Melasa – bohatá na organické železo i další látky 4.74/5 (23)

Sponzorováno

Melasa - zdravější sladidlo než cukr

Melasa – zdravější sladidlo než cukr

Získává se jako vedlejší produkt při výrobě cukru, ale svým obsahem ho dokáže zcela zastínit. Je velmi bohatá na minerální látky a stopové prvky, které našemu organismu častokrát chybí. Je považována za dietetickou potravinu a taktéž je jedním z velmi cenných zdrojů železa. Melasa.

Všechny vzácné látky zůstávají v melase

Melasa je tmavěhnědý až černý hustý sirup. Vznikla náhodou a to jako vedlejší produkt při výrobě cukru. Při zpracování cukru z cukrové řepy vzniká řepná melasa a při zpracování třtinového cukru, který se vyrábí z cukrové třtiny, vzniká zase třtinová melasa. Obě se však vyrábějí stejným procesem.

Jak se melasa vyrábí?

Po vylisování cukrové třtiny nebo řepy, vzniká čistá šťáva, která se nazývá melasa a z ní se dále extrahuje cukr. Počtem extrakcí se snižuje podíl cukru v melase, ale množství vzácných látek se nemění, protože ty v cukru nezůstávají. Naopak zůstávají vysoce koncentrované právě v melase, která neobsahuje žádný normální cukr, jen glukózu (hroznový cukr) a fruktózu (ovocný cukr).

Melasa – bohatá na minerály, stopové prvky a vitamíny

Melasa je malý zázrak. Je jedním z nejbohatších zdrojů organického železa. Ve svém nenápadném vzhledu ukrývá množství tělu prospěšných látek:

 • minerály: vápník, fosfor, železo, hořčík, draslík, sodík, zinek, měď, chrom
 • vitamíny: B1, B2, B6, C, kyselinu pantotenovou a kyselinu listovou
 • nenasycené mastné kyseliny: kyselinu linolovou, kyselinu linolenovou a kyselinu olejovou
 • stopové prvky
 • bílkoviny
 • 18-20% cukru, ale pouze ve formě glukózy a fruktózy

TIP: Máte v těle dostatek železa?

Sponzorováno

Je melasa lék na civilizační choroby?

Ano, mnozí ji za něj považují. V zemích, kde se vyrábí a ve velkém konzumuje se téměř vůbec nevyskytovaly takzvané civilizační choroby, jako rakovina, vysoký krevní tlak, nemoci srdce, arterioskleróza, metabolické poruchy, ani onemocnění trávicího ústrojí, alergie nebo bolesti kloubů, kostí a páteře. Mnozí lidé se na základě jejího cenného obsahu domnívají, že je to v těchto zemích způsobeno právě vysokou konzumací melasy.

Dietní potravina doporučená odborníky

Kromě toho, že obsahuje množství prospěšných látek, je vhodná i jako dietní potravina, například pro lidi, kteří mají omezený příjem cukru. Melasa se ​​totiž používá jako sladidlo, ale přitom žádný cukr neobsahuje. Obsahuje pouze glukózu a fruktózu, které jsou při dietetickém režimu dovoleny. Jsou významné tím, že působí velmi dobře na trávení a ve vašem trávicím traktu nezůstávají a nekvasí v něm, ale se rychle vstřebají a dodají tělu potřebnou energii. Koupě melasy vás určitě nezruinuje, můžete ji dostat již za 50-80Kč.

Použít ji můžete jako lék, sladidlo nebo potravinu

Melasa se ​​vyznačuje velmi výraznou chutí. Konzumovat ji můžete samostatně jako lék po lžičkách. Doporučují se 1 – 3 lžičky denně, buď samostatně, nebo rozpuštěné v nápoji. Může se použít například do koláčů na oslazení, nebo i do jídel čínské a indické kuchyně. Používá se zejména jako přírodní sladidlo, ale i na natírání pokožky při ekzémech a psoriáze a také k prevenci a léčbě různých onemocnění:

 • osteoporóza – obsahuje více vápníku než mléčné výrobky
 • anémie – jeden z nejbohatších zdrojů železa
 • nervové a imunitní poruchy
 • kardiovaskulární onemocnění
 • při problémech s nadváhou – obsahuje o dvě třetiny méně kalorií než med ao polovinu méně kalorií než cukr
 • vhodná při stresu
 • pomáhá při vypadávání vlasů

Mrkněte také na další informace o melase.

Sponzorováno

A co vy? Používáte melasu? Napište nám do komentářů.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  1 komentář u článku “Melasa – bohatá na organické železo i další látky”

  1. klara napsal:

   mozna se pletu, ale v chemii jsme se učili, že glukoza a fruktoza jsou cukry – jednoduché sacharidy. melasa sice není vylozene sladká ale cukru obsahuje hodne, proto se řadí mezi sladidla…. a asi prospěšných látek obsahuje hodne, ale množství které se konzumuje je spíše par cajovych lzicek denně (asi si nikdo nedá melasu s kaší ale do kaše přidá trochu melasy…)

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva