě důležité.
  • Vitamin B12: Vitarianství obvykle nezahrnuje konzumaci potravin bohatých na vitamin B12, který je nezbytný pro správný vývoj nervového systému. V tomto případě by mohlo být nutné užívat doplňky vitaminu B12 nebo konzultovat s lékařem o alternativách.
  • Pijte dostatek vody: Ujistěte se, že pijete dostatek vody, protože kojení může zvýšit vaše potřeby na tekutiny.
  • Mějte na paměti, že výživové potřeby se mohou lišit mezi jednotlivými lidmi, a proto může být vhodné konzultovat svého lékaře nebo dietologa, aby byla vaše strava během kojení co nejzdravější pro vás i pro vaše dítě.

Kojení a raw strava - jde to dohromady?

Kojení a raw strava – jde to dohromady?

Těžko, těžko se hledá na webu nějaká informace o vlivu syrové stravy na kvalitu či množství mléka (a prakticky úplně nemožné je najít něco o kojících bretariánech, nebo např. o půstech v souvislosti s kojením). Tak možná by nějakou maminku, potenciální vitariánku zajímala moje zkušenost.

Jak je to s kojením o vitariánů

Já jsem začala s vitariánstvím relativně rychle v době, kdy Mírovi byly necelé tři měsíce. V té době hodně ublinával, často se nám stalo, že v noci nebo večer „vyhodil“ prakticky všechno vypité mléko, nejlépe do postele. Taky mi přišlo, že celkem trpěl na prdíky, rozhodně víc, než jeho starší brácha. Když jsem se rozhodla pro vitariánskou stravu, začala jsem první týden tím, že jsem si dávala ovocné večeře. Buďto míchaný salát s trochou oříšků, nebo melouna (2012 byla skvělá sezona). Protože mi to dělalo dobře, cca za další týden jsem přešla komplet na raw stravu. A výrazně jsem omezila množství jídla, jedla jsem „jen“ třikrát denně (na rozdíl od toho předtím, kdy jsem jedla víceméně permanentně celý den a k hlavním jídlům i velké porce).

Jasně, ze začátku bylo poznat, že se moje tělo čistí, já byla protivná, Míra taky :-) Ale ne o moc víc, než když ho trápily ty prdíky apod. Co považuji za důležité je, že mléka bylo stále dost. Taky jsem si po večerech dělala kratičké meditace. V nich jsem prosila své tělo, aby se čistilo, jak potřebuje, ale aby prsa stále tvořila kvalitní mléko, které je pro mé dítě nejlepší. Aby se nic špatného nevylučovalo do mléka. Po nějaké době (týden, dva??) už bylo poznat, že je Mírovi dobře. Mohla jsem si dát prakticky cokoliv, včetně potenciálně nadýmavých potravin jako např. brokolice, kedlubna apod. aniž by to mělo nějaké následky pro mimino.

Čili shrnuto

Množství mléka dostačující pro plně kojené mimino, a pominu-li počáteční detoxikační fázi, tak rozhodně je pro kojení dobré maminčino vitariánství.

Sponzorováno

Zajímavou zkušenost jsem udělala na Silvestra, když jsme byli u mojí babičky. Sice bych samozřejmě mohla i u ní jíst jen živou stravu, ale když ona baička tak dobře vaří! A navíc jí tolik dělá radost, když děti papají! .-) Takže jsem se tři dny vkuse přejídala vařeným jídlem, klasickým cukrovím a dokonce i sýry, salámy apod. (to kvůli chlebíčkům:-)). A co se nestalo? Míra se nám v noci zase plnou parou vyblinkal do postele. Ale co víc – najednou jsem měla přebytky mléka, které mimino nestíhalo pít a tlačilo mě v prsou. Taky se zase začalo stávat to, že když pil z jednoho prsa, druhé začalo samovolně vytékat. Což se mi vlastně předtím už stávalo jen velmi výjimečně. A korunu tomu nasadilo to, když jsem jela zpátky domů a abych dlouhou cestou za volantem neusnula, dala jsem si čokoládovou tyčinku… a ejhle, najednou mléko začalo téct úplně samo ven.

Čili zase shrnu – v mém případě vitariánství ovlivňuje i množství mléka. Ale tak, že je ho dost pro dítě, bez přebytků. Čili je to vlastně hodně o mém pohodlí. Mám mléko, ale netvrdnou mi prsa, nevypadám jako Dolly Buster a nemusím nosit žádné vycpávky do podprsenek.

Pár rad o kojení na raw stravě

Jste jediným zdrojem jídla toho prcka. Je to děsivé, že? Nebojte, tak horké to není.

  • Vaše kalorické potřeby se během těhotenství zvýší asi o tři až čtyři stovky kalorií denně. To přinese průměrnou ženskou kalorickou potřebu na přibližně 2400-2600 kalorií denně. Během laktace budete potřebovat o něco víc, než kdybyste byla těhotná, což vám dá asi 5 až 600 kcal nad normál. Když budete jíst dvě nebo tři dodatečně velké ovoce, to bude stačit, abyste se dostali tam, kde musíte být. Nejlepší věc, kterou můžete udělat, je soustředit se na výživné a kalorické potraviny jako jsou kvalitní ovoce, ořechy a semena.
  • Vaše potřeba bílkovin se během těhotenství a kojení skoro zdvojnásobí. To není žádný důvod, proč byste musela začít jíst maso a mléčné výrobky! Budete potřebovat mezi 75-85 gramy bílkovin denně, což lze snadno dosáhnout na veganské a dokonce i raw stravě. Půlka šálku semen slunečnice má kolem 15 gramů, čerstvý zelený hrášek má kolem 8 gramů / šálek a jeden šálek brokolice má asi 3 gramy. Dokud budete jíst dostatek kalorií z nejrůznějších zdrojů, měli byste snadno dosáhnout denního doporučeného množství. Pokud máte pocit, že potřebujete hodnotu zvýšit, konopná semena a konopné izoláty bílkovinných semen jsou vynikajícími zdroji.
  • Budete potřebovat další vápník! Vaše tělo ho bude čerpat z vlastních zásob živin, aby produkovalo kvalitní mateřské mléko. To znamená, že je pro vás důležité, abyste si vyživovali kosti a vaše svaly dostatečným množstvím vápníku. Doporučený příjem vápníku během těhotenství a kojení je přibližně 1200 mg denně. Úžasné zdroje vápníku jsou sezamová semena, brokolice, zelená listová zelenina a mořská zelenina (mořské řasy).
  • Kyselina listová je horkým tématem u těhotných žen a z dobrého důvodu. Kyselina listová je důležitá při prevenci poruch neurální trubice. 400 Mg denně je dost pro ochranu vašeho drahocenného dítěte. Toho lze dosáhnout jedením zelené listové zeleniny a pomerančového džusu. Studie naznačují, že užívání doplňků s kyselinou listovou má potenciálně nebezpečné účinky na matku i dítě později v životě, a tak zkuste raději získávat kyselinu listovou ve stravě, kterou jíte.
  • Jedna poslední věc, kterou bych chtěla zmínit o těhotenství a laktaci, je, že ani jeden z těchto časů není čas na ztrátu tuku. Ženy by měly přibrat alespoň 10 kg během zdravého těhotenství, které bude rozděleno mezi dítě, extra tekutiny a extra tkáň. Nehubněte v tomto období. To by byla blbost. Proces kojení napomůže tělu spálit uložený tuk. Ztráta tuků je proces detoxikace, takže pokud to děláte během těhotenství nebo laktace, všechny ty uvolněné toxiny se dostanou přímo do vašeho dítěte. Nezapomeňte, že jste na krátkou dobu těhotná, je spousta času později, abyste dosáhli vaší cílové hmotnosti! Prozatím se zaměřte na výživu sebe sama a nový malý život, který máte v sobě / u sebe.

Sponzorováno

A co vy? Jakou máte zkušenost s kojením na raw stravě? Napište mi do komentářů.

A dále si o kojení přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , , ,

Přečtěte si také naše další články

5 Komentářů u článku “Vitarianství (raw stravování) a kojení – jak na to? Jde to?”

  1. Ivana napsal:

    Díky za článek…právě hledám info na téma kojení a RAW strava a ani po roce od Vašeho článku nic moc příspěvků na toto téma není. Mám šestinedělní miminko, také ublinkává a hodně ho trápí prdíky.
    Se syrovou stravou jsem začala už v těhotenství, teď si ale nejsem jistá co jíst, aby se malému nezhoršovaly ty střevní potíže. Můžete mi napsat Vaše zkušenosti, co jste jedla a tak. Moc děkuji a přeji krásné dny
    Ivana

    • Rehabilitace.info napsal:

      Dobrý den Ivano,
      předně gratuluji k miminku a přeju spoustu krásných společných chvil.
      Ohledně stravy – můžu jen poradit, co zabralo u nás a nemusí to znamenat, že to pomůže všem a že to bude to pravé pro vás. Ale takhle s odstupem dvou let si myslím, že hodně pomohlo to, že jsem pila před jídlem vodu (nebo vodu s citronem). Že jsem jedla jen 3x denně a neužírala mezi jídly. Tedy moje tělo mělo čas strávit to, co snědlo. S nějakými kombinacemi jsem si tehdy moc hlavu nelámala, klidně jsem si ke snídani dala spoustu čerstvého ovoce (i tropické, ale bylo to v létě, tak mi to nepřišlo divné) a zajedla ho pytlíčkem oříšků. (ale nejčastěji jsem měla smoothie z mandlového mléka, 2 banánů, hrušky a k tomu něco zeleného) K obědu jsem nejčastěji měla zeleninový salát s nějakou ořechovou zálivkou a večeře byla tak 4x do týdne polovina obrovského melounu :-)

      Jinak všeobecně se dětem na prdíky doporučuje – aby nepily (ta děťátka) tak často (což je pro prvomatky naprosto nepochopitelný pojem, jsem si toho vědoma:-), hodně se doporučuje šátkování, nošení na těle, doporučuje se cvičení. Nám s prvním synem perfektně zabralo „lítání“ (plavání s dětmi) a nedám na něj dopustit, byly to ty nejkrásnější chvilky kdy jsme byli oba spolu a soustředili se jen na sebe.

      No a konečně – ony ty prdíky prostě často přijdou a odejdou samy. Někdo na to trpí víc, někdo míň. Je to o trpělivosti maminky aby případně zkoušela jednu potravinu za druhou. Jestli chcete, klidně si přece můžete dát týden jen o jablkách a když to pomůže, tak postupně a pomaličku přidávat další potraviny. Otázka je, jestli na to máte chuť a sílu a jestli vám to za to stojí:-))
      Asi jsem Vám moc nepomohla, ale aspoň vám oběma držím palce.
      Jana

  2. Soňa napsal:

    Tiez mam 2 dcerky, jedna ma 5 a druha, ktoru este kojim bude mat 2 roky. Prave kvoli kojeniu mam obavy spojone s vylucovanim toxinov, nakolko mam aj cca 15 kilovu nadvahu a teda pocitam s tym, ze kila pojdu postupne dole a telo sa bude cistit. Spominala ste 30 kg ubytok do pol roka po porode…myslite, ze teda, ze ak pozvolna prejdem na tento stravovaci styl, nezahltim kvalitu mlieka niecim skodlivym? Dakujem krasne za Vase cenne rady a skusenosti. Sona.

    • Rehabilitace.info napsal:

      Ohledně toho kojení: já přešla na vitariánství když byl Míra ještě plně kojený, byly mu dva měsíce. Taky jsem se bála, co se bude do mléka vyplavovat. Tak jsem šla postupně – nejdřív jen ovocné večeře. Ale dělalo mi to tak dobře a měla jsem pocit, že můžu zrychlit, takže za pár dní už jsem byla plně raw. Cítila jsem to tak bezpečně. Proto jsem do toho šla. Taky jsem si hodně pomáhala meditacemi. Každý večer jsem si ze začátku říkala, že „tělo se čistí, škodliviny jdou ven v míře, v jaké je to bezpečné pro mně, pro mé dítě i pro ostatní“. Věřila jsem tělu, že přeci nechce dítěti které miluji ublížit, mé tělo ví, že kojím, ví, že je to důležitý zdroj potravy pro dítě a že ho nemůže zahltit jedem. Tak jsem věřila, že detoxikace bude probíhat tak rychle, aby jsme to oba zvládli.

      U dvouletého dítka bych se už teď nebála skoro vůbec. Není odkázáno pouze na potravu od maminky, ale může s klidem pít a jíst i spoustu dalších věcí, její tělíčko už si s lecčíms poradí. Kdyžtak bych doporučila jí do jídla nebo do pití přidat „zelené potraviny“, mladý ječmen, chlorelu, spirulinu. Ty pomáhají s detoxikací (a co mám zkušenost, tak takhle malé děti ještě cítí, že jim to dělá dobře a v klidu to papají, u starších už je to těžší, protože „cítí zeleninu“, když je to přeci „divně zelené“:-)

      Když porovnám rizika s benefity přechodu na vitariánství během kojení, tak z mého pohledu je rozhodně výhodnější přejít na raw co nejdřív. Možná první týden/dva bude mléko trochu jinak chutnat, ale to se velmi brzy ustálí a hlavně věřím, že jeho kvalita se zlepší (ořechy, mrkev, zelené potraviny – všechny výrazně zlepšují kvalitu mléka, to tvrdí i lékaři a laktační poradkyně). Víc než toho, jak to zvládne tělo, bych se snažila soustředit na to, aby detoxikace „hlavy“ byla co nejklidnější, s minimem výkyvů nálad apod.

      Tak snad jsem vám aspoň trochu pomohla a budu držet palce, ať se vám oběma dobře přechází na raw, pokud se rozhodnete.
      Jana

  3. Barbora napsal:

    Dobrý den. Přešla jsem na frutariánství ve 3 měsících mojí třetí holčičky. A trochu mě trápí, že od té doby pozoruju že má zelenou stolici a bolí ji bříško. Velmi těžko odliším počátek růstu zubů od změny ve stravě protože nás trápí asi i zoubky….
    Máte někdo podobnou zkušenost se změnou složení mateřského mléka?
    Děkuji za odpověď :-)

Zanechat komentář ke článku

Zpráva