Sponzorováno

Banán a dieta, hubnutí – jak to je doopravdy? 4.53/5 (15)

Banán a dieta, hubnutíPro někoho je sluncem ve slupce a pro někoho je zase pokušitelem, který naši štíhlou linii raz dva zláká na křivou cestu. Jak to s ním vlastně je? Je na čase nahlédnout banánu pod slupku.

Ve skutečnosti je banán balzámem nejen pro naše chuťové buňky, ale i na naše srdce a nervy. V 100g banánu je totiž 20g sacharidů, 1,2g bílkovin a až 1,8 g minerálních látek. Z nich jsou nejpočetnější zastoupeny draslík a magnézium, díky kterým má banán blahodárné účinky na naše srdce a uklidňuje naše nervy. A to vše jen za cca 88 kcal na 100 gramů.

Kde se vzal?

Banán patří k nejstaršímu ovoci na světě. Podle historiků ho lidé objevili před více než 2000 lety. Název mu vymysleli arabští obchodníci, který ho na základě podoby mezi sebou začali nazývat „prst“ – po arabsky tedy „banan“. Dnes se pěstuje více než 100 druhů, které se rozlišují převážně na základě barvy – od žlutých přes bílé až po červené.

Jak banán jíst?

Poklad ve slupce lze jíst prakticky kdykoliv. Záleží jen na tom, zda si hlídáte váhu nebo potřebujete rychle dobít energii. Obsah cukru se totiž zvyšuje ruku v ruce s dozráváním. Zatímco zelený banán má cukr v porovnání se zbývajícími živinami v poměru 1:20, se žloutnutím se poměr postupně mění až dosahuje přesný opak. Takže pokud si chcete uklidnit nervy, ale zároveň se vyhnout vysokému cukru, měli byste sáhnout spíše po zelenějším banánu. Pokud vám na váze nezáleží a hledáte způsob, jak rychle dobít baterky, mějte po ruce vždy přezrálé žluté banány. Díky vysokému podílu cukru vás nastartují téměř jako káva.

TIP: A co pít při dietě a hubnutí?

Sponzorováno

Banán – dobré snídaně, riskantní večeře

Právě kvůli tomu, že banán každým dnem mění své složení je třeba mít před ním na pozoru – zvláště když si hlídáte linii. Pokud se snažíte zhubnout, rozhodně s ním nečekejte do večera a zařaďte si ho do jídelníčku nejlépe již na snídani nebo na svačinu. Tehdy vaší dietě nebo hubnutí neublíží. Chcete-li se po práci uklidnit a kalorie nepočítáte až tak úzkostlivě, klidně si jej dopřejte i před spaním.

Pravidlo: Pokud hubnete, nejezte banán večer ale jen ráno.

Pozor na zimu

Banán nemá zimu rád. Jde o teplomilnou jednoletou rostlinu. Tak proč by se banánu mělo líbit v lednici? Jakékoliv působení chladu pod 13,2 stupňů si odnáší nejen jeho chuť, ale i barva. Pokud tedy vidíte, že už v obchodě jsou banány v chladničce, ani je nekupujte. Stejně je neskladujte ani doma. Raději jim dopřejte pokojovou teplotu.

Raději na talíři jako na tričku

Z talíře může zmizet za pár vteřin, z trička ho dostat opravdu těžko. Banánové fleky svou věrností předběhnou i trávu a jablko. Pokud stihnete na flek zaútočit hned, tedy ho okamžitě namočíte do vody s mýdlem či práškem, máte ještě alespoň nějakou šanci. Jinak vám nepomůže opravdu nic. V tomto směru je banán opravdu trvalé ovoce.

TIP: Banánový olej je super pro vaši krásu

Zajímavosti o banánech

Sponzorováno

Kolem banánů se točí jeden mýtus, který vychází z jejich složení. Jedná se o fakt, že se po banánech tloustne. Tento předpoklad vznikl z toho, že banány mají vysoký energetický obsah a obsahují již zmíněné jednoduché cukry. Opak je ale pravdou. Díky obsahu proteinů, vlákniny a minimálního množství tuků se z banánu stává při hubnutí pomocník číslo jedna. Dokáže zasytit, povzbudit mysl a dodat okamžitou energii. Důležité je ale nezapomínat nekonzumovat banány ani jiné ovoce po 15 hodině!

Co si také přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Banán a dieta, hubnutí – jak to je doopravdy?”

  1. Ester napsal:

   to jsou hrozný kecy!!!!! Já jsem zhubla běem půl roka 15 kilo, žádné takové hlouposti jako nejíst ovoce odpoledne nebo večer jsem nikdy nedodržovala. Pokud se aspoň trochu hýbete, jezte si ovoce kdykoli. Jsou to jen hloupé pomluvy. Já si nedovedu odpolední svačinu představit bez banánu nebo jakéhokoli jiného ovoce, které mi pomáhalo zahnat chutě na sladkosti a zároveň mě energeticky povzbudilo.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva